12 eylul 1980 darbesi »
1. ressam amcanın resme başlamadan ve marmarise inmeden önceki gereksiz, saçma, faşistçe yaptıgı olay
2. her türlü olumsuz sıfatta doruk nokta. insanları okudukları kitaptan dolayı dahi içeri atmışlardır. şiddetle kınıyoruz ressam amcayı.
3. faşizmin kanlı yüzü, bir ülkenin canına okumak, işkence, onur, direniş, kayboluş, buhran, örgütsüzlük, yitiş, eriyiş, umutların tükenmesi...

http://www.kenanevren.com

edit: pisleyeni al yanaklarından öpüyorum, aramızda olman ne kadar güzel bir bilsen...
4. çinli basketolcu yao ming bu tarihte doğmuştur.
5. şili darbesinin fotokopisi *
6. (bkz: our boys did it)
7. atatürkün kemiklerini sızlatan darbedir... daha kötüleri de yaşanmıştır, adnan menderes, turgut özal, necmettin erbakan gibi ama hiç biri bu darbenin açtığı yaranın önüne geçemez...
8. yüz binlerce insanin diline pelesenk olan cümlenin dogum günü: 12 eylül magduruyum.

iskencenin ayyuka cikmasi, tüm demokratik haklarin lagvedilmesi, fasizmin kanli bir bicimde kök salmasi, cocuklarin idam edilmesi. (bkz: erdal eren)
9. acı bir tarih, tek düşünce yaratma çabası.
10. askeriye ve diktanın ne olduğunu bize gösteren,marmaris li bir ressamın aslında türkiye üzerinde daha ne karanlık tablolar yapabildiğinin göstergesi;güzelim insanlarımızı acılara yolcu eden,sevdiklerimizi bizden ayrı düşüren karanlık tarih.*
11. iki türlü depolitizasyon vardır biri bilinçli olarak yapılan diğeri kendiliğinden ortaya çıkan. işte bu darbe bilinçli depolitizasyona örnektir. halk yönetime karış(a)maz hale gelmiş, sonuçta halkın geleceğini ilgilendiren kararlarda halk hep edilgen konumda olmuştur.
12. apolitik dogmadınız siz hayvan degilsiniz ama biz sizi apolitik yapacagız çabası
13. dün kadıköy'deki 25. yıl gösterilerinde basın açıklaması yapan 250 kişilik grubun üzerine polisin gaz bombasını göndermesi sonucu, 25. yılında garson bedende tekerrür etmiştir. 53 kişi gözaltında...*
14. sağ gösterip "sol vuran" darbedir.siyasilerin yetersizliklerinden dolayı gereklidir ama alınan kararlar ve uygulamalar türkiyeyi 100 sene geriye götürmüştür.
15.
cumhuriyet gazetesi 12 eylül 2000 sayısından alıntıdır.

darbenin bilançosu

İstanbul haber servisi - tbmm kapatıldı, anayasa ortadan kaldırıldı, siyasi partilerin kapısına kilit vuruldu ve mallarına el konuldu.

* 650 bin kişi gözaltına alındı.

**1 milyon 683 bin kişi fişlendi.

**açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.

**7 bin kişi için idam cezası istendi.

**517 kişiye idam cezası verildi.

**haklarında idam cezası verilenlerden 50'si asıldı (18 sol görüşlü, 8 sağ görüşlü, 23 adli suçlu, 1'i asala militanı).

**İdamları istenen 259 kişinin dosyası meclis'e gönderildi.

**71 bin kişi tck'nin 141, 142 ve 163. maddelerinden yargılandı.

**98 bin 404 kişi ''örgüt üyesi olmak'' suçundan yargılandı.

**388 bin kişiye pasaport verilmedi.

**30 bin kişi ''sakıncalı'' olduğu için işten atıldı.

**14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

**30 bin kişi ''siyasi mülteci'' olarak yurtdışına gitti.

**300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

**171 kişinin ''işkenceden öldüğü'' belgelendi.

**937 film ''sakıncalı'' bulunduğu için yasaklandı.

**23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu.

**3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi.

**400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi.

**gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

**31 gazeteci cezaevine girdi.

**300 gazeteci saldırıya uğradı.

**3 gazeteci silahla öldürüldü.

**gazeteler 300 gün yayın yapamadı.

**13 büyük gazete için 303 dava açıldı.

**39 ton gazete ve dergi imha edildi.

**cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.

**144 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

**14 kişi açlık grevinde öldü.

**16 kişi ''kaçarken'' vuruldu.

**95 kişi ''çatışmada'' öldü.

**73 kişiye ''doğal ölüm raporu'' verildi.

**43 kişinin ''intihar ettiği'' bildirildi.
16. çocuğu astılar...

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=163885
17. 25. yıldönümü dolayısıyla yapılacak miting'i, istanbul valiliği'nin 1 ay ertelemesi, halen hangi zihniyette kişiler tarafından yönetildiğimizi ve 25 yıl sonra nereye ne kadar ilerledigimizin resmi olan, askeri darbe'nin gunudur. 1 ay sorna yapılacak miting'in ney'e ne kadar katkısı olur tartışılır.

