alev alatli
1. düşündüklerini edebiyat aracılığıyla ileten bir düşünür.

alev alatlı'nın türkiye toplumu hakkında sağlam gözlemleri vardır. bunları edebi bir formda anlatması da aslında çok isabetli bir seçimdir, çünkü kişisel gözlemlerine dayanarak bazı çıkarımlar yapar. bilgili ve kapsayıcı bir tavırla yaklaşır ülkeye. yıllardır birbiriyle aynı ortamda bile bulunamayacak kadar marjinalleşmiş politik kişilikleri* ele alır, onları politik kimliklerinden soyup, bir an için, iyisiyle kötüsüyle içlerindeki insanı görmemizi, orda kimse var mı dörtlemesinde günay rodoplu aracılığıyla, sağlar.
2. "or'da kimse var mı?" isimli serisiyle günay rodoplu'nun öyküsünü anlatan ama onu anlatırken türkiye'nin sorunlarına değinen yazarımız. arada sırada "zaman" gazetesinin yorum sayfasında yorumları çıkmakta ve trt'de program yapmaktadır.
3. orda kimse var mı dörtlemesinin arka kapağından alıntı*:

"bu toplumda 'biliyor' olmak mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir. Çünkü, bilgi borçlandırır, 'anlamak' zorunda bırakır. cahil, acıma duygusu uyandırır. yıkıcılığı bağışlanır. bu, onların lüksüdür. oysa aydın, bilgilenmek gibi bir suçtan müebbeden mahkum edilmiştir."
--alev alatlı
4. yakin bir zamanda 4 ciltlik rusya yi anlattigi romanini yayinlayacagini duydugum sevdigim aydin yazar. adı gogol un izinde imiş sanırım..
5. turkiye nin nadir aydinlarindandir kendileri. televizyonlara zirt pirt cikmayip fikirlerini kagida dokmesi en cok sevdigim ozelligidir. bir seferinde onu televizyonda huseyin uzmez in karsisinda gorunce cok sasirmistim. eminim kendisi o programdan sonra tovbe etmistir boyle programlara.
yaseminler hala tuter mi adli romaninda the end safhasi oldukca ilginctir.
6. rusya yı anlattığı roman dörtlüsünün adı gogol un izindedir. dörtlünün an itibari ile piyasada bulabileceğimiz kitabının ismi ise aydınlanma değil merhamettir
7. 16 temmuz 2004 deki yazısıyla akp ye ince ayar çekmiş olan aydınımız.

http://www.zaman.com.tr/?bl=yorumlar&trh=20040722&hn=70122
8. 30 temmuz 2004 tarihli cevizkabugu programina katilacak aydin kisi. programda hulki cevizoglu nun istedigi sloganlari atmamak icin direnen aydin kisilik...marks in mason oldugunu ilan etmistir programda
9. dün gece ki ceviz kabuğu programında slogandan daha öte bir şeylerin olması gerektiğini anlatmaya çalışmış aydın.
rusya yı neden bize övüyorsun, neden rus aydınına hayransın, neden türkiye hakkında birşey yazmıyorsun gibi sorulara susarak yanıt vermeyi uygun görmüştür. zannımca kişiyi bilmeden, kişi hakkında yorum yapılmasını sevmediğinden olsa gerek, beni bilmeyen hakkımda böyle ağır ithaflarda bulunmasın demek istemiştir. türkiye hakkında neden yazmıyorsun sorusuna ise 2000 sayfalık çığlığı duymadınız mı olmuştur, bu çığlığın adı orda kimse var mı dörtlemesidir.
10. hakan gülseven demiş ki:

"kardeşler kıraathanesi'nde bir çırpıda söylenebiliyor mesela. ve o kadar basitleştirilmiş izahatlar ki bunlar, son dönemde her şeyi komplo teorisiyle algılama, karmaşıklaştırma eğilimlerine karşı ilaç gibi geliyor.

