agir roman »
1. tam oyuncu kadrosu:

aysel gürel
balık ayhan
küçük İskender
mustafa uğurlu
müjde ar
nilüfer aydan
okan bayülgen
savaş dinçel

ağır roman genelde kolera sokağı'nı, özelde bir ailenin parçalanışının belli bir zamana denk düşen öyküsünü anlatır. metropol, kolera sokağı'nı adeta bir ateş çemberi gibi sarmıştır. bu çemberin içindeki akrep ise ailenin küçük oğlu salih'tir. ateş çemberinin sardığı kolera sokağı, kan ve şiddete hep insanca yanıtlar verir. arap sado sustalarını ve şanını bu yüzden salih'e devreder. fakat naif salih, kolera'nın bütün umudunu bir sustalıyla taşıyabilecek güçte değildir. arap sado ve salih yanlış zamanda ve yanlış yerde dururlar. kolera, kozmopolit bir bütünlüktür; çok sesli ve çok renkli... müslümanı, hıristiyanı, yahudisi, süryanisi, türk'ü, rum'u, çingenesi, köylüsü, mafyası, camisi, kilisesi, kerhanesi ile... her biri bir yanıyla komik, bir yanıyla trajik ama çoğu zaman alaycı karaterleriyle... onlar bugünlerin rastgele yaşarken, yarınlarına umarsızdırlar.

dev bir kentin yüreğine, çeşitli kültür ve kökenlerden geldiler...
yaşamı müzik, müziği dansla anlattılar...
belki görünüşleri ve söyledikleri ile şüphe, korku saldılar...
ama sevgi ve heyecanları ile bize bizden daha yakın oldular...
arka kapak

2. romanı filminden çok daha güzel olan kitap.. mükemmel bir anlatımı vardır.
3. muziklerini atilla ozdemiroglunun yaptigi film
4. okan bayulgen'in sigarayı ağzının içinde çevirmesine tanık oldugum film. o kadar cok etkilenmişim ki filmden aynı hareketi ben de denedim film arasında ve başarılı oldum.*
5. mustafa ugurlu'nun atla beraber ayip bir sahnesi mevcuttur.
6. tanıdığım en iyi kötü adam* mustafa uğurlunun (inanmazsınız) kötü adamı oynadığı film.
trım trım... tek... tek tek... rım rım tek... tek tek*
(bkz: arap sado), (bkz: haplı helva), (bkz: kolera), (bkz: kasımpaşa canavarı)
7. (bkz: ağla sevdam) *
8. daha ilk sahnesinde okan bayülgen'in çıkarın beni buradan narası ve arkasından gelen iskender şiiri filmin mutlak bir realite içinde geçeceğini en baştan gösteriyor. sonrası ise tam bir sinema şöleni. birkaç oyuncunun (daha) yaşayarak oynaması ayrı bir şölen oluşturuyor ki buda filmi vazgeçilmezler arasına koyuyor. türkiye'nin o yıllardaki ekonomik, siyasi ve sosyokültürel durumu ancak bukadar güzel anlatılabilir. defalarca izlenilmesi gereken bir sinema klasiğidir. bunun yanında mustafa altıoklar'ın sonraki başarısızlıklarının da sebebidir kanımca. daha sinemacılık hayatının başında mükemmeli yakalaması diğer filmlerinin kalitesi açısından handikap oluşturmuştur.
(bkz: asansör)
9. metin kaçan'ın romanıdır.
10. "insanın kankardeşi tekerlek olur mu lan?!!" repliği, sigara sahnesi ve müzikleriyle aklıma kazınmış olan müthiş film.
11. (bkz: bir vurgun bu sevda)
12. tam anlamıyla super bir film metin kacan'in agir roman kitabindan uyarlanmiştir..
13. her olay sonrasinda mahalle halkinin kosarak olay mahalline toplandigi film.
14. istanbul devlet opera ve balesi tarafından dans tiyatrosu sergilenen eser
15. (bkz: mustafa altıoklar)
16. (bkz: ağır roman sözlüğü)
17. kanımca en güzel türk filmlerinden biridir, insanı aşırı derecede etkiler.
18. internette söz leri aratildiginda gercegiyle alakasi olmayan lyricler cikan muhtesem sarki..
19. kalın kitap.
20. metin kaçan, romanının başarısını örselemeyecek bir mantık hatası yapmıştır. kötü adama işkence yapmak için parmak aralarına kibrit tutuşturulup tutuşturulur*. ama romandaki tasvire göre beş kibrit tutuşturulur, halbuki beş parmağa dört kibrit tutuşturulabilir ancak.*
*(bkz: tutuşturmak)
21. muhteşem oyuncu sadri alışık'ın dünya başarısızı oğlu/ kerem alışık tiyatrosunda oynanan başarısız müzikal. metin kaçan'ın imgelemimizdeki enfes yerini yerle yeksan edemese de zedelemiştir. giden yazıcı ve bakıcı arkadaşlarım, sıkılmayı göze alsınlar..döner dönmez filmini koyup seyretsinler.
22. kalın kilosu cok olan sadece cildi 1 kilo olan roman
23. "agır" roman,iyi film.
24. (bkz: ucuz roman)
25. duvara karşı gibi filmlerin çıkmasına önderlik etmiş küfür etmeyeyim diye kendini sıkmayan oldukça doğal bir film. soundtrackinde bulunan ağla sevdam şarkısıda duvara karşı filminde kullanılmıştır.
»
Alakalı olabilir!
- agir olmak
- agir roman sozlugu
- agir soda
- agirlamak
- agir konusmak

nedir.Net