(bkz: daragacinda uc fidan)
(bkz: conan evren)*
18. (bkz: bizim çocuklar işi bitirdi)
19. adı üstünde, ülkenin belkemiğine indirilmiş bir darbedir.
ülkenin belden aşağısı hala tutmamakta.
20. bu darbeyi hazırlayan en önemli etkenlerden biri, 12 mart muhtırası'ndan sonra gelen siyasi başarısızlığın ve asker tarafından büyük umutlarla kurdurtulan nihat erim ve takipçilerinden oluşan toplam 4 ara rejim hükümeti'nin halk tarafından destek görmemesi ve iflas etmesinin, askerin siyaset üzerindeki baskıcı etkisini perçinlemesidir...

muhtıra, 60'ların sonunda gelişen olayları durduramamıştır. sağ ve çok daha fazlası sol cenahtan olan pek çok yasal derneğin faaliyetinin durdurulması ve temel hak ve özgürlüklere getirilen kısıtlama hareketliliği azaltsa da, 9 yıllık dönem boyunca siyaset uzlaşma ve demokrasiyi bir türlü sağlayamadığından("bana milliyetçiler adam öldürüyor dedirtemezsiniz"), askerin ara rejim döneminde perçinlenmiş "vatan sahipsiz mi?" kaygısı ihtilâli getirmiştir...
21. darbenin ilk alameti olarak bütün evler kireçle beyaza boyanmıştır. kanlı bir darbedir ve binlerce insanın hayatına mal olmuştur. yılmaz güney posterlerinin yerine bülent ersoy posterleri asılmıştır pastanelere, ona da sahne yasağı gelmiştir. ben sizin babanızım denilmiştir, analarınız bile benden sorulur denmiştir.* yakubiye yokuşunda on kişinin yüzü dipçikle parçalanmıştır. askerler, o kurbağa derisi elbiseleriyle rap demişlerdir rap bir daha rap. hapisler insanla dolmuş, hayvan muamelesi yapılmıştır. paşa netekim demiştir halk ayaklarını kaybetmiştir yine de tüysüz şeftali yenilmiştir. türkiye, karanlığa gömülmüştür.* netekim, kahrolsun asker amca, netekim bu halk da öyle. şimdi susun ve işaret parmaklarınızı kendinize çevirin. bir daha yüzleşin kendinizle. bu hesap sorulmayacak. kenan amca artık gözlerini yum. bu sabah da uyanmasaydın keşke...
22. benzerleri şili'de yapilip pinochet'i ,, venezuella'da yapilip(yaptirilip) elde patlayan** gurcistan ve ukrayna'da da sivil olmakla birlikte saakashvilli'yi ve yushcenko'yu başa oturtan darbelerin ortadoğu versiyonu.***.
23. bir barış savaşçısının ölümü üzerine

teslim olmayan o,
öldürüldü.
öldürülen o,
teslim olmadı.

uyarıcının ağzı
toprakla kapandı.
işte başlıyor
kanlı macera.
barışseverin mezarı üstünde
taburlar tepinmede.

savaş boşuna mıydı yani?

bir başına savaşmayansa öldürülen
daha kazanmamış demektir düşman.

bertolt brecht
24. - hiç boş durmuyorsunuz değil mi? okullar vs.

boş duranı allah sevmezmiş. boş durursanız çökersiniz. muhakkak bir şeyle meşgul olacaksınız. ben bu kadar sene çalıştım. devlete çok ağır hizmetlerde bulundum. 'artık dur bir istirahat et' diyebilirdim, ama yapamam, alışmamışım. okul yoken de boş durmadım. oturdum anılarımı yazdım. sonra marmaris'in problemleriyle ilgilenmeye başladım. arkasından okul yaptırdım, arkasından vakıf kurduk. vakıf kurduktan sonra işleri büyüttük. resim yaptım bir de, hala yapmaya devam ediyorum. İşleyen demir ışıldar. bizim vücudumuz da öyle. bu organlar dinlensin, rahat etsin, bir şey yapmasınlar diye yaradılmamışlar. Çalışacak. Çalışmak için yaratılmışlar.

