90 lar »
1. moda açısından 70 lere 60 lara falan döndüğümüz arada sırada 68 ruhunun hortladığı küreselleşme karşıtlığı ve anarşizmi gündeme getirmiş değerlerin havada kaldığı kayıp yıllar ilk gençliğim !!!
2. grunge,kurt cobain,nirvana,depresyon hırkası,internet,teen r&b,yırtık kot,demi moore,sharon stone,mc donalds,barbie bebek* *,kim dergisi,nokta,michael jackson,süper baba,tarkan,gibi kavramlar ve kişiler çağrıştıran yıllar.geçiş dönemi olarak görürüm
(bkz: y kuşağı)
3. grungeın ani çıkışıyla 80lerin birden bitişine kabarık saçların inişine şahit olunan yıllardır. bol yırtık pantolonlar bolca giyilmiştir. rap müzik bu dönemde almış başını yürümüştür. tansu çiller ve ecevit vs. itinayla ülkenin ağzına s*çmışlardır. kriz devoluasyonu en derinden hissetiğimiz yıllardır bunlar. susurluğu yaşadığımız uğur mumcuyu kaybettiğimiz yıllardır. aydınlık için ışıkları kapatma eylemleri büyük katılıma sahne olmuştur.ikinci yarısında heavy müzik türkiyedeki en büyük çıkışını gerçekleştirmiştir akabindede meşhur satanizm olayları gerçekleşmiştir. şebek non serviam dergilerini polisler satanist yayınlar olarak raflara kaldırmıştır. birde black metal ve power metal dönemlerinin yaşanıp son bulduğu bir dönem olmuştur 90lar. birçoğumuz yakından takip ettik x generationu
4. türkiye'de müzik piyasasının abuk subuk şarkılarla dolduğu bir dönemdir. şimdinin aksine, dinleyici tarafından sevilen, beğenilen şarkılardı bunlar, komik komik sözleri vardı... sertab erener'in o ye'si, rüya ersavcı'nin istemiyorum baba'sı, yonca evcimik'in abone'si, bandıra bandıra'sı... böyle şeyler işte.
5. yozlaşmanın başladıgı tarih. ama herşeyde yozlaşma müzikten politikaya spordan toplumsal yaşama kadar. bakıldıgı zaman belki liberalizmle bagdaştırılıyor ama bu kadarbasit degilmiş gibime geliyor. insan oglu haddin bilir kem söz söylemeziken böyle degildi sanki ruh halleri. hani "halil ibrahim sofrasını zenginleştikçe açgözlümü olduk?" sormadan edilemiyor
6. (bkz: so 90s)
7. (bkz: 90lar çocuğu)
8. the a team knight rider gibi süper diziler yayınlanırdı o dönemde.. artık günümüzde etrafımızı gerzek cnbc-e dizileri sardı
9. analog ve dijital arasında kalmıs cocuklugun yasandıgı zaman dilimi...
10. kütüphanelerdeki kimlik kartı ihtiyacının azaldığı/ adı ünlenen caddelerin matahlaştığı/ şimdiki asri (!) zamanların gonglarının sirenler gibi sızılı sızılı çaldığı yıllar..
ve devrim; çocuklarını yemeye başlamıştır/ büchner'in söylediği gibi.. vur abalıya bir tırpan, tükenmek bilmez bir bönleştirme disiplini, yazıklanmaya bile vakit komayan tepeden gelme burjuvanın olmayan sanatı, doğmuş bebeklerin kafa kağıtlarına yazdırılan batı fanı isimler, suretlerde ciddi bir yavanlık alarmının peydah oluşu, çürük ilişkilerin ve her türlü şeyi metalaştırmanın alenen meşrulaştırılması, hemen herkeslerin alışkanlıkların en sadesuya olanlarına aşinalık kazandırılışı..
.. taziye müsebbibi yıllar.

şimdi'mizin alanlara caddelere gark oluşuna mazhar.
11. (bkz: 90 larda çocuk olmak)
12. köprü altı haydarpaşa mendireği arasında mekik dokunan yıllar.
13. eğer 90'ları kılık-kıyafet mevusu üzerinde değerlendirmek gerekirse herhalde bu yıllara damgasını vuran oduncu gömleği denen illet olmuştur.. ne sevildi zamanında be te heey.. atletin yakasında ki o skndirik etiket dahi o derece kaşındırırken sırtı o kalın, tüylü şeyi nasıl giydi insanlar o kadar sene helal olsun.. sonra kot gömlek denen bir başka illet vardı.. kot ceket ile kombine olunca dadından yenmiyodu. ve biz anladık ki kot sadece kıçta iyi duruyor.. gömleğinden olsun, şortundan olsun zerre hayır gelmiyor.. bele bağlanan kazaklara hiç girmiyorum.. sırta alınanlar ise önderliğini hıncal uluç'un yaptığı bir güruh tarafından hala seyrek de olsa yaşatılmakta.. bir de genç kızların daha çok 80'lerin sonu 90'ların başına tekabül eden siyah külotlu çorap üstüne kısa beyaz çorap giyme modası vardı ki değinmek dahi istemiyorum..
14. dünya pop ve rock müziğinin altın caginin ikinci on yılı.*
15. 90'lar... ortaokul, lise hayatını içinde barındıran vaziyetin kendisi hatta ilkokul yıllarının bir kısmı. şöyle bir ufacık içi dolu fıçıcık zamanlardan ileri doğru düşünmeye başlarsak. ilk aklımıza gelen yonca evcimik olur hep, nedendir bilinmez. abone şarkısından mıydı neydi ki. belki de türkiye'deki popüler müzik ortamının daha oturmadığı,yeni yeni başladığı dönemler. harun kolçak'ın sapsarı, uzun, kıvırcık saçlarla "gir kanıma hani bekarlık sultanlık derdin, yettiii canıma hadi gir kanıma" diye çırpındığı,tayfun'un "hadi yine iyisin sen işini bilirsin" ile hitin gözüne gözüne vurduğu zamanlar... tabii o zamanlar ki 90 ların başından bahsediyoruz çok fazla televizyon kanalı da yoktu, ilk hatırladığımız kanal 6'nın yayınına başladığı dönemler, salak salak mutlu olmuştuk hep beraber. hiç unutmayız haberleri kaan yakuphanoğullarından diye bir zat sunardı ve onun canlı yayında tepesine dekorun düştüğü sahneyi. bu anı canlı görmekte nasip olmuştu o zamanlar küçük bir veled iken.

