akdeniz foku
1. akdeniz kıyıları ile doğu atlantik kıyılarında bulunan portekiz 'den batı afrika sahillerinde yerleşik senegal'e kadar 20. yy başlarında 1000 'lerce olan ancak günümüzde yunanistan, türkiye, fas, moritanya ve maderia adaları'nda 500 kadar kalmış soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvan türü.
2. İzmir ilimizin şirin tatil beldesi olan ve adını bu foklardan alan foça da halen biraz vardır , şahsen görmüşlüğüm de vardır , bu hayvanlar oyle ufak tefek değildir eşşek kadardır , korkarsınız ama şirin gözükürler ve çok meraklıdırlar.

merak eden ve görmek isteyenler foça da bulunan siren kayalıklarında görebilirler.
3. yüzgeç ayaklılar ailesinden bir deniz memelisi olan akdeniz foku hava soluyan ve oldukça sığ sularda avlanan bir canlı . su altında 5 - 10 dk kadar kalabiliyor . en çok 100 metre dalabildiği saptanmış . yılan balığı mezgit sardalya ahtapot ıstakoz tirsi levrek ve diğer bazı balık türleri ile besleniyor . 30 yıl civarında ömürleri vardır ve 4 yaşında ergin sayılırlar . 10 11 ay süren hamilelik sonunda 1 veya 2 yavru dünyaya getirirler . yavru 2 hafta sonra yüzmeye başlar . dünya da 450 kadar akdeniz foku bulunduğu söyleniyor ve bunun yaklaşık 50 tanesinin türkiye de yaşadığı tahmin edilmekte . . . * *
Alakalı olabilir!
- akdeniz
- akdenizli
- akdeniz oyunlari
- akdeniz koleji
- akdeniz iklimi

nedir.Net