12 eylul rejimi
1. özal'ın siyasi kariyer yapmasını sağlayan rejim.
2. darbenin öncesindeki gelişmeler amerikalıların neden “our boys did it” dediklerini de ortaya koyuyor. kısaca göz atalım.. iran devrimi ve sovyetlerin afganistan a müdahalesi türkiye nin amerika için önemini artırmıştı. bu ortamda ilk önce amerika nın taleplerini yerine getirecek bir hükümetin kurulması sağlandı, ardından türk-amerikan savunma ve işbirliği antlaşması imzalandı. yine bu dönemde ilan edilen 24 ocak kararları ile serbest piyasa modeli benimsenecek ve global ekonomi ile tam bir bütünleşme sağlanacaktı. ancak mevcut istikrarsızlık ortamı bu kararların uygulamaya konmasına engeldi. silahlı kuvvetlerin,”gerekli gördüğünde” ne derece sert önlemler aldığı herkesin malumudur. ancak ordu çatışmalar iyice kızışıncaya kadar bekledi, müdahalesinin meşru görüleceği zamana kadar ciddi bir önlem almadı, hatta iddialara göre sağ örgütlere silah desteğinde bulundu, çatışmalar tertipledi. böylece darbenin ardından ‘’halkın kendisine muhtaç olduğu’’ türünden bir intiba bırakmayı başararak apolitik bir kuşağın ve “istikrar” ortamının da temellerini attı. işçi hakları tamamen ortadan kaldırıldı, sermayenin önü açıldı ve böylece kendisi de başlı başına bir sermayedar olan ordu ile işbirlikçisi abd nin tasarıları gerçekleşmiş oldu.
3. sabah kahvaltısında bir ince dilim kepekli ekmek, kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir yenen, bir bardak şekersiz çay içilen;
öğle yemeğinde tavuğun göğsü ve salata yenen,
akşam yemeğinde de yağsız sebze ve salata yenen rejimdir.
***
4. (bkz: faşizm)
5. ikinci bir emre kadar bir şey yemek yasaktır.
6. sonucu anoreksi olabilecek rejim
utanç rejimi
7. "bu demokrası bize bol gelmiştir" denilerek yapılan, 24 yıl sonra bile hala izlerini taşıdğımız rejim. memlekette huzur! idamlarla ve işkencelerle sağlanmıştır. günümüz boş, apolitik ve lay lay lom gençliğinin temelleri de bugünlerde atılmıştır.
"netekim" ünlü ressam ülke bu haldeyken marmaristeki deniz manzaralı evinde resim yapmakla meşgul... kolay gelsin..başarılarının devamını dileriz.
8. usa modeli, halkı ile iç içe olan emir-komuta zincirinin şanlı tarihini en iyi özetleyebilecek bir sonbahar günü.
9. 24 ncü yılını devirmiş bağnaz geri kafalı faşizan rejim erdal erenleri alan ama aydınlığını sökemeyen bir karabasan ama kimse unutmasın biz hala onyedi yaşındayız ve kurşun gibi iz bırakırız. gecikmiş bir yazı. 12 eylül cuntasının dar ağacında çiçek açtırdıklarına binlerce selam olsun
10. (bkz: 12 eylul anayasasi)
11. Ülkemiz siyasi hayatındaki en önemli olaylardan biri de 12 eylül ihtilalidir. Çok partili hayata geçişten itibaren, geleneksel olarak, her on yılda bir gerçekleşen darbe/muhtıraların son ayağı olan bu darbe, siyasi hayatı kökünden değiştirmekle kalmamış, türk halkını, etkilerini günümüze kadar sürdüren bir durumla karşı karşıya bırakmıştır.

darbenin ana nedeni olarak sağ / sol çatışmaları görünse de asıl nedenler daha eskilere dayanmaktadır. darbenin sebebinin incelenmesi, 1974 petrol bunalımı ile başlayabilir. petrol bunalımı nedeniyle, başta enflasyon olmak üzere, oluşan ekonomik olumsuzluklar, özellikle sol meslek gruplarını ve sendikaları halkın tepkilerini yansıtmaya zorladı. oluşan huzursuzluk ortamı, sağ / sol kavgalarını tırmandırdı. hükümetin, huzuru sağlamak için, 1977 de devlet güvenlik mahkemelerini kurmaya çalışması, chp ve sendikaların yoğun protestosu üzerine mümkün olmadı. tam bu arada meydana gelen 1 mayıs katliamı ve olay faillerinin yakalanamaması, hükümetin tutumunun bir göstergesi sayılmıştır.

