almanya »
1. dünya savaslarını çıkartan ülke. ekonomisi 2 büyük savasa rağmen çok güçlüdür. eyaletlere ayrılır. avrupa'nın ortasındadır.
2. nufusu 82 milyon, baskenti berlin, nufusun yuzde 10 u yabanci, avrupanin en dinamik ve saglam ekonomisine sahip ulkesi. 2 milyona yakin turk yasar. bu turklere turkiyede gurbetci denir. alamanya diyen de coktur
3. insani sarisin mavi gözlü kizlardan biktiran, sabahin köründe bile bira icilen, ciplakligin cok dogal kabul edildigi, yemek ve giyim konularinda inanilmaz zevksiz ve yetersiz olan, dilini ögrenene kadar ebenizin zikildigi, ehliyetin arabalardan daha ucuz oldugu, verdikleri disiplinle köpek'lere bile havlamayi unutturan, günesin hasretle gözlendigi vs. memleket.
4. baskenti berlin olup dogal yesilligi ve tarihi zenginligi ile beni kendine hayran birakan buyuk ve guzel bir ulkedir.
5. avrupa'nın göbeğinde bulunan ve bir çok eyalete ve şehre ayrılan bir çok savaş atlatmasına rağmen bütün dünya'nın hala sevdiği saydığı ülke. ekonomi, ticaret ve ilişkiler alanında çok gelişmiştir. israil'e 2. dünya savaşı yüzünden vergi ödemek zorundadır...
6. internetin süper hizli ve hiper ucuz oldugu memleket.hatta ögrenci yurdunda kalanlara belestir.ama insani cok asosyallestiren bi sosyal hayati vardir
(bkz: tam yazarlara göre)
7. elmalı pasta ve patates ulkesi.kesinlikle ac kalınmaz.essek kadar tabakla patates verirler.
8. cennet..
9. - bundesrepublik deutschland -
gezip görmek icin harika, yasamak icin harikaligi göreceli avrupa ülkesi.

hak, hukuk, medeniyet, nezaket, kibarlik, temiz cevre, temiz hava, insana, hayvana, bitkiye herbir seye saygili, cogunlukla "güzel" insalarin yasadigi ülke. (bu dedigim kriteler kuzeye gittikce artar, güneye indikce azalir)

bunlarin haricinde, fakir ülkelerden cok fazla göc almak, dm'den eu'ya gecmenin ekonomiye etkileri, avrupa birliginin yükünün agir olmasi, buna baglantili olarak yasam standartlarinin düsmesi (düsük hali bile bize 100 basar o ayri), hemen pesinden gelen büyük issizlik, almanlarin hayat pahaliligiyla tanismasi falan gibi tonla sorunla da bogusuyorlar.

halen yahudilere savas tazminati ödeyen bir ülke oldugunu da ekleyelim.
10. nefret ettiğim, bi türlü ısınamadığım kural delisi memleket.
arada yerlere tükürmeyiniz yazar almanca karşılığı olmaksızın, sinir bozar..
11. avrupa birligi ulkeleri icinde en cok nufus'a sahip olan ulke
12. resmî adı almanya federal krallığı'dır. başkenti berlin olan ülkenin, nüfusu 81 591 000, yüz ölçümü ise 356 910 km2 dir. federal cumhuriyetle yönetilen ülkenin para birimi alman markıdır. Çoğunluğu hristiyan olup, resmî dili ise almancadır. almanya coğrafî konum itibarıyla doğu avrupa'da yer alır. komşuları kuzeyde danimarka, batıda hollânda, belçika, lüksemburg ve fransa, güneyde İsviçre, liectenstein ve avusturya, doğuda polonya ve Çek cumhuriyeti'dir. Ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri 29 632 $'dır. zorunlu eğitim süresi 12 yıl olup, ortalama insan ömrü 76 yıldır.

almanya'nın en büyük kenti başkenti olan berlin'dir. en yüksek dağı erzebirge (1244 m), en uzun nehri tuna (2850 km) ve en büyük gölü konstanz gölü (544 km2) dür.

