charles spencer chaplin »
1. 1889'da londra'da dogmus unlu sinema oyuncusu, yonetmen, senaryo yazari, produktor. sessiz sinemanin onde gelen isimlerinden biridir. 1975 yilinda sovalye unvani almistir. 1977'de olmustur.
2. bu usta kişinin adının yaygınca hitap edilme/bahsedilme yazılma çizilme şekli charlie chaplin'dir * *.
3. sessiz sinemanın dehası..
bir mecaz ustası..
4. the great dictator filmini izledikten sonra kendisinin hayranlari arasina katildigim harika insan.
5. le kid diye de bir filmi vardir. o da guzeldir ama biraz yavastir.
6. nam-ı değer sarlo
sübyancı olduğu söylenir aslını bilemiyoruz.
7. haymatlos olarak geçirmiştir son yıllarını.
8. nedense hiçbir zaman bana komik gelmeyen komedi üstadı...
9. yaptığı ve yönettiği sessiz filmlerle bir dönem hepimizi güldürebilmiş ve sevgimizi kazanmış bir komedyendir.. nam-ı değer şarlo'dur.. keşke şimdi yaşasaydı dediğim insanlardan biridir...
10. (bkz: modern times)
(bkz: the kid)
11. komikliği tartışılabilinecek fakat başarısı tartışılamayacak olan oyuncu, yönetmen. sessiz sinema deyince akla ilk gelen insan.
12. bedenine olan hakimiyeti ile, yansıttığı ironik kahramanları ile, öngörüsü ile, hüneri/ becerisi/ işi için hayatından çalışları ile "yüce" olmuş biridir.. usta' dır, üstad' dır.. modern komik anlayışının dar geldiği muhayyilelerce anlaşılamaması şaşırtıcı değildir..
13. chaplin neredeyse sinema kadar eski, sinema denince akla gelen, adeta kişiliğinde sinemayı temsil eden kişi. 16 nisan 1889'da londara'da varyete oyuncusu bir ailenin çocuğu olarak doğan chaplin, babasının erken ölümü ve annesinin sık sık hastaneye düşmesi nedeniyle sokaklarda kalmıştır. anne babasını tanıyan yakını ona küçük gezgin tiyatrolarda küçük roller sağladı. böylece daha 6-7 yaşlarında uzun soluklu bir serüvene ilk adımlarını atmış oldu. daha ileriki yaşlarda fred karno pandomina topluluğunda numaralar yapan charlie chaplin bu toplulukla amerikaya gitti. söylentilere göre chaplin sinemaya geçtiğinde ilk olarak küçük rollar aldı birgün oyuncu eksikliğinden sahne arkasında bulduğu kendisine çok büyük gelen patolonu ve ayakkabıları üzerine geçirip şapkası ve bastonuyla kendini sete attı. bu tipleme herkes tarafından çok beğenildi ve komedi ustasının bugünkü tanıdığımız tipi oluştu. şalo tipinin felsefesi : kendisi toplumun ezdiği, kenara ittiği bir kişidir. bunun bilincine varmıştır. o da fırsat buldukça toplumdan intikam alacaktır.
14. bir sey kesin: ben bir palyacoyum.ve böyle olmam beni,herhangi bir politikacıdan daha yüksek statüye kavusturuyor.(charlie spencer chaplin)
15. mahatma gandhi ile tanisma firsatina erismis sansli insanlar arasindadir, sessiz sinema ustadi ve doneminin en unlu güldürü üstadıdır, buyuk halk kitlelere hitap edebilen bir degerdir. gecen yıl bahar senliklerinde bu adami izleyerek guiness rekorlar kitabına girmistik**
16. espri yapmadan insanları güldürebilmiş ve hala güldüren, kahkaradan yerlere yatıran insan. sesli filmler yapılmaya başlandığında "insanlar sesli filmi ne yapsın, sessiz film yine moda olacaktır" diye havada kalan bir laf etmiştir ayrıca.
filmelrinin çoğunu kendi yazar, kendi yönetir. nesnelerle yaptığı şeyler adeta bir akrobasi gösterisidir. kılığı, kıyafeti, ayakkabısı, bıyağı, kaşları tamamen harikadır.
17. hem oyuncu, hem yönetmen, hem senarist, hem prodüktör, hem besteci... say say bitmez; kısacası her şey.
sinemanın dehası ve tartışmasız en müthiş kişiliği.

her filmi klasikleşip kült olan koca bir deha.
* * *
şimdi yaşasaydı bu teknoloji ile kim bilir ne aşmış eserler üretidirdi.
18. uslanmaz bir komünisttir.
19. şekil itibarı ile hitler'e benzeyen, beyaz perdenin fuhrer'i.
20. filmlerini izlerken canli olarak arka planda filmin müzigi olarak piano ve keman calindiginda cok daha keyif verici oluyor.
21. şarlo, günümüz yapımcılarının ve yönetmenlerinin elinde olsa, neler yapacaklarını tahmin etmenin çok güç olduğu, sempatik sanatçı.
(bkz: modern times)
22. adolf hitler'e benzemekle kalmayıp onunla aynı yıl, aynı hafta ve aynı saatte doğmuş komedyen. hitler'den de nefret ederdi.
23. yönetmenlik, prodüktörlük, senaryo yazarlığı ve oyunculuğun yanısıra filmlerinin müziklerini de kendi yapar, bir de söyler. the circus filminin başında söylediği kendi bestesi şarkı ayrı bir güzeldir. büyük sinemacı.
24. Şarlo kendisine benzeyenler yarışmasında sonuncu olmuştur.
25. "düşündüklerini söyle, sölediklerini yap, yaptıklarını göster"
demiştir kendisi
»
Alakalı olabilir!
- charles chaplin
- charlie chaplin
- charles schulz
- charlotte rampling
- charles in charge

nedir.Net