aksaray
1. orta anadolu bölgesinde, tarihi İpek yolunun önemli merkezlerinden birisi olan aksaray, günümüzde de doğu ile batı ve kuzey ile güney yönleri arasında uzanan ana bağlantı yollarının kavşağında yer almaktadır. tarihi m.Ö. 8000 yıllarına dayanan ilde, çeşitli uygarlıklara ait kültürel değerler bulunmaktadır. kapadokya'nın kapısı konumundaki aksaray kültürel varlıkları yanında doğal zenginlikleri ile de ziyaretçilerine değişik ve ilginç tatil olanakları sunmaktadır
2. memleketim diye övmeyeceğim ne iyi ne kötü, gelişimini tamamlayamamış, elma yanaklı beyaz tenli insanların* bolca bulunduğu kırşehir, nevşehir, çankırı gibi tipik bir iç anadolu şehri. istanbuldaki aksaray'la da bağlantısı vardır. şöyle ki: * rivayete gore fatih sultan mehmet istanbul'u alınca buraya cesitli milletlerden insanlar getirtip yerlestirmiş (bkzarnavutkoy)*. ancak butun bu toplulukların icinde türk olarak sadece aksaraylıları getirip istanbul'a yerleştirmiş, istanbul'daki aksaray semti de adını burdan almış.
3. niğde ilçesi iken il olmuş il...ayrıca istanbul'da iş merkezleri ve birtakım işler çevrilen otel ve kulüplerini barındıran semt.
4. nerelesin diye sorulduğunda aksaray deyip her seferinde "niğde aksaray mı?" sorusuna maruz kalıp düzeltmek durumunda olduğum köy-kent tanımının en güzel örneklerinden olan memleketim...
5. niğde'den önce konya'ya bağlı olan, daha sonra vilayet olmuş küçük kenttir. insanları pek bir nev i şahsına munhasır kimselerdir. kimseye bağlı olmaktan hoşlanmazlar, alışveriş için büyük şehirlere giden diğer küçük şehir insanlarının aksine her ihtiyaclarını kendileri karşılamaya, başlarının çaresine bakmaya çalışırlar. niğdelileri de pek sevmezler.
6. fatih'in sadrazamı İshak paşa, İç anadolu bölgesi'ndeki aksaray'ı ele geçirdikten sonra orada yaşayan bölge insanlarını bugünkü aksaray semtinin bulunduğu yere gönderir. aksaraylılar da semte adlarını verirler.
7. uzak kalındığı zaman kendisine olmadık anlamlar yüklenen kent, ikinci memleketim.
8. plaka imi 68 olan ilimiz.
Alakalı olabilir!
- aksar
- aksarayspor
- aksata
- aksam cayi
- aksa

nedir.Net