american beauty
1. basrollerinde kevin spacey ve annette bening olan 1999 yilinin (en iyi film dahil) 5 oscar odullu filmi. turk seyircisine biraz absurd gorunse ve inanilmasi zor gelse de gercekci bir film aslinda.
2. kizla cocugun iliskisi muhtesemdi.
adam (bkz: kevin spacey) zavalliydi.
harika bir filmdi.

3. ayrica ""dunyada o kadar cok guzellik var ki bazen dayanamayacagimi hissediyorum"" repligiyle beynime kazinmis olan film.
4. tam bir gerçeklik, çogu kişinin hissettigi ve açıga vuramadıgı olayları dogrulayan bir film
5. garip sonu ile beni çok etkilemiş film. zaten film için en güzel tanım da bu bence. (bkz: garip)
6. uçan torba sahnesinin insanı alıp başka yerlere götürdüğü, tüm oyuncularının muhteşem oynadığı kesinlikle izlenmesi gereken çok güzel bir film.
ama yine de oscar ı fight club almalıydı...
7. kült film.kendimi* izlediğim film.bitmesini istemediğim film.*
8. tim klus' ın öğrencilerine derslerinde konu olarak işlediği american dream' in işlendiği güzel film. rüzgarda uçuşan torba sahnesi süperdir.
9. amerikan orta sınıf ahlakını feci şekilde yeren süper bir film noir.
10. soundtrack i süper olan muhteşem film..
(bkz: plastic bag theme)
11. replikleri aklımdan silinmeyen film.. özellikle kızın sevgilisinin pisikopat bakışları görülmeye değerdir
12. bir masanın etrafında toplanılıp sinemadan konuşuluyorsa bu filmin adı geçmeden olmaz zaten.yıl geçmiş filmi izlememin üzerinden tekrar izleme fırsatı buldum.kevin spacey bir filmin içine bulaşmışsa otursun sadece bana yeter zaten.
bir de k-pax i deneyin derim.
13. (bkz: ucusan torbayi izlemekten zevk almak)
14. orta yaş krizinde aşık olan bir adam*, kendini işine vermiş ve mutluluğu evinin dışında arıyan despot bir anne, 15 yaşında hayattan sıkılan kız olarak bir ergenimsi*, * "kaşar" etiketini bir "sıradanlık yok edici" olarak görüp bunu gururla taşıyan başka bir ergenimsi**

herkesin yaşadığı sorunları / bunalımları ve arzuladığı / bulmaya çalıştığı çıkış yollarını gösteren bir sürü filmden sadece bir tanesi. ama kurgusu güzel, anlatımı güzel, çekim teknikleri güzel. 5 oscarı hakedecek kadar olmasa da güzel filmdir.

15. bu filmin senaryo yazarı alan ball, cnbc e 'de gösterilmekte olan six feet under'ın da yaratıcısı ve bölüm yazarlarından biri aynı zamanda. benzer atmosfer hakim zaten diziye de.
16. alt metni fight club ile cok benzeyen, ayni sene cekilen ve fight club tansa academy tarafindan amerikan aile dertlerini anlatmasiyla oscarlari toplayan, ve belki de academy nin yillardir verdigi oscarlari gercekten hakkeden sayili filmlerden..

' i felt like i was in a coma for the last 20 years.. '
17. defalarca izlenmesi gereken filmdir.. amerikan güzelinin rüzgarda uçan bir poşet olduğunu da eklemek isterim.. spoiler sayılmaz bu çünkü film uçan bir torbadan kat kat fazlasıdır.. sonu insanı darma duman eder.. şiddetle tavsiye edilir...
18. amerikan sosyal hayatını cok da güzel elestiren bir film. american dream'in, güzel amerika'nın insanlarını ve onların bozulmus iliskilerini anlatan bir film. aynı sokakta hatta aynı evin icinde, aile adı altında, beraber yasıyan insanların birbirlerinden ne kadar uzak ve de birbirlerine ne kadar dusman olabileceklerini gosterebilen bir film.
çarpıcı da bir sonu var. güzel bir film.
19. yıllar önce izleyip aşık olduğum ve tekrar izlemem yaklaşık 6 yıl sonrasına rastlayan film.. uçuşan torba sahnesinin sevilmesi filmde üzerinde çok durulmasından kaynaklanmaktadır... leonardo da vinci'nin her yere monalisa tablosuyla gidip "bu benim en iyi eserim" demesi gibi.. filmde torba sahnesinden daha güzel sahneler de vardır.. ölü kuş, asker emeklisi adamın sırılsıklam haldeki mimikleri, smiley burger de basılma sahnesi ve kevin spacey'in konuşması ve tavırları, kevin spacey'in düşleri ve o sırada yüzündeki gülümseme, filmin sonunda psikopat çocuğun kevin spacey'e bakışı, psikopat çocuğun annesinin tüm sahneleri.. filmdeki en zayıf oyuncu anette bening ve o da oscar adayı olmuştu.. oyuncular bu kadar iyi yani.. senaryo, film, erkek oyuncu, yönetmen oscarlarını* bileğinin hakkıyla alıyor.. insanı kırmızı gül fetişisti yapabiliyor.. ayrıca her yerden kırmızı gül çıkması adamın karısına hala deli gibi aşık olduğunu gösteriyor bize.. hatta şu sarışın kızdan dökülen gül yaprakları adamın kızı karısının eski haline benzettiğinin bir göstergesi belki de..

not: yıldızın içinde spoiler olacak.. izlememiş olan okumasın..
****
20. ölüme hiç de alışık olmadığımız bir yorum getirmesi filmin en dikkate değer özelliklerinden biridir. her zaman olumsuz ve korkulan birşey olarak gördüğümüz, bu şekilde kodladığımız ve olabildiğince kaçmaya çalıştığımız ölüm bu filmde, içinde sıkışıp kaldıkları hayattan sıyrılmak için mücadele vererek mutluluğu arayan insanlar için bir çeşit güzellik* olarak çıkar karşımıza. belki elde ettikleri bir ödül veya en azından mücadele ettikleri, denedikleri için içlerinde hissettikleri bir huzur...
bir sahnede, kızın sevgilisi, ricky fitts ölü bir kuşu eline alır ve ne yaptığını soran kıza, güzel gözüktüğü için izlediğini söyler. yüzünde mest olmuş bir ifade vardır. ayrıca lester burnham' in öldüğünü anladıktan sonra yüzüne doğru yaklaşır; büyük bir hayranlıkla izler ve gülümsemeye başlar. spacey' nin yüzünde de ufak bir tebessüm vardır. kuş ve adamın ölümü arasında bir bağlantı olduğu; ikisinde de ricