ali kirca »
1. yıllardır atv ana haber bültenini sunan (anchorman )(bkz: yabancı dilde eğitim) atv yayınlanan siyaset meydanını sunan ama son olarak rol aldıgı (bkz: kurşun yarası) dizisinde kötü oyunculuk yüzünü bize gösteren türkiye'nin en tanınmış insanlarından biri
2. sabah gazetesi yazar. ankırmen. 68 kusagından. adam gibi yazısını ilk defa bugun okudugum kişi..

http://www.sabah.com.tr/yaz06-10-128.html
3. en son opet reklamında ona çok benzeyen bir adamı oynatmışlar imamı acaba.
4. bir dönemin saç modeli değiştirme şampiyonu...
5. eskiden 32 nci gün muhabirliğini yapıyordu.bir de birkaç yıl evvel asansör katta değilken kapıyı açıp boşluğa düşüp kendini sakatlamıştı.
6. darbe zamanında yurtdışıyla iletişim kurabilmiş tek kişi..
7. çökertme türküsünü çok güzel söyleyen insan...
8. #390185
9. kara harp okulu'ndan ayrılmış olduğuna dair rivayetler var..
10. 68 kuşağından gelme olduğu rivayet edilen ayrıca, o dönemde filistin kamplarında eğitim gördüğü söylenen geçmişi iyi bilinmeyen ama habercilikte son 10 yıla damgasını vurmuş sahşiyet.
11. dün akşam ki atv ana haber programının kapanışında ''statın oynanacağı maçın önünden'' gibi bir kelime * kullanarak dumura uğratmış kişi..* *
12. (bkz: atv ana haber)
(bkz: reha muhtar)
13. bizlere ana haber bülteninde canlı doğum izlettiren kişi. fekat ailesi tarafından ismi 'arca' konan bebeğe bir de 'hayat' ismini ekleyerek bizleri üzmüştür, bebeğin annesi durumdan pek hoşnut gözükmese de ali kırca program boyunca bebeğe 'arca hayat' demiştir.
14. ölüm, savas, intihar vs. haberlerini bile birazdan kahkaha krizine girecekmis de kasiyormus gibi tebessümle sundugundan, kafasinin güzel olup olmadigini ailece ve yillardir merak ettigimiz haber spikeri.
15. son gamze özçelik olayında da bize "düzeyli habecilik ne değildir?" sorusunun cevabını veren şahsiyet. eskiden türkiyenin en iyi haber bültenlerinden birini hazırlardı, şimdi ise en iyi magazin bültenini sunuyor. nerde eski ali kırca, nerde şimdiki...
16. bu gidişle hukuk fakültesinden mezun olamayacaktır, şu an final ve bütünleme dönemi ama kendisi ders çalışmak yerine televizyonda siyaset meydanı'nı sunmakta. sınav akşamları ders çalışmazsa zor mezun olur. * *
17. 26 aralık 1950 doğumlu. gazeteciliğe 1974 te trt de muhabir olarak başlamış elazığlı kimse. bir dönem trt haber dairesi başkanlığı da yaptı. trt de birçok başarıya imza attıktan sonra türkiye nin ilk özel televizyonu interstar a geçti, washington da ve new york ta ''kırkıncı paralel'' programlarını hazırlayıp sundu. 1993 te türkiye ye dönerek atv haber dairesi başkanı olarak göreve başladı. koyu galatasaraylı, iflah olmaz bir çapkın. yesil.org sitesinin haberiyle uzun müddet gündemi meşgul etti.

1994 te ali kırca yı ali kırca yapacak işe, türkiye nin ilk 'anchorman'ı olarak atv ana haber bültenini sunmaya başladı. aynı yıl ''siyaset meydanı''programını yayın hayatına sundu. atv de bir zamanlar ekranların aydınlık yüzünü temsil ediyordu. daha sonra ekonomik kriz zamanında 2 milyon dolar gibi fahiş bir meblağ karşılığı star'a geçti. cem uzan'ın kanatları altında popülist bir çizgi çizmeye başladı. sanıyorumki star'da içindeki reha muhtar'ı keşfetti. kısa bir dönem ntv'de çalıştıysa da atv'ye geri dönüş yaptı. bütün bunlara ek olarak evlendi, iki erkek çocuğu oldu, beş kitap yazdı, bir türkü albümü, bir de şiir albümü yaptı. sabah gazetesi'nde köşe yazarlığını da ihmal etmedi. bir ara ''düğmeye'' bastı*. kabini görmeden asansöre bindi, düştü. istisnasız her bizim city'ye sebepli sebepsiz güldü.

