abra kadabra
1. sihirbaz sözü.

(bkz: hokus pokus)
2. beastie boys' un 'ch-check it out' adlı şarkısında yer alan söz..
'shazam and abracadabra
in the whip i'm gonna cruise past ya' diye devam eder.. ayrıca videosunda da bir doktoru sihir ile ele geçirmeye çalışırken kovalanan bir sihirbaz da vardır.. demek ki abra kadabra işe yaramazmış. *
3. (bkz: ne sihirdir ne keramet el çabukluğu marifet)*
4. eskiden bu sozun hastaliklari iyilestirdigine inanilirmis... gunumuzde sihir konusunda kullanilmasi o yuzdenmis...
5. eskiden ateşi olan hastaların ateşini düşürdüğüne inanılırmış.
6. sihirli bir sözcük olarak kabul edilen 'abrakadabra' ilk olarak yüksek ateşli hastaların ateşlerini düşürmek için söylenmiştir.
7. (wiki: kelimenin kökeniyle ilgili teorilerden biri aramice'de "söylediğim gibi yaratacağım" anlamına gelen avra kedabra ibaresinden geldiğidir. kelimenin aramiceden geldiğini iddia eden bir başka görüşe göre abhadda kedhabhra anlamı bu dünya gibi yok ol demektir ve hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır.
diğer bir görüşe göre kelime, İbranice'de takdis, kutsama anlamına gelen ve lanet olarak da kullanılabilen ha-brachah ve öldürücü hastalık anlamına gelen dever ifadesinden gelmektedir ve körlüğe karşı kullanılan kabalistik bir şifa ifadesidir. bazı bilginler bu köken konusunda şüpheci olmuşlar ve tüm antik dünyada şeytani güçlerin yok edilmesi fikrinin bulunduğu ve abrakadabra'nın bu tip şeytanlardan birinin adı olduğunu öne sürmüşlerdir.
bir başka görüş kelimenin tanrı'yı ifade eden gnostik abraxas'dan geldiği yönündedir. yine suriye'deki bir tanrı ismi olan aracalan'dan geldiği de iddia edilmiştir. )
Alakalı olabilir!
- abrakadabra
- abracadabra
- abra cadabra
- abraksas
- abramis brama

nedir.Net