ahiret
1. inandigimiz fakat nedense uzerinde dusunmek istemedigimiz, cunku elimizde patlayacagini bildigimiz yer. insan olarak biseyi bilip de yapmamak gibi uyuz aliskanliklarimiz oldugunu ispatlayan en buyuk mevzu.
2. inanılması gereken imanın $artlarından biri, insanın ölümünden itibaren ba$layacak olan sonsuz hayat.
3. öldükten sonra ruhun yaşayacağına inanılan âlem, ahret.
4. inandığım anda yazarlığımı iptal ettirip ve bütün kötü* alışkanlıkları bırakıp zikre başlayacağım insanların çoğunun inandığı olgu
5. (bkz: ya yoksa)

(bkz: ya varsa)

(bkz: tövbe tövbe)
6. ahir isminden türemiştir. bir diğer manada her şeyin sonu ahiri olmasıdır.
insan bedeninin sonu yani ahiri (ahireti değil) topraktır.
ruhların sonu ise ahirettir .yani sonraki alem (dinde ahiretten kasıtta budur).

7. ahiret hayatı hakkında hemen hemen tüm dinlerin ortak noktası şudur. sonsuzluk...


bu güne kadar gördüğüm herkes, insan yaşamının sonlu olduğunu büyük bir keskinlikle kabul ederek düşüncelerini geliştirmiş. herkes.. e haklılar, çünkü doğru. Şu yaşadığımız yıllarda, çervemizdeki insanlar ölüyor. hepsi. bütün canlılar yaşlanıyor. hücreleri eskiyor, vs.vs.

peki , yıllar önce atıyorum taş devrinde ortalama insan ömrü 30-40 yılmış. Çok da değil, sadece 100-200 yıl öncesinde insan ömrünün 60-70 yıl max. olduğunu düşünelim. bugün bilmemne ülkedeki ortalama insan ömrü 80 yıl. 100-120 yaşına kadar yaşayan insan var(mış). televizyonda çıkıyor bol bol.

e peki diyelim ki, teknoloji gelişti gelişti, yaşam koşulları gittikçe düzeldi, insanın ortalama ömrü 150 yıl oldu. ve genç kalınan süre de arttı diyelim. yani , atıyorum, öyle gıdalar kürler var ki, 50 yaşında sanki 20 yaşındaymış gibi enerjik olabiliyorsun. dikkatinizi çekerim, bunların hepsi farazi düşünceler.

böyle bir durumda, diyelim birşeylerin eksik kalması korkusu endişesi kalmıyor. yapabilinecek her şeyi yapıyorsun. kendi hayal dünyamda izninizle yaşam süresini biraz daha arttırıyorum. 400 yıl yeterlimi?. artık 350.nci yaşının sonlarında bir adam düşünün. okunabilecek herşeyi okumuş. bütün filmleri izlemiş. her çeşit gıdanın tadına bakmış. gitmiş, bütün spor dallarıyla uğraşmış, paraşütle atlamış, uçak kullanmış. bir sürü kadınla beraber olmuş. vs. "dünyevi" zevkleri bitirmiş. ve yavaş yavaş, artık birşeylerden zevk almamaya başlıyor. yenilik yok, heyecan yok.

süreyi izninizle biraz daha uzatıyorum. bu sefer abartayım, insanın ömru ortalama 50.000 yıldır. nereye gelmeye çalıştığımı söyleyeyim. sizi bilmem ama ben 1.000'inci yılın sonunda sıkıntıdan intihar ederdim. ahiret hayatı ise sonsuzluk !! İntihar şansı bile yok ! düşüncesi bile ürpertiyor. ben asıl ölümden sonraki hayattan korkarım.

bu düşünceler de beni direk (bkz: hayat) kavramına sürüklüyor.. *
8. belki de ahretlikle karşılaşılacak son yerdir. belki de değildir...
9. sevgili peygamberimiz: " dünya'da bir garip gibi veya yolcu gibi ol. " buyuruyor.
10. bir inançsızın oh my got here must be the paradise cümlesini kuramayacagı tek yer..*
11. sonum yokluk olsa bu varlık niye?*
12. insanlarda 45 yaşından sonra zorunlu bağımlılık , (bkz: ibadet) şeklinde ortaya çıkan ve kendisinden kesinlikle it gibi tırsılan gün.
Alakalı olabilir!
- ahiren
- ahiretlik
- ahir
- ahiretcell
- ahiret suali

nedir.Net