alkol »
1. insanları kılıktan kılığa sokan,tehlikeli meret.çok zararlıdır.dozu fazla kaçınca insanların neler yapacağı belli olmaz.aynı zamanda alkol kullanması 'kafa yaptığı' için eğlencelidir ki sadece geçicidir.(bkz: bu sadece iyi yüzü)
2. insanlara kendinde olmadıkalrında cesaret verebilecek, soğuklarda ısıttığına innaılan, son zararlı bir maddedir, bunun etil alkol metil alkol gibi çeşitleri bulunur ve sigarayla birlikte içilirse öeln beyin hücre sayısının haddi hesabı yoktur
(bkz: içmek)
3. aldous huxley'in a brave new world ya da cesur yeni dünya romanında epsilonların içkisi. hatta epsilonlar bile tenezzül etmez ona. güzelini içmek lazım. yoksa baş ağrısı, karın ağrısı vb. çekersiniz.
4. suurunu kaybetmekle kaybetmeye calismak * arasinda gide gelen surecte kisiye eslik eden vucut sivisi.
5. (bkz: adsız alkolikler)
6. alkol ve uyuşturucu kullanımına bağlı problemlerin genellikle modern hayatın getirdiği değişikliklere ve strese bağlı olduğu düşüncesi oldukça yaygındır. geleneksel toplumdan modern toplum yapısına geçişin, aile yapısının zayıflayışının, şehir hayatinin sosyoekonomik baskısının bunda da etkili olduğu açık ve nettir.
7. (bkz: alkolizm)
8. (bkz: alkollü içecekler)
9. rakı, viski, votka, cin, bira, şarap, kanyak, tekila vb. içeceklerin içinde bulunan kafa güzellleştirici madde.
(bkz: içelim güzelleşelim)
10. birçok kullanım alanı olan sıvı kimyasal madde.

- tıpta dezenfektan olarak kullanılır.
- kimyada bir çözücü olarak kullanılır.
- kolay donmadığı için otomobillerin silecek suyuna katılır.
- yakmak için kullanılan ispirtonun temel maddesidir.
- alkollü içeceklerde bulunur. İnsanı önce cakırkeyf, sonra sarhoş, sonra da küfelik yapar, şişede durduğu gibi durmaz.
...
doğada bulunan ve yaygın olarak kullandığımız, iki yaygın türü vardır: etil alkol ve metil alkol.
11. (bkz: yaşamı güzelleştirmek)
12. insanin bilincaltiyla tanismasini saglayan icecek
13. metil olanı şanslıysanız kör eder şanssızsanız öldürür*
14. (bkz: absinthe)
15. (bkz: kırmızı kol)
16. az miktarda tüketildiğinde iyi geldiğine dair söylentilerin aksine, az tüketilmesinin bile beyin hücrelerine zarar verdiği kanıtlanmış, gereksiz içecek. ***
17. asıl adı aydın olan dayım'ın içtiği zaman adını "eeyydiiinnn"* şeklinde telaffuz etmesine sebebiyet veren enteresan bir şey.
18. amerikalı bilim adamları tarafından yapılan deneyler, alkolü az da olsa tüketen kişilerin beyinlerinde ilerleyen zamanlarda küçülme meydana geldiğini kanıtladı.

İçki içmenin beden ve ruh sağlığını olumsuz etkilediği herkes tarafından biliniyor. ancak az alınan alkolün zararlarından pek çok kişi habersiz yaşıyor. Üstelik ölçülü tüketilen alkolün kalp ve damar sağlığına yaradığını öne süren kimi insanlar bile var. fakat amerika’nın baltimore eyaletindeki johns hopkins Üniversitesi’nde görevli dr. jingzhong ding ve ekibi, yaptıkları araştırma ile bunun tam tersini ispatladı. dr. ding ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği deneyler, az miktarda içilen alkolün de beyin hücrelerini öldürerek, küçülmesine neden olduğunu kanıtladı.

amerikan kalp birliği’nin stroke dergisi’nde yayınlanan araştırmaları hakkında dr. ding şu ifadeleri kullanıyor: “Şimdiye dek yapılan araştırmalar ölçülü tüketilen alkolün kalp ve damar sağlığına yaradığını ortaya koydu. ancak bizim araştırma sonuçlarımız bunun doğru olmadığını gösterdi.”

alkol tüketiminin, beynin küçülmesine nasıl yol açtığının yanıtını henüz bulamayan uzmanlar, az miktarda içilen alkolün sanıldığı gibi felç riskini azaltmadığını da vurguladı.

dr. ding ve ekibi, 55 yaş ve üzerindeki bin 909 hasta hakkında çeşitli veriler topladı. daha sona bu hastaları uzun bir süre gözlemlediler. belirli aralıklarla deneklerin beyin mr’larını çektiler. yaptıkları çalışmanın ardından, kişilerin içki tüketim oranı arttıkça, beyin dokusunda azalma olduğunu, yani kişilerin beyninde bir küçülme meydana geldiğini gözlediler. az miktarda alkol tüketen kişilerin beyinlerinde bile ilerleyen zamanda küçülme meydana geldiğini gördüler.

http://www.zaman.com.tr/?hn=56275&bl=kadinaile
19. insani diger canlilardan ayiran dusunme yetenegini kaybettiren meret
(bkz: dusunuyorum oyleyse varim)
20. su..
arpa suyuda denebilir.. bi şaşal su şişesine sek rakı koyup su gibi elinde dolaştırarak, etraftan bi tepki gelir mi ya da bi sorun çıakrmı demeden içebilmek..
(bkz: sınıfta alkol almak)
21. son 2 gunde dibine vurdugum acaip guzel kutsal sıvı
22. "burada" olmama isteği sonucu sonuna kadar tüketilmesi muhtemel olan madde. yalnızlık merhemi, dostluğun perçinleyicisi veya ayrıştırıcısı. fikirsel yabancılaşmanın törpüleyicisi veya körükleyicisi. kullanan kişiye göre bir hazine veya bir şer. bodrum katlarının, karşılıksız aşkların, ayrılıkların, özne olamamanın iksiri. geceleri kutsanan gündüzleri küfredilen "şey". "şey"leşmenin, kendine dışardan bakmanın aracı. kontrolsüzlük, "ben"sizlik, çok alındığında bir varolma savaşı.
23. (bkz: gune alkolle baslamak)
24. kimilerince içmesi marifet gibi anlatılan sıvı
(bkz: abi var ya dün gece şişenin dibine vurdum)
25. alkol ,

derdi tasayı unutturan tek sevgili,

güldüren eylendiren sıvı haldeki şey,

soğukta içini ısıtan sıcakta adamı çarpan gönülçelen..

karaciğer düşmanı, atın ölümü arpadan olsun mantığı..

etraftakileri gittikçe güzelleştiren büyüteç..

cesaret veren dost..

ağlatırken güldüren güldürüken ağlatan, tanımadığınız insanlarla sizi dost eden arabulucu..
»
Alakalı olabilir!
- alkolik
- alkoller
- alkolizm
- alkoldas
- alkolbira

nedir.Net