adana »
1. adana m.Ö. 6000'lere kadar uzanan geçmişi ile anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir.
başta pamuk yetiştirilen verimli ovaları, nehirleri, yaylaları, tarihi mekanları ve günümüz modern üretim biçimlerine sahip oluşunun kazandırdığı nüfus yoğunluğu ayrı bir ilgi çekicilik katmaktadır
2. doğu akdeniz'de bulunan adana, türkiye'nin dördüncü büyük kentidir. yüz ölçümü 17 253 km², nüfusu 1 789 755, il plâka kodu 01'dir. İlçeleri; merkez, seyhan, yüreğir, aladağ, bahçe, ceyhan, düziçi, feke, İmamoğlu, kadirli, karaisalı, karataş, kozan, pozantı, saimbeyli, tufanbeyli ve yumurtalık'tır.

adana ilinin kuzeyi dağlarla kaplıdır. İlin hemen hemen yarısını toros sıradağları kaplar. orta toroslar'ın bir bölümü olan aladağlar, il topraklarının en yüksek noktasıdır. türkiye'nin en uzun demir yolu tüneli aladağlar'dadır. toroslar, özellikle tepelere doğru çam, kara çam ve meşe ormanlarıyla kaplıdır. oldukça zengin otlaklara sahip olan bu dağlarda hayvancılık yapılır. toroslar'dan sonra ovalar başlar. bu ovalar Çukurova'nın parçalarından oluşur. türkiye'nin de en verimli ovası olan Çukurova, adana ilinin en büyük gelir kaynağıdır. doğu toroslar'dan doğup akdeniz'e dökülen seyhan ve ceyhan ırmakları ilin en önemli ırmaklarıdır. bu ırmaklar üzerinde yapılan barajlar ilin enerji ihtiyacını karşılar. seyhan barajı ile ceyhan ırmağı üzerindeki aslantaş baraj gölleri en büyük gölleridir. adana ili akdeniz ikliminin etkisi altındadır. alçak kesimlerde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. dağlık bölgelerde iklim biraz daha sertleşir. sıcaklık biraz azalır ve daha çok yağış görülür. bu iklim özelliklerinden dolayı bitki örtüsü de farklılık gösterir. alçak kesimlerde daha çok bodur makiler vardır. yüksek kesimlere çıkıldıkça ormanlık alanlar çoğalır.

ovaların büyük bir çoğunluğunda tarım yapılır. Özellikle pamuk yetiştiriciliği çok önemlidir. adana ilinin ekonomisi pamuğa dayalıydı. pamuğun işlenmesi için çırçır fabrikalarının kurulması ekonomiyi çok canlandırmıştır. günümüzde pamuğun yanı sıra buğday ve turunçgiller üretimi ve seracılık da çok yaygınlaşmıştır.
tarımıyla birlikte sanayisi de çok gelişmiştir. İlk önceleri pamuğun işlenmesi için kurulan çırçır fabrikalarını diğer fabrikalar izlemiştir. bugün büyük dokuma fabrikaları, metal eşya, lâstik, gıda ve içki dallarında büyük fabrikaları vardır. tarım ve sanayi kollarında çalışmak için diğer kentlerden birçok kişinin göç etmesi de adana nüfusunu arttırmıştır.

Çukurova bir çok uygarlığa beşik olmuş bir bölgedir. karacaoğlan ve dadaloğlu en özgün yapıtlarını bu bölgede vermişlerdir. günümüz yazarlarından yaşar kemal ve orhan kemal bu ilde doğmuşlardır.
3. genellikle "oraların insanı kufur etmeye basladımı allahtan baslar" seklinde cumlelerle tanıdıgım sehir
4. genelikle küfürleri ve adliyesi ile ünlü sehir
5. bütün şarkıcıların ve dombili zenginlerin çıktığı şehir.hergün adliyesinde bir olay olur.boşu yoktur.
6. üniversiteye gelmeden önce hakkında çok fazla önyargıya sahip olduğum, fakat adanalı arkadaşlarımın etkisiyle gayet kozmopolit, her tür insanı barındıran bir büyükşehir olduğunu öğrendiğim şehir. ayrıca belediye başkanı aytaç durak türkiyede 5 kere üst üste seçilmeyi başarmış ilk belediye başkanıdır.
son olarak;

(bkz: aman adanalı)
7. gökdelenler şehri.14 kattan aşağı apartman yok.apartmanlardan camii minaresi göremiyorsun.sabancı camiisi çok güzel.atom içmenizi de tavsiye ederim.ayrıca adananın yarısı darendeli.
8. (bkz: sıcak)
9. nem oranı çok yüksek, yazları çok çok sıcak, bici bici ve kebabı, mumbar ve şirdeni ünlü ilimiz. bir çok ünlümüzün memleketi. bir yönüyle arap ülkelerini andıran, zengini bol ilimiz. boğma rakısı ile ünlü ilimiz.
10. (bkz: adanaliyik)
11. peynir eekmek gibi allaha söven bu şehri ben olsam bir saniye durmam helak ederdim.. allahım ne büyüksün.
12. (bkz: fatih terim)
(bkz: tugba altintop)
(bkz: ferdi tayfur)
13. yüzölçümü: 17.253 km²
nüfus: 1.934.907 (1990)
il trafik no: 01

ilçeler:
adana ilinin ilçeleri; seyhan, yüreğir, aladağ, ceyhan, feke, İmamoğlu, karaisalı, karataş, kozan, pozantı, saimbeyli, tufanbeyli ve yumurtalık' tır.
14. japonca: lakap demektir.
15. (bkz: adanaliyik allahin adamiyik salgam icer balgam atarik) * * *
16. (bkz: adanalıyık allahın adamıyık yorgansız yatarık avratsız yatmazık) *
17. alan kodu 0322 plaka numarası 01 olan şehrimiz.
18. dürüm çeşidi.. ve kızları mükemmel kafadır..
19. ali şen, şener şen, suna kan, müslüm gürses, ferdi tayfur, nebil özgentürk, ali özgentürk, necati doğru, halil ergün, faruk tınaz, yaşar, murat göğebakan, murat kekilli, ebru gündeş, sakıp sabancı, muzaffer izgü, menderes samancılar, haluk levent, yaşar kemal, yılmaz güney, abidin dino, orhan kemal gibi isimlerin memleketi. * *
20. sanayi carşisi ayarinda bir devlet hastanesine sahip ilimiz. ayrica polis okulunda da bordo bereli egitimi verilir agzindan kan gelinceye kadar 40 derece sicakta kosar ziplar delice bagirirsin *
21. sıcağıyla bu şehir cehennemin üstüne kurulmuş dedirten, halkının ege illerinden bile "soğuk memleket" diye bahsettiği, acısı, şalgamı, kebabı ile meşhur ilimiz. bir de bici bicisi vardır ama ben pek sevemedim.
22. (bkz: anarriye gitmek)
23. kurtuluş tarihi 5 ocak 1922'dir.
24. telefonu naber orospucocugu diye açtiginizda iyidir senden naber cevabini alabileceginiz tek şehir *
25. (bkz: adananın yolları taştan sen çıkardın beni baştan)
»
Alakalı olabilir!
- adanali
- adanet
- adanaspor
- adan zye
- adanaliyik

nedir.Net