abdullah gul »
1. şu anki dış işleri bakanımız ve başbakan yardımcımızdır
2. kısa bir süre başvekillik yapan şu anın dış nazırıye bakanı.
3. kayserilidir kendisi
4. ilerici yayınlarda kendisine abd.ullah gül olarak hitap edilir
5. recep tayyip erdoganla birlikte olarak kendini harcamis siyasetci.
6. soyadıyla uyumlu mimiklere sahip bir yönetici
7. abdullah gül
*
8. abdullah gül

59. hÜkÜmet baŞbakan yardimcisi ve diŞİŞlerİ bakani

kayseri milletvekili- akp

kayserİ - 1950, ahmet hamdi, adviye - İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesi - İngilizce, arapça - İktisat doç. dr., Öğretim Üyesi - sakarya Üniversitesi endüstri mühendisliği fakültesi Öğretim Üyesi, İslam kalkınma bankası İktisat uzmanı - xix, xx nci dönem kayseri milletvekili - devlet eski bakanı - evli, 3 Çocuk babası.
9. 58inci hükümetin başbakanı.
10. hasan pulur' un bugün kü milliyet' teki yazısında çok da iyi tasvir ettiği kişi.
....
baŞbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı abdullah gül, "bu içki olayında kafam karıştı!" demiş...
haklı, insanın kafasının karışması kadar tehlikeli bir şey yok...
***
mesela, çok yakın tarihimize şöyle bir bakıyorsunuz, o günkü hükümet gümrük birliği'ne girmiş, muhalefet sözcüsü de "bunu niye halka sormadınız!" diye yükleniyor:
"bu tavır tek parti devrinin tavrıdır. tek parti döneminde de bir çok önemli kararlar alınırken halka hiç sorulmamıştır. halka güvenilmediği için, halk doğru olanı, kendisi için çıkarlı olanı, faydalı olanı, bilemez, halk şuurunda, hatta rüştünde değildir anlayışı, tek parti devrinin anlayışıdır, hâlâ o ideoloji, o anlayış devam etmektedir."
bunları okuyunca, bir de bugüne bakınca aklınız karışmaz mı?
***
"tÜrkİye'nin avrupa birliği'ne giremeyeceği kesindir, bunu avrupalılar söylemektedir, avrupa' nın önde gelen politikacıları söylemektedir, avrupalı filozofların hepsi söylemektedir, çünkü avrupa birliği bir hıristiyan birliğidir, avrupa birliği'nin başındaki delors söylüyor, dünkü İngiliz başbakanı söylüyor, bunu avrupa'da herkes söylüyor, herkes biliyor."
bunları okuyunca, bir de bugüne bakınca sizin aklınız karışmaz mı?
***
"avrupa' nin menfaatleri söz konusu olduğunda, tavizler verilmekte, vazgeçilmektedir; fakat, türkiye' nin çıkarları söz konusu olduğunda hiçbir direniş, hiçbir ısrar olmamaktadır. bu şudur: ne pahasına olursa olsun türkiye avrupa birliği'ne girecek anlayışıdır. eğer, bu zihniyette olursanız, işte o zaman prof. erol manisalı' nın dediği gibi, sizi o zengin köşkünün -maalesef, üzülerek söylüyorum kendi ülkem adına- bir kulübesine böyle koyarlar."
bunları okuyunca, bir de bugüne bakınca aklınız karışmaz mı?
***
"yabanci sermaye gelecek, ama yabancı sermaye türkiye'ye yatırım yapmak için gelmeyecek, yabancı sermaye, rekabet karşısında sarsılan türk sanayiini, fabrikaları, getirdiği birkaç yüz bin dolarla satın almak için gelecek."
bunları okuyunca, bir de bugünkü duruma bakınca aklınız karışmayacak mı?
***
"(...) televİzyon programlarındaki müzakerelere bakıyorsunuz, oraya çıkan herkes bir pembe tablo çiziyor. niçin bir tane de ilim adamalarından, politikacılardan bunun farklı yanını söyleyenler çıkarılmıyor, konuşturulmuyor, halktan gizleniyor. Çünkü türkiye' de çıkarcılar bunun peşindedir."
***
kafaniz iyice karıştı değil mi?
avrupa birliği' ne bu kadar karşı olan birinin, daha sonra avrupa kapılarında dolanıp "bizi de alın!" dediğini görürseniz aklınız karışmaz mı?
hatta sayın abdullah gül' ün de kafası karışabilir; ama karışmamalı, çünkü on yıl önce meclis kürsüsünde (8 mart 1995) bunları söyleyen kendisidir, demek sadece içki konusunda değil avrupa konusunda da aklı karışıktır.
***
ama aklı karışmayanlar da vardır, mesela abdullah gül' ün örnek gösterdiği prof. erol manisalı, onun aklı hiç karışmamıştır, çünkü on yıl önce söylediğinin bugün de arkasındadır, dimdik durmaktadır.
sayın abdullah gül, o tarihte televizyonlara çıkanların "pembe tablo" çizdiklerini söylüyor.
onlar da değişmedi ki, yine "pembe tablo" çiziyorlar.