kuzey kesimi düz olan almanya'nın orta ve batı kesimleri tepelik, bavyera yöresi dağlıktır. almanya'nın doğusu kuzey carmen düzlükleri üzerinde yer alır. almanya ılıman bir iklime sahiptir. yıllık ortalama sıcaklığı 9 0c'dir. ortalama ocak ayı sıcaklığı -60 ile 10c arasındadır. bölgeye göre temmuz ayı sıcaklığı 160 ile 200c arasındadır. kuzeyin alçak bölgeleri orta ve güney bölgelerden daha sıcak bir iklime sahiptir. güneyde yağış miktarı fazladır.

almanya topraklarının dörtte birinden fazlası ormanlarla kaplıdır. ormanların yüzde 45'i çam, yüzde 40'ı kayın, yüzde 8'i meşe ağaçlarından oluşur. kara orman ve bavyera ormanı dağlarında çok geniş lâdin alanları bulunur. kuzeybatının belirgin bitki örtüsü ise fundalıktır. almanya'nın doğal kaynakları demir, kömür, potasyum, kereste, linyit, uranyum, bakır, doğal gaz, tuz ve nikeldir.

Ülkenin batısında patates, buğday, arpa, şeker pancarı, meyve ve lâhana, doğusunda ise buğday, çavdar, arpa, şeker pancarı yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. hayvancılık açısından ülkenin batısında ve doğusunda sığır, domuz ve kümes hayvanları yetiştirilir.

Ülkenin endüstrisi çelik, gemi, otomobil, çimento, kömür, kimya, motor ve makine üretimine dayanır. Ülkenin başlıca kentleri berlin, hamburg, münih, köln, frankfurt am main, essen, dortmund, stuttgart, düsseldorf, bremen, duisburg, hannover, nürnberg ve leipzig'dir.
13. 2.5 yildir icinde yasadigim, insani asosyal yapan, zaman öldürücü, hayat bitirici, icinde son derece yapay bir yasam oldugunu kisa sürede kavrayacaginiz, sevemedigim ülke.
hic mi iyi yani yok var elbet 25 euroya 756 kbit/sec tadinda dsl, güzeldir hostur yada Ögrenci yurdunda kaliyorsaniz cok daha cuzi bir fiyata cok daha hizli bir baglantiniz olabilir.
14. alman disiplini denilen şeyin gerçek olduğunu almanya'ya gittiğinizde hissedersiniz. almanya soğuk bir ülke, çok düzenli ve temiz. avrupa birliği ülkelerinin en güçlülerinden hatta en güçlüsü. araba teknolojisi konusunda aşmış ülke.
15. gayrı resmi rakam olarak türk nufusunun 10 milyon a yaklaştığı düşünülürse kısa süre sonra alman disiplininin yerine türk genişliliğinin alacağından şüphe etmediğim ülke.
16. (bkz: alman milli takımı)
17. roma imparatorluğu' nun barbar demesine karşın toplumsal sistemini mükemmelleştirmiş, otto von bismarck sayesinde de siyasi birliğini kurmuş, fakat geç kurduğu ve dünya ekonomisinde yer bulamadığı için iki dünya savaşı çıkarmış, düzeni bizim gibi akdeniz insanlarına ölüm gibi gelen, sanayisi japonya kadar çok gelişmiş hatta avrupa' nın en büyük sanayisine sahip, ham madde ihtiyacının hepsini ithalat yolula karşılayan, toplumsal yapısı son derece bozuk, en kalabalık satanist, sado-mazo vb nüfusuna sahip, almanca şarkı söylemeyen, sadece hip-hop dinlemeye alışmış gençlerin bulunduğu germen ülkesi.
18. koordinatları 51 00 n, 9 00 e olan ülke..
19. gurbetcilerimizin umut kapısı olan ulke
20. fasizm'in avrupadaki kalesi. bugun frankfurt'ta ir cami kundaklandi.
21. ülkede nüfus 83.029.536, nüfus artış hızı % 0.27, bebek ölüm oranı: binde 4.71, ortalama ömür 77.61 yıl, okur-yazar oranı % 99, kişi başına düşen milli gelir 23 bin 400 dolar, büyüme hızı % 3, enflasyon oranı % 2 ve işsizlik oranı da %9.9'dur...
22. seçimlerde faşist partilerin yüzde 5 küsür oy aldığı ülke *
23. (bkz: deutschland)
24. (bkz: treffen)
25. (bkz: wunderbar)
»
Alakalı olabilir!
- almansa
- almanca
- almanak
- almanac
- alman

nedir.Net