- tüm bu yaptıklarınız o eski yoğun temponun yerin tutabiliyor mu?

o bambaşka bir şey. oradakilerle bunu kıyaslamak mümkün değil. ama ben elim ayağım tuttuğu sürece, kafam çalıştığı sürece, ölünceye kadar hizmet edeceğim. bu vatan bizden ölünceye kadar hizmet bekleyecek.

- emeklilikle; "oh be kurtuldum!" dediniz mi.yoksa özlüyor musunuz o zamanları?

o yoğun sorumluluktan kurtulunca bir ferahlama oldu tabii. rahatladım. biliyor musunuz, o ne sorumluluktur, omuzlarınıza yüklendiğiniz.

- "bu işlere hiç bulaşmayıp, marmaris'te çiftçi olsaydım" diye düşündünüz mü hiç?

yok hiç demedim. Çünkü devlet bizi okutmuş, buralara getirmiş. ben ortaokuldan beri parasız yatılı okudum. sonra askeri okula girdik. o dönemde ne yapalım, korkunç bir ortamla karşı karşıya kaldık. millet birbirini yiyordu. her gün 15-20 kişi hayatını kaybediyordu. soldakiler sağı, sağdakiler solu hiç aklınıza gelmeyecek şekilde boğazlıyorlardı. otobüs geçiyor otobüsü tarıyor, kahvehaneye geliyor tırrrrr tarıyor... hatta ve hatta İstanbul'da bir örgüt mensubu, insanların kulaklarını, burnunu keserek, gözlerini oyarak öldürdü.

- amerikalıların kızılderililere yaptıkları gibi.

yani bu hale geldi türkiye. Şimdi; "darbe yaptı diyorlar". eğer biz onu yapmamış olsaydık bugün türkiye bambaşka bir yerde olacaktı.

- bu durumda, "bu insanlar da ne nankör" diyor musunuz?

ben söylemiyorum da, bana söyleyenler var. "biz unutkan milletiz" diyenler var. ben demiyorum çünkü elbette bir milletin içerisinde böyleleri de olacak. atatürk bu memleketi kurtardı, atatürk'ün alehinde bile insanlar var. atatürk'ün heykellerin kırdılar bir zamanlar. atatürk'e bunu yapan insan bana yapmaz mı, hayde hayde yapacak. ben bunu normal karşılıyorum. her ülkede olur. bir lider düşüneceksiniz ki, bütün milletin fertleri ona tapsın onu sevsin. mümkün değil.

- korktunuz mi hiç peki, öldürülmekten mesela?

hiç korkmadım. hatta fazla tedbirler alındığı zaman da kızdım. hala daha bir sürü insanla gezmem. zaten bir canım kalmış ne olacak. 88 yaşıma bastım ben. daha allah'tan ne isteyeyim. onun için ölümden korkmuyorum. yalnız bir edepsiz kurşuna, alçak bir adamın kurşununa hedef olursam üzülürüm. hani müzik konuşacaktık biz.

- doğru, konuşalım. atatürk türk sanat musikisi severdi. siz de öyle galiba.

efendim ben türk sanat müziğini de, pop müziğini de dinlerim.

kaynak: tempo
25. kemalist küçük burjuvaların günümüzde "çok modern ve aydın" diye laf kondurmadığı ordunun kanlı tarihinden sadece bir yapraktır 12 eylül. failleri hala yargıdan muaf tutulurken, yakın zamanda bunu protesto etmek isteyen göstericiler valiliğin engeliyle karşılaşmıştır.
...
abd'nin emriyle, "ülkenin yılmaz savunucusu" kendi halkına işkence ediyor, her türlü özgürlüğü kısıtlıyor, geri dönülmesi olanaksız bir kuşağı silip bitiriyor. sonra günümüz kemalistleri, kıçları sıkışınca "aman şeriat gelecek","28 şubat olmasa bu bilgisayarın başında olamazdık" diye diye aynı orduya sırtını dayandıran bir demokratik(!) yapıya tapmaya devam ediyorlar.
»
Alakalı olabilir!
- 12 eylul darbesi
- 12 eylul 1980
- 12 eylul askeri darbesi
- 12 eylul adaleti
- 12 eylul rejimi

nedir.Net