almanca »
1. almanya,avusturya ve isvicre'nin bir kesiminin resmi dili
2. charlie chaplin tarafından bir hitler komedisinde sert ifadelerle konuşulduğunda mikrofonun kendisinden kaçtığı bir sahneye neden olan, kulağa sert geldiği yaygınlıkla söylenen bir dil. dilbilgisi (gramer) yapısı karmaşık olan, özellikle türkçede karşılığı bulunmayan ve hiçbir mantığa sığmayan artikeller yüzünden kendisini öğrenmekte olan yabancıları zor durumda bırakan dillerden biri.
3. (bkz: cem yılmaz)
-hans tuzu verirmisin?
-çok kabasın....
4. kulaga kaba gelmesine karsin ögrenildiginde dünyanin (tartismasiz) en kibar dili oldugu kanaatine varilir.hatta basimdan söyle bi olay gecmisti.birini aramak isterken yanlis numarayi cevirmisim.karsima bi bayan cikti:
ben:iyi aksamlar!hede orda mi?
alman hatun:hayir,burda öyle biri yok.
b:hmm,yanlis aradim heralde.
a.h.:muhtemelen.
b:kusura bakmayin.
a.h.:ne demek,olabilir böyle seyler.
b:evet,iyi aksamlar
a.h.:(gayet sen bi sesle) size dee.cüüüs!
bu olayin tamami almanca olarak gecmistir.hans da tamamen hayali bir kahramandir
5. sevilesi tapılası öğrenilesi dil...
6. sadece inat için öğrendiğim dil,gelen turistlerin hep ne konuştuklarını merak etmişimdir,ah keşke türkiye'de ispanyol okulları da olsaydı...
(bkz: ah ahh)
7. artikellerini ezberlemek insanı kasan ve ayrıca şu an hazırlıkta okuduğum dil. (bkz: istanbul erkek lisesi)
8. mantıksız, düzensiz, "insanlar nasıl öğrenemez acaba?" diye manyak alman dilbilimcilerin oluşturduğuna dair bir şehir efsanesi olan * dil. *
9. ne kadar okursan oku artikelleri asla ezberleyemeyeceğin, avusturyalılar mı daha iyi konuşuyor almanlar mı tartışmasına sebebiyet veren, türkçesi gayet ayıp olan prepositionları barındıran, öğretilmeye schaudi ailesinin hayatıyla başlanan dil..
10. tiksindiim,ama hergün duymak ve konusmak zorunda kaldigim dil. artikel,präposition,kasus felan filan derken bence fazlasiyla zor bi dil.
11. öğrenebilmek için 3 güzelim yılımı sarfettiğim, sonucunda çat pat konuşabilmeyi öğrendiğim fakat kullanmaya kullanmaya şu sıralar aklımda sadece birkaç kelimesi kalmış olan zor bir avrupa dili. * * *
12. yedi yıl boyuca gördükten sonra üniversiteye gidip ingilizce öğrenmeye çalışırken birden sevgimin kabardığı dil. sarı sözlüğü de işte şuracıkta; ayy, canım benim..!*
13. kulaga hos gelip gelmemesi tamamen zevk meselesi olan lakin asla mantiksiz olarak nitelendirilmemesi gereken, zamaninda asiri sekilde dilbilimciler tarafindan yönlendirilmis, bu nedenle neredeyse yari yapay olarak bile nitelendirilebilecek bir hint avrupa dili.
14. 5 yıl ingilizceye kastıktan sonra buda ikincisi diye önümüze verilen dil..ingilizceden sonra çekilmediği kesin..artikeller falan!.daha kötü olan üni.de bu almanca bölümünü seçmek zorunda kalmak..
15. porno dili , felsefe dili.
16. zor olmasından dolayı karizma olan, öğrendikten sonra ingilizce gramer kurallarını görünce "pöh bunlar da kural mı?" dedirten dil.
(bkz: istanbul erkek lisesi)
17. (bkz: uhingen)
18. hint-avrupa dil ailesinin germen dilleri koluna mensup bir dil.
kaba bir dil*
19. alman usulu dusunce bicimi yada alman usulu ne göre diye de yorumlanabilecek başlık
20. (bkz: almanca telaffuz kurallari)
21. yaklasik 3 yildir burada* olmama ragmen hala dogru dürüst konusamadigim, hele birkac almanin kendi aralarindaki muhabbetini duydugumda hayata isyan edesimin* geldigi cok ama cok zor bir dil. ingilizceye zor diyenlere verebilecegim en önemli mesaj ya kendilerini köprüden atmalari yada almanca ögrenmeye calismalaridir.

bu asamada birinci secenegin daha uygun oldugu asikardir.
22. zaman sayisi diger dillerle karsilastirildiginda az olan dil. tek zorlugu artikelleri ve bunlarin cekimleridir. yine de konusulasi, ogrenilesi bir dildir.
23. çok kaba bir dil* geyiği yapılan ve yıllardır eskimeyen bu geyiğin başrol oyuncusu olan dil
24. oldukca basarili kelime türetme imkani olan bir dildir.zengin bir kelime hazinesine sahiptir.ingilizce gibi sagdan soldan toplama kelimelerle olusan diller ile mukayesesi söz konusu olmamalidir.

dilbilgisinde bazi düzensizlikler mevcut gözükse dahi dili konusarak ve okuyarak gelistirmeye ugrasanlar bu bozukluklarin zamanla üstesinden gelebilmektedir.

her ne kadar der, die, das artikellerinin kullanim yerlerini belirlemede zorluk yasansada , ah bu nasil olucakti diye üzülmeyin yer yer ve zaman zaman almanlarinda bazi kelimelerde farkli artikel kullandigi gözlenmektedir.
25. ingilizcenin türediği germen dili köküne ingilizceden daha yakın, daha temiz, o nedenle de sanılanın aksine ingilizceye göre daha düzenli, mantıklı olan dil. fonetik yönünden fransızca'dan daha kaba değildir ayrıca. yabancı sözcük etkisini ingilizceye göre -son on küsür yılı saymazsak- oldukça az hissetmiştir, ancak yine de fransız ve latin etkisi barındırır. 'artikel'ler konuştukça yerleşir, oturup ezberlemek bir işe yaramaz. zaten almanlar da çok iyi konuşmaz almancayı (tuhaf bir şekilde) türkiye içindeki aksan farklılıkları ne kadar çoksa almanca konuşulan yerlerde de öyle çoktur. bizim için azerice neyse, okulda almanca öğrenen için frankfurt, bayern ya da isviçre aksanı odur.
»
Alakalı olabilir!
- almanya
- almansa
- almanci
- almanak
- almanac

nedir.Net