aikido
1. uzak doğu savunma sopru. yapan kızlar inanılmaz seksi oluyorlar. israrla tavsiye olunur.
2. süper baba dizisinde alim'in aikido yapmaya başlamasıyla bir dönem epey gözde olmuş olan savunma sanatı.
3. bu sporu yapanlarin kendi guclerini kullanmadiklari, onlara uygulanan tum etkiyi tepkiye cevirdikleri soylenir.*
4. enerjİyİ uyumlandirma yÖntemİ
5. japonca'daki anlamı "uyum yolu" olan savunma sanatı.morihei ueshiba * ,ju jutsu'nun bir kolundan formüle etmiştir,saldırganın enerjisinin kendisine çevrilmesi prensibine dayanır.
6. aikido, fiziksel ve zihinsel denge oluşturma yöntemidir.
7. (bkz: steven seagal)
8. (bkz: tai chi)
9. aikido bir dövüş sporu değildir, bir dövüş sanatıdır. i repeat: aikido bir dövüş sanatıdır.
10. aikido felsefesi-- evren tek çok büyük bir varlıktan oluşmaktadır ve sana saldıran canlıda aslında senin bir parçandır yanlış yolda olan bir parçan..ve bu parçana zarar verirsen kendinden bişiler kaybetmiş olursun ona sadece yolu göster ai-ki yolunu. şuan japonya hombu dojoda kishamaru ueshiba(morihei ueshiba'nın olu ,morihei ueshiba günümüz aikidosunun kurucusudur) altında hala birince elden yapılır aikikai grubu altındadır tabi her ülkenin kendi aikido organizasyonu vardır bizim en büyük aikidocumuz mustafa aygün sensei dir. (bkz: united aikido organisation) turkey aikido organisation diye de geçer. aikido diğer uzak doğu dövüş sanatlarından çok farklıdır ve çounlukla gereksiz karşılaştırmalar yapılır (kickbox aikido dan çok daha iyidir gibi şahsen katılmıyorum hiçbirine) tavsiyem bu sporun felsefesini ortaya çıkışını ve günümüzdeki etkilerinin araştırılmasıdır ayrıca aikido "the art of peace ve fighting without fighting" gibisinden de adlarla anılır ai=harmony,peace,love ki=universal life energy do=path,road aikido=evrensel yaşam enerjimiz ,bedenimiz ,ruhumuz ve aklımızla harmoni ve uyum sağlamamızın yolu anlamına gelir. ben bir japon kültürü hayranıyım ama aikidonun yeri ayrı dierleriyle =)
11. kisinin kendisiyle barisik, dogal ve sosyal çevresiyle uyum içinde yasamasinin yoludur.
aynı zamanda bir savas sanatidir.
yalniz, aikidonun öncelikli savasi, kisinin kendisine, baska bir ifadeyle iç dünyasinda yarattigi hayali / marazi düsmanlara karsi vermesi gereken bir savastir.
bu hayali / marazi düsmanlar, genelde güven eksikligi veya yoklugundan kaynaklanan kisinin korkulari, endiseleri, panikleri ile kompleksleridir. tabii buna bir de onun açgözlü / doyumsuz egosunu eklemek gerekir. kisideki bu güven eksikligi veya yoklugu süreklilik arz ederse, hayali / marazi düsmanlarinin sayisi artar ve kroniklesir. bunun sonucu olarak karsimiza; ya içine kapanik, sinik bir kisi çikar veya kaba saba, saldirgan ve doyumsuz biri. yalniz, her iki kişiligin de ortak paydalari, uyumsuz ve asosyal olmalaridir.

12. ai: harmonik hareket
ki: enerji
do: yol
yani temeli size saldıran kişinin enerjisini yok etmeye çalışmadan yönlendirmeye dayanan uzakdoğu savaş sanatıdır. qyu adında seviyeleri vardır. spora yeni başlayanlar 7. qyu olurlar. sınavlara girerek 6-5-4... diye gider. 1. qyu dan sonra 1. dan ya da shodan olurlar. bundan sonra dereceler 10. dana kadar gider. dan seviyesine gelmiş herkes siyah kuşaktır. aikido da müsabaka olmaz. yalnızca sınavlar vardır.
aikidonun kurucusu o sensei morihei ueshiba'dır. kendisi 1963 yılında vefat ettiğinde 10. dandı. bu nedenle artık en fazla 9. dan olunabiliyor ki o da çok ender oluyor.
13. ayrıca son zaman yaz dizilerinde entel bir spor dalı olarak piyasa düşmüştür.
(bkz: evet benim)
(bkz: acemi cadı)
14. (http://www.iwama-ryu-tr.org/ )dojo'da

geleneksel öğretiye dayanarak eğitimi verilen savunma sanatıdır.
15. sartlı dovusmeyi* ögreten savunma* sanatı***.ögrenirken zevklidir fakat pratige dökülmesi zordur.cunku;turkler,japonlar gibi saygılı,turn based dovusmez(bkz: kafa göz girmek).
olayın mantıgını kavrayamamıs hocaları da yok degildir**.
16. morihei ueşiba ilk aikido hocası ve bu sporun kurucusudur.
17. dünyanın en güzel sporlarından biridir... ayrıca sadece savunma değil saldırı sporudur da... karşınızdakinin boynunu kırarak kendinizi savunamazsınız...
18. (bkz: taklacı güvercin)
Alakalı olabilir!
- aikidoka
- aikido terimleri
- aikido yaparken altina sicmak
- aikido kursunda sakatlaninca alaya alinmak

nedir.Net