adile nasit
1. Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu adile naşit, 17 haziran 1930’da İstanbul’da doğdu. asıl adı adile keskiner’dir. tiyatro oyuncusu amelya hanım ile ünlü komedyen naşit’in kızıdır. babasının ölümü üzerine öğrenimini yarım bırakarak, 1944 yılında İstanbul Şehir tiyatrosu Çocuk tiyatrosu’na girdi. herşeyden biraz oyunuyla sahneye çıktı. aynı yıl halide pişkin’in grubuyla İstanbul’da turneye çıktı. daha sonra muammer karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948’de komedi oyuncuları aziz basmacı ve vahi Öz’le birlikte kurdukları toplulukta 1951 yılına kadar çalıştı. yine 1948 yılında lüküs hayat filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. 1950’de, kendisi gibi tiyatorcu olan ziya keskiner ile evlendi. 1954’te yeniden muammer karaca tiyatrosuna döndü ve 1960’a dek burada çalıştı. 1961’de, eşi zİya keskiner ve abisi selim naşit Özcan ile birlikte, naşit tiyatrosu’nu kurdular. bu topluluğun dağılmasından sonra 1963’te girdiği gazanfer Özcan-gönül Ülkü tiyatrosunda, 1975’e kadar aralıksız olarak çalıştı.

adile naşit, sinemaya ikinci ve asıl girişini 1970’lerde yaptı. 1976’da İşte hayat adlı filmdeki rolüyle, antalya altın portakal film festivali’nde en İyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. bu, türk sinemasında, ‘star’ olmayan bir başoyuncunun kazandığı ilk ödüldü. hababam sınıfı filmlerinin birçoğunda, müstahdem kadın rolüyle yeraldı ve buradaki oyunculuğuyla da büyük beğeni kazandı. 1978’de uluslararası sanat gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. 1981 yılında trt televizyonunda uykudan Önce isimli bir çocuk programı yapmaya başladı. bu programda anlattığı masallar ve öykülerle, çocukların gönlünde taht kurdu. gerek sinema filmlerinde, gerekse oyunlarda, basit, saf, iyi yürekli kadın tiplemesini başarıyla oynadı ve kendine has bir üslûpla yenileyerek karakteristik hale getirdi. adile naşit, 11 aralık 1987’de İstanbul’da öldü.
2. bir tanecik şirin insan*. uykudan önce diye bir programı vardı,bütün çocuklar zevkle izlerdik.
3. (bkz: çilli bom)
4. mezarından kahkaha sesleri geldiğine dair rivayetler dolaşan rahmetli insan
5. hakkındaki bir diğer rivayet de öldüğü gün başında telkinde bulunan imama, o maruf kahkasıyla karşılık verip imamı delirttiği şeklindedir.
6. sinemada munir ozkul'la cok sirin bir ikili olusturmuslardi. ikisinin oynadigi filmleri her firsatta seyrederim.
7. kardeşi için (bkz: selim nasit)
8. küçükken "uykudan önce" programını izlemeden uyumadığım, kahkahası ve neşesiyle unutulmaz insan. gözlerini kocaman kocaman açıp bir de bakışı vardı ki... çok az insana nasip olur böylesine elma şekeri tatlılığına sahip olmak.
9. kuzucuklarim demesi, kugu golu balesi, gulunce gobeginin hop hop edisi... olunce katilana kadar agladigim harika tonton
10. tavuk gıdaklaması tadındaki gülüşüyle kalbimde ayrı yeri olan çok bi sevimli insan...
11. hababam sınıfının şirin hademe teyzesi.
12. (bkz: rahmetli)
13. o bizim adile teyzemizdi. çocukluğumuzun hoşbir ayrıntısı. onun "içtiniz mi sütünüzü kuzucuklarım hadi yatağa bakiim" demesi bile hala kulaklarımızda çınlar. siyah beyaz ekranın iyilik perisi, dünya tatlısı cıvılcıvıl hayat dolu bir adile teyze o. öldü dediklerinde çok üzülmüştüm ama inanmadım hala da inanmam..
14. türkiye' nin bilinen en büyük lezbiyenlerinden. türk sinemasının gelmiş geçmiş en fazla sevilen ve sayılan kişisi. nur içinde yatsın!

(bkz: adile naşit kaşı)
15. kendi filmlerini izlediğinde ağladığı bilinen bitanecik adile teyzemiz...
16. bir nesilin,ayirmaksizin cok sevdigi biricik teyzesi,bazi hayvanlar tarafindan kendisi icin,
- iste basi acik oldugu icin sacinin topuzu agzinda cikmistir..
gibi gerizekali yorumlar yapilmis cogu kisi ilk kavgasini bu sekilde yapmistir,bir tanedir anlattigi masallari dinlemesekte adile teyzenin yanina olmak baskadir.
sacma belki kazik kadar olduk ama bir adile teyzemis olamadi halen.
17. (bkz: adile naşit ses tonu)
18. sinemada güzel olmadan kadın başrol oynamayı başarabilen ilk insandır kendisi*. geçenlerde bir çocuk programını sunarken izledim kendisini, animasyonu yapılmış, çok kötü olmuş... clementine * den sonra en korkunç çocuk programı olmuş...
güzelim tatlı hanım teyzeyi, kötü cadı gibi yaptılar ya; pes doğrusu...
19. insanı gülümsetmesi için sadece kahkası bile yeten sevimli, güleç yüzlü ve gerçek bir sinema oyuncusu olan rahmetli. *
20. biraz önce atv'de bizim aile filmini yeniden yayınladılar. görüldüğünde iç ısıtan sayılı insanlardan olsa gerek..
21. her neden ise mezarına dair cesitli dedikodular vardır. güya mezarı açılmış ve canımız cigerimiz adile nasitin tırnakları bogazlarında bulunmustur. kim neden bu ve buna benzer manyakca seyleri adile nasit için üretmekte olabilir ki, nasıl bir manyak?
22. en ünlü tiradı "al içeri al al"dır.
23. dwarf teyze
24. vefatının 20.yılında yapılan bir etkinlikle anılmıştır.insanın "o kadar oldu mu?"diye sorası geliyor.her ne kadar vefatının 20.yılında anıyorsakta adile naşit'i şen kahkahaları onu seven herkesin çevresinde mutlaka bulunan benzerleri ile hala aramızda.
(bkz: http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=117933)
Alakalı olabilir!
- adile nasit kasi
- adil efendi
- adil isik
- adile
- adil fiyat

nedir.Net