adam smith
1. İngilizdir ekonomisttir hatta bazıları ekonominin babası der buna wealth of nations yani ulusların zenginliği diye bir kitabı vardır klasiklerin babasıdır.karsılastırmalı üstünlük teorileri ile uluslararası iktisadın temellerini atmıstır daha sonra bu teoremi malthus tarafından geliştirilmiştir.
2. kendisi kapitalizmin babasıdır. allahsız kitapsızdır, burdan kınıyoruz beyamcayı.
3. babamdan daha yakın tanırım kendisini.burdan onun şahsında üniversite hayatımı zehir eden tüm iktisat yazarlarına sperm dolusu selamlar yolluyorum.(bkz: vural savaş)
4. bu gergin havayı yumuşatıp,aynı isme sahip bir diğer ademoğlunu anmamız gerekirse;arsenal'de zamanında böyle bir amc'msi forvet bulunurdu.-(bkz: life is football)
5. klasik iktisadın babası
6. yamulmuyorsam "görünmez el" bu adamın fikridir.
7. çok kullanılan isim ve soyisimler ile uydurulan sallama isimlere benzeyen bir ismi olsa da büyük işler yapmış baba adam.. genelde iktisat okuyan insanlar tarafından nefretle anılır.
8. torunu için (bkz: agent smith).
9. bir ekonomi öğrencisi olarak kanımca ipnedir
10. 1776 yilinda the wealth of nations adli kitabi ile devrim yaratmis iktisatci
11. kendi cebi için çalışanların, daha fazla kazanmak isteyenlerin toplum için her şekilde daha iyi olduğunu iddia eder. kendi malını daha çok satabilmek için rekabet şartlarında birey hem malını sürekli güncel tutmalı, hem fiyat konusuna dikkat etmelidir. bu da zaten müşteri için, toplam da ise toplum için iyidir.
herkes bireysel olarak daha iyisini yapmaya çalışırsa bundan toplum kazançlı çıkar şeklinde fazla basit olarak açıklanabilir.

(bkz: linux)
(bkz: open office)
(bkz: microsoft)
(bkz: ikea)
(bkz: migros)
(bkz: wto)

ot bok ne varsa bakınız işte. dünya ekonomik sistemi bu fikirler üzerinde kuruludur bile denebilir. hatta öyledir.
12. iş bölümü yasası ile birlikte modern iktisadı babası sayılan kişi,sosyalistler tarafından benimsenmiyen bu yüzden o hiç yokmuş gibi konuşulan ve bu takıntının tezahürünü ondan bahsederken adam smith diye türkçe ukala bir tavırla ismi zikredilen kimse...
13. 'amann adam sende' deyipde gecemiyecegimiz bir sahsiyet.
14. herkes kendi icin en iyi olani yaparsa toplum icin de en iyisi olur diyen ak sakalli dede * john nash fikirlerini ilerletip ekonomik oyuncular birbirleriyle konusarak anlasarak en iyiyi secmelidir (bkz: game theory) diyene kadar oldukca populerdi bu dusunce
15. bu adamın hayatının en ilginç tarafı oxford üniversitesi'nden 6. senesinin sonunda "düşük entellektüel kapasitesi" nedeniyle uzaklaştırılmış olmasıdır. buradan genç iktisatçılara sesleniyorum: iktisat tarihi hocamızın tabiriyle "sınıfta kalırsanız üzülmeyin, okuldan atılırsanız hiç üzülmeyin, hala baba olabilirsiniz".

bir de babamız* 3 yaşındayken çingeneler tarafından kaçırılmış, sonra ne olduysa geri bulunmuş.**
16. (bkz: alan smith)
17. a beautiful mind filminde "adam smith was not right"** diye kendisine atıfta bulunulur.
18. (bkz: adrian smith) * *
19. "arz ve talep birbirlerini dengeler, herhangi bir dış müdahaleye gerek yoktur" diyen klasik iktisatın en önemli isimlerindendir, 1929 ekonomik krizi'nde fikirleri patlamıştır başta adam smith dahil tüm klasikçilerin.
20. tüm iktisat öğrencilerinin bol bol kulağını çınlattığı amca. bir diğeri için, (bkz: john maynard keynes) ****
21. (bkz: la main invisible)
Alakalı olabilir!
- adamski
- adam west
- adam sanat
- adamim
- adamik

nedir.Net