hayatı paylaşmak için...
18. hayatı paylaşmak için

allah'a yakın bana uzak ol
19. bu (izlemediğim) görüntüler ali kırca'nın yaptığı iyi işleri gölgelememeli... her şeye rağmen ali kırca türk medyasının en başarılı spiker/yazar/sunucularından biridir ve iyi işler de yapmıştır. türk kamuoyunda, bazıları ilk kez tartışılan konuları gündeme getirmiş ve tartışılmasını, halkımızın sabahlara kadar tv başında kalıp doğru dürüst tartışmalar izlemesini sağlamıştır.
Önceden beri ali kırca hakkında (yazılmasa da) böyle söylentiler vardır ama, önce bu görüntüleri çekenlere tavır koymak, (ki bir gün gelir herkesin başına gelebilir ve gerçekten türkiye için öneli insanları pasifize etmenin bir yolu olarak sürekli kullanılmaya başlanabilir) sonra ali kırca'yı eleştirmek daha doğru gibi geliyor !
aili kırca'nın görüntülerinin savunulacak yanı yoktur ama bunu çekenlerin halkın bilgilenmesi, kamuoyunun aydınlanması amacıyla yapmadıkları da gerçektir(!)
20. karşısında hak etmiştir veya etmemiştir gibi bir hüküm vermek pek de doğru olmayan olaydır ali kırcanın sevişme görüntülerinin göz önüne çıkması. bu durum medyanın kendi kendisini ısırmasıdır elbette ancak ali kırca bu sektore baskalarının ayıplarını göz önüne koyarak yıllarını vermiştir bu mesleğe. söylemek istediğim ali kırcanın şahsına değil, genel olarak medyacılara. asıl iyice ayyuka çıkan durum medyanın ne kadar iğrenç şeyler üzerinden toplumu yönlendirmesidir. çok klasik bir laf vardır, "bugün türkiyenin gündeminde bu gibi şeylerden çok daha önemli olaylar vardır" diye, artık böyle birşey de söylemek istemiyorum. tüm medyaya ve onun getirdiği iğrençliklere gözlerimi, kulaklarımı kapatmak istiyorum. böyle ayıplar beni utandırıyor, sadece insan gibi yaşamak ve çevremde de insanlık görmek istiyorum.
21. baslıgın kullanım biçimi çok hoşa gidesi, . televizyonlarda gorulen veya gazetelerde okunulan her medyacının bir son kullanılma tarihi vardır tıpkı markette reyonda duran bir paket makarna gibi. bu son kullanma tarihini ise yine medya belirler. gündeme birşey koymak zorundalardır(!) çeşitli nedenlerden ötürü. bir kurban seçilir ve kurban edilir. halk da
merakla seyreder ne halt olacağını. bu olay geçer başka bir olay gelir. birileri fena zoka yutturuyor ama kim?

(bkz: mutfakta biri mi var)
22. yazık edilen, hatta tam olarak bok yoluna gitmek üzere olan bir arkadaş...hani derler ya hırsızın hiç mi kabahati yok. aynen öyle. hepimiz sevişen insanlarız. yapma şimdi...
23. çocuklar duymasın'ın hit olduğu dönemlerde havuç'u* * neredeyse her akşam ana haber bültenine hatta iyice coşup 3 kasım seçimleri programına çıkardığı ve sempatikliğinin kaymağını yiyim derken çocuğu ve kendini iyice antipatikleştirdiği dönemlerde miadı dolmuştu. yani başlıkta bahsi geçen tarihin üzerinden neredeyse 3 yıl geçti. ve bu zamandan beri "ali kırca'lı haber bülteni" de kullanıldığı* takdirde kusma isteği yaratıyor. son gelişmeler de insanı hiç şaşırtmıyor haliyle.
24. "ve artık olduğun yerde kalabilmek için daha çok koşman gerekecek..."

bu sözü günümüzün kaitalist ekonomilerine uyarlarsak : "ve artık olduğun yerde kalabilmek için daha fazla taviz vermen gerekecek"...

özel televizyonlar ticari kuruluşlardır ve yapılan-yaptırılan her programın belli bir reytingin altına düşmemesi istenir. bu harcanan parayla, yayın saatiyle, kanalın tercihleriyle orantılı bir durumdur.
ali kırca gibi bir duayen zirvede kalmak için çok tavizler vermiş, törpülenmiş, sonuçta olduğu yerde kalabilmek adına (ki bu hırs hemen her insanda vardır) kanalın dayatmalarına baş eğmek zorunda kalmıştır. ama yine de reha muhtar ile karşılaştırırsanız çok daha seviyeli bir yerde olduğunu görürsünüz.
haberlerin magazinleşmesi ali kırca'nın kişisel tercihi değildi. star'a gitmesinin nedeni cem uzan'ın elinde belgeler olması ve "eğer benim kanalıma geçmezsen bunları yayınlarım" tehditiydi. star'dan ayrılma nedeni, "cem uzan - aydın doğan kavgasında her gün televizyonlara çıkıp aydın doğan'a küfür etmeyi (!) reddetmesiydi.
bir gün anılarını yazar okuruz ama bu kaset bir duayenin "son kullanma tarihi" nin geldiği anlamını taşımaz bence. Çünkü objektif olarak bakarsınız, yaptığı olumlu işlerin (32. gün, siyaset meydanı) bu iğrenç karalama kampanyasını silip geçeceğini görürsünüz.
her şeye rağmen, ali kırca başlattığı "siyaset meydanı" programı ile bu ülkede asla tartışılamayan konuların tartışılmasını sağlamış ve bizleri sabahlara kadar tv karşısına kitlemeyi başarabilmiştir. hem de doğru dürüst, seviyeli, eğitici, öğretici tartışmalarla...
ali kırca bu ülke için bişeyler yapmıştır ve onu izleyen kamuoyuna ali kırca'nın arkasında durup, bu ne amaca hizmet ettiği bilinmeyen kasedi çekenlerin-yayanların cezalandırılmasını istemek düşer.
aynı duruş gamze özçelik olayında da, gülben ergen olayında da sergilenmeliydi. ve işte ikiside mesleğini icra etmeye devam ediyor.
kişileri yaptıkları işlerin dışına çıkıp özel hayatları ile yargılamak (dosteyevski'yi kumarbaz-alkolik, oscar wilde'ı eşcinsel, wirginia woollf'u lezbiyen diye reddedersek bir yere varamayız. önce kendimize ayıp olur.
(bkz: ali kırca'nın yaptığının doğru olduğunu değil, ali kırca'yı savunmak)
25. (bkz: saman altından su yürütmek)*
»
Alakalı olabilir!
- ali turca
- ali recan
- ali imran
- ali cakir
- ali koc

nedir.Net