12 eylül askeri darbesi, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik bunalım, ülkeyi yönetenlerin ülke yönetimindeki hakimiyetlerini kaybetmeleri, yani siyasi kriz ve dönemin darbeci cumhurbaşkanının deyimiyle "anarşik" olayların artması gerekçe gösterilerek türkiye işçi sınıfına karşı yapılmış bir saldırıdır. askeri faşist müdahalenin 24 ocak kararlarına dayanan bir ekonomik yönü ve bir karşı devrimci karakteristiği olduğu doğrudur. ancak bunlardan sadece birini referans almakla indirgemecilik yapmış oluruz.
12 eylül türkiye nin miladı. Çünkü gerek 12 mart gerekse 27 mayıs hareketlerinden farklı olarak bu sefer askeri rejim, anayasal bir güvence altına alınarak kalıcılaştırıldı." diyor rıdvan akar 12 eylül ile ilgili hazırladığı belgeselde. peki ne olmuştu 12 eylül 1980 de? kimlerdi başroldekiler? neden bu kadar önemli ancak bir o kadar da namahrem bir konu bu biz yeni nesil için?

aslında etrafınızdaki insanların sağ ve sol kelimesini gerekli anlamların ötesine taşıması , kitaplarda anlatılanların 1938 senesinin on kasımında atatürk ile beraber ölmesi , insanı geriye kalan bu kadar yıllık boşluğu doldurmaya itiyor. ancak yap bozun parçaları , bu yumuşak başlı atın çiftesinden herkesin bir parça nasiplendiğini gösteriyor

dikkat edildiğinde herhangi bir tarihi süreçte olduğu gibi 12 eylül askeri darbesinin de zinciri oluşturan demir halkaları, bir hazırlanış aşaması , gerilimlerin tırmanma süreci ve en başında tetikleyicisi vardı : 12 mart muhtırası. tıpkı 12 mart muhtırasının tetikleyicisi 27 mayıs ın olduğu gibi. 12 mart muhtırasıyla birlikte gelen deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin İnan gibi ön saflardaki gençlerin ve siyasetçilerin içinde bulunduğu idamlardan sonra fırtına duruldu dalgalar dindi zannediliyordu. ancak durum bunun tam tersiydi. aslında fırtına daha büyük bir yıkım için güç toplamaya başlıyor ve 12 eylül 1980 günü askeri cuntanın yönetime , demokrasiyi hiçe sayarcasına el koymasıyla son bulacak bir tarihi süreci başlatıyordu.


12. türkiyenin en sancılı dönemlerini yaşadığı darbe.. sol görüşlülerin işkence evlerine alınıp, işkence edilerek öldürülüşleri...daha da kolayca hortlayan irtica hareketleri, 1961 anayasasıyla ortaya çıkan özgürlük ve demokrasi ortamının türkiyeye bol geldiğini kenan erven bizzat ağzından söylemiştir...atatürkün kemiklerini en fazla sızlatan darbe olmuştur...maalesef bugunki kıro ve gözü irticaya ve atatürk düşmanlığına kesmiş milliyetçi (!) gençliğin ortaya çıkışında etkili olmuştur
13. bütün hayati fonkisyonların varken bitkisel hayatta olmak.
14. türkiye yi 50 yıl geriye götüren rejim
15. game over
Alakalı olabilir!
- 12 eylul darbesi
- 12 eylul de rejim yapmak
- 12 eylul
- 12 eylul adaleti
- 12 eylul 1980 darbesi

nedir.Net