canım takımımın sigma olumuc'tan yedi tane gol yediği zamanlardır 90'lar. hep kahır hep kahır.en sevindiğimiz zamanlarda bile çile çekmeye ta o zamanlardan başlamıştık.

gazetelerin trajlarını yükseltmek için tabak, çanak, ansiklopedi verdikleri kupon biriktirdiğimiz zamanlardır 90'lar.de hey gidi günler, valide sultan iki ay kupon biriktirip bir porselen takımı almıştı onlarda çok kalitesiz çıkıp bir bir çatlamışlardı.

güler kazmacı demekti 90'lar.. yanlış hatırlamıyorsam inter star zamanlarında canlı yayında soru sorar bilenlere seat ibiza veriridi. millet çığlıklar içinde "güler hanım sizi ailecek izliyoruz" lafı taa o zamanlardan kalmıştır kanımca. ama bilmezlerdi ki o kazandıklarını sandıkları otomobilin alım vergisini ödeyemeyecekler, alamayacaklar.

çoğumuzu büyüten adam eden yıllardı 90lar kısaca...
16. bu aralar geri dönülmeye çalışılan ama asla tekrar yaşanamıyacak mutsuz ama keyifli günler. artık ne köprü var ne kemancı ne de loser olmayı kabullenmişler.
17. oduncu gömlekleri,converse,yırtık pantolonlar ,pearl jam,nirvana ,alice in chains,soundgarden ve ortaokul yıllarında okunan ,gençlik bunalımlarını anlatan romanlar ..okuldan eve gelinip heyecanla takip edilen diziler..yakın arkadaş ile ev telefonundan yapılan uzun konuşmalar..buluşabilmek için bir gün önceden sözleşmek gibi şeyleri hatırlatan keyifli yıllar..
18. yeniğim aşklarımda, dostuklarımda, inançlarımda yeniğim.
mutlu olmadım ama keyfim yerinde oldu.
bazen şişelere sığındım, bazen kıyafetlerime yazdım.
ne oldu mutsuz olduk, neydi bizi mutsuz eden bilmiyorum.

bu gün onurlu geçmişim satılıyor, şarkı yapılıyor.
birileri hayat berbat diye siyahlar giyiyor.
kıçlarını kıpırdatmadan dert yanıyorlar.
kabullenmek mücadele etmemek değildir.

halbuki seattle vardı, 96 yök protestosu.
joplar iner kalkarken namlulara baş kaldıranlar.
yeniktik ama sessiz olmadık. sunulanı değil alternatif yarattık.
şimdi 60 lar gibi. farkı, sadece daha az umudumuz var.
19. teknolojinin kendini en çok küçük -cuv cuv öten- el atarileriyle hissettirdiği yıllar.
şimdi bakıyorsun da... bilgisayarla göte kadar girmiş.
20. eski siyah beyazlarımdan kesip

kendime özgürlükler dikiyorum…

altı kırmızıya çizilen kelimelerim akıyor

kendim olabilmenin bulanıklaşan sarhoşluğuna…

yağmur bu defa

bir yüreği sürüklüyor kanalizasyona..

düşük yapıyor yüreğim;

bir aşkım daha ölü doğdu..

sırtımda sancıları,

fötür şapkalı bir adam gülerek kesiyor kulağımı..

beyoğlunda içilen şarap gibi gece,

gece; çakan şimşek,

gece; ağlayan adamlar,

gece; kan kusan itiraflar;

gece; karanlığında saklananlarla var..üç noktaların masal firarileriydik

gerçeklerin işgali altındaki ülkeden kaçan..

sigara dumanlarından kaleler yaptık,

şarkılarımızı kuşandık zamana…

tek korkumuz geçmişin hatrına bir rüzgardı…

…esti…bitpazarında bulduk geçmişimizi

onuna on para veren çıkmamıştı

nede yaşanmayası bir hayatmış..dedim ya korkumuz geçmişin hatrına bir rüzgardı..

…esti

i have never won im a loser
21. futbol kalelerinin direklerinin üst birleştiği yerler. oralardan gol atmak zevk verir ayrıca taraftarı coşturur.
22. 9-19 yaşımı geçirdiğim yıllar daha ne olsun
23. keyif kuşağı
24. (bkz: michael jordan)
25. müzikal açıdan nirvanayla başlar kurt cobain' le biter 90-94 arası. gerisi yalan zaten. bir radiohead ok computer' ı yaptı o kadar 1996'da.
»
Alakalı olabilir!
- 90 li yillar
- 90 lara ozlem
- 90 larda kopek olmak
- 90 larda cocuk olmak
- 90 larda bebek olmak

nedir.Net