neyzen tevfik' in dediği gibi:


"türkü yine o türkü sazlarda tel değişti
yumruk yine o yumruk, bir varsa el değişti..."

http://www.milliyet.com.tr/2005/12/19/yazar/pulur.html
11. "bop'un içindeyiz abd ile birlikteyiz "demiş insan.
ayrıca amaçları islam ülkelerine demokrasi getirmekmiş.
12. birkaç gün önce en sevdiği gazetenin vakit oduğunu ilan etmiş sevgili dışişleri bakanımız
13. " lübnan'da gözümüzün önünde gelişen ağır trajedi ve üç haftadır süren acılardan sonra uluslararası toplumun bunu hala sona erdirememesi, maalesef abd'nin özgürlük ve adalet konularındaki gururlu mirasına ilişkin sorular uyandırıyor. benim neslim, demokrasinin yüksek değerlerinin yanında duran bir abd imajıyla büyüdü. bu nazik, kibar ulus görüntüsü, lübnan'daki olaylar gelişirken dünyanın her yerinde milyonlarca insanın bunu korkuyla izlediği bir ortamda donuklaşıyor.
.....
beyrut sokaklarını vuran her bomba aslında her yerde insanların vicdanlarını da vuruyor.
......
dünyanın her yerinde aynı soru soruluyor: tek başına bu trajediyi durdurma imkan ve kabiliyetine sahip olan dünyanın tek süper gücü, insanların bu kadar acı çekmesine neden göz yumuyor ve merhamet çağrılarını neden karşılıksız bırakıyor?
.....
ortaya çıkan derin öfke duygusu, sorumlu hükümetleri, halklarının haklı yere ortaya çıkan kızgınlıklarıyla başa çıkma gibi zorlu bir sınavla karşı karşıya bırakıyor ve bu ortamda radikallerin ve fanatiklerin, eylemlerini haklı göstermeye ve etkilerini genişletmeye çalışıyorlar. kimsenin buna izin vermeye hakkı var mı? "

sözlerinin altına imza atabileceğim bir siyaset adamıdır. dozajı yerinde, mesaj cuk oturmuş.
lakin, amerika'lılar bu ince üsluptan anlamazlar sayın bakanım. siz onlara "yap" veya "yapma" tarzında emir kipli cümleler kullanın bence. basit ve tek kelimelik cümlecikler...
14. iki gunde bir teror orgutune karsı sertleseceklerini söyleyen lakin henuz bir sertlesme belirtisi göstermeyen dışısleri bakanı. kendisinin sertlik anlayısı bizden farklı anlasılan. ya da sadece surat asarak sertlestiğini zannediyor bu güleç insan.
15. aslında akp'nin gerçeği, perdenin arkası, beyaz tavşan. recep tayyip'in medyatiklğini çok iyi kullanmış milli görüş hareketine ilk muhalefet eden kişidir.
16. devletin başlarından biri başımız sağolsun mu demeliyiz şimdi
17. şu an da trt3 meclis t.v de kafa ütülemekten başka birşey yapmayan, bahsettiği konularla tezkerenin bir alakası olmayan osuruk sesli adam.
18. din kültürü öğretmenini andıran dış İşleri bakanı'mız.
19. ilk seçimlerde başbakan olabilitesi yüksek olan şahsiyet.
20. avrupa yerine arvpa diyen dış işleri bakanı. bir ara nöbetçi başbakanlık ta yapmıştır.
21. sozlugun ortada olmadıgı zamanlarda, sozluk ici tartısmalrdan nasibini alamamıs eski cumhurbaskanı adayı.
22. tam da cumhurbaşkanı seçildim derken, meclisin cumhurbaşkanı seçebilmesi için cumhurbaşkanı adayının ilk tur oylamada 367 oy alması gerektiğine dair anayasa mahkemesi kararı ile, bir başka baharı beklemek zorunda kalmıştır.

kişisel web sitesi: http://www.abdullahgul.gen.tr
23. fotoğraf çektirmeye gelen abdullaha fotoğrafçının söylediği.
24. (bkz: olmadi gülüm dönmedi sansin)
25. kızının mezuniyet törenine bile siyaseti bulaştıran babadır.
»
Alakalı olabilir!
- abdullah gulek
- abdullah oguz
- abdullah
- abdullah kigili
- abdullah yuce

nedir.Net