misal, sabetayistler bizim memleketi gizli gizli yönetirlermiş. nasıl ticarileşti değil mi bu iş? aslında basbayağı ceberrut bir gelenekle, 'iş âlemi'nin çıkarları doğrultusunda ve kendini idare etmekten aciz siyasetçiler marifetiyle idare edilen bu memlekette yaşayan insanlar, 'işin içinde iş var, aslında ne komplolar dönüyor bu topraklarda' mistisizmine ihtiyaç duyup, sabetaycılıkla ilgili bütün neşriyatı tüketiveriyor. tacirler de boş durur mu, yoğun talep karşısında yoğun arzı 'şırrak' diye yapıştırıveriyorlar.

misal, duydunuz mu, alev alatlı marx'ı, lenin'i, troçki'yi falan, toptan mason ve sabetaycı ilan etti son kitabında. oha demeyin, bu gerçekten oldu. tabii ya, siz bilmezsiniz, marx grundriesse'i, lenin devlet ve İhtilal'i, troçki İhanete uğrayan devrim'i hep gizli sabetayist emelleri için kaleme aldılar. sınıflar çatışması yalan, subuti abi gerçek. artı-değer bir paravan, masonik ihtirasların kılıfından ibaret. marx'ın patatese talim ederek ve zihnen ambale olma pahasına geliştirdiği bilimsel yöntem sahte. meğer beşeriyet 1848'den beri kafaya alınıyormuş. alev abla öyle söyledi... "


11. aydın bencil olmalı ama bu bencillik despotizme varmamalıdır demiştir ceviz kabuğuna konuk olduğunda.
12. (bkz: kırçıllı mantık)*
13. ayar verici, uyarıcı yazılarına devam eden yazar...

http://zaman.com.tr/?bl=yorumlar&trh=20050308&hn=150071
http://zaman.com.tr/?hn=150365&bl=yorumlar&trh=20050308
http://zaman.com.tr/?bl=yorumlar&trh=20050310&hn=150695
http://zaman.com.tr/?hn=151130&bl=yorumlar&trh=20050310
14. yakın bir zamanda bir söyleşisine katılmışlığım vardır. daha önce kitaplarını okumamış olsam da bende okuma isteği uyandırmadı değil hani. birçok olayla ilgili öngörülerde bulunup, neredeyse kesin bir dille bunları ifade etmesi en çok iz bırakan yanlarından biri. ayrıca yaklaşımında bilimsel olmayı, ancak bunda da abartıya kaçmaması bende hayranlık uyandırmıştır.

ancak kendisinin "diyalog" kavramını tam olarak kavrayamadığını tahmin ediyorum. zira, diyalog derken illa ki hristiyan-müslüman diyaloğu amaçlanmamalıdır, amaç insanları konumunda kabul etmektir, amaç insanların uzlaşamadıları konularda konuşmasından çok önce, anlaştıkları noktalardan diyaloğa başlamalarıdır, çünkü iyi niyetli diyalog başladığı takdirde gerisi çok daha kolay olacaktır.
15. trtr1 de tarihin tanığı adlı programı yapan kişi.
16. ey türk gençliği!; birinci vazifen afaziden kurtulmaktır

tek bir mıh yitirdikti, naldan olduk,
tek bir nal yitirdikti, attan olduk,
tek bir at yitirdikti, atlıdan olduk,
tek bir atlı yitirdikti, zaferden olduk,
tek bir zafer yitirdikti, ülkeden olduk!
...... ve hepsi bir mıh olmadığından....
diyerek türk gençliğine vazife seçen kişi.
17. "bu toplumda 'biliyor olmak' mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir.
Çünkü bilgi borçlandırır, 'anlamak' zorunda bırakır. cahil, acıma duygusu uyandırır.
yıkıcılığı bağışlanır. bu, onların lüksüdür.
oysa, aydın, bilgilenmek gibi bağışlanmaz bir suçtan müebbeden mahkûm edilmiştir.
bastığı yerde ot bırakmayan cahili vicdanının demir parmaklıkları arasından seyreder..."
muhtemelen schrodinger'in kedisi - kabus'tan alinti.
18. "hayır diyebilen bir entelijansiyamız yok maalesef'' diyen yazar.
Alakalı olabilir!
- alev almak
- alev lambasi
- alevilik
- alevi
- alev alev

nedir.Net