abdi ipekci
1. 1929 senesinde İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini gördükten sonra galatasaray lisesini bitirdi. sonra bir müddet hukuk fakültesine devam etti. yeni sabah, yeni İstanbul ve İstanbul ekspres gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ali naci karacan'ın çıkardığı milliyet gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. bir müddet sonra da genel yayın müdürü oldu. 1961 senesinden 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüten abdi İpekçi, türkiye gazeteciler sendikesi, türkiye basın enstitüsü başkanlığı, İstanbul gazeteciler cemiyeti ve uluslararası basın enstitüsünün ikinci başkanlığı, basın Şeref divanı genel sekreterliği gibi vazifelerde bulundu. 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul’daki evinin yakınlarında kimliği meçhul kişi(mehmet ali ağca) ya da kişiler tarafından öldürüldü.
2. istanbul`daki bir spor salonunun ismi. onemli basketbol maclari burada yapilir. son birkac yilda- ozellikle avrupa basketbol sampiyonasindan sonra oldukca gelismistir.
3. aynı zamanda nişantaşı'nda bir caddeye de ismini vermiş gazeteci.
4. katilleri şu anda serbest dolaşmaları yüzünden mezarında fırıl fırıl döndüğünü düşündüğüm toplumsal barış taraftarı kişi. yaşadığı dönemde gelişen sağ ve sol akımlara katılmamış ancak milliyetci sağ düşünce akımı tarafınca infaz edildiği söylenen (!) aydın.
(bkz: suçu kanıtlanana kadar herkes masumdur.)
5. katili mehmet ali ağca dır ve hala hapistedir müebbet hapis yemiştir,sonra üstüne bir de kafayı yemiş ve "kesin olan bir şey varsa ben mehdiymiş" demiştir.
6. kucukken hep "adi bekci" diye anladıgım için anlam veremediğim bir gazetecinin ismi.
7. “ciddi gorunmek icin gulmemek, gulumsememek gerektigi yolunda yaratilmis sartlanmayi yiksak, bir de gulmek, gulumsemek icin sadece mizahcilara muhtac olmaktan kurtulsak...”
8. ugur mumcu ile birlikte turkiye'nin yetistirdigi en onemli gazetecilerdendir, dönemin başbakanı sayın bülent ecevit'in çok yakın dostudur. kafatası hesabı yapan faşist bir partinin* bulent ecevit'i basbakanlıktan istifaya zorlamak için önce kaçırmayı düşünüp * öldürdügü aydınlarımızdan birisidir. mehmet ali agca tarafından öldürülmüştür, ve ülkücüler tarafından yurt dışına kaçması saglanmıştır ****
9. http://www.sinbad.nu/ipekcicinayet.htm
10. 29 yıl önce* bugün suikaste kurban gitmiş gazeteci
Alakalı olabilir!
- abdi ipekci arena
- abdi ipekci spor salonu
- abdi ipekci ogrenci yurdu
- abdiyet
- abdi ibrahim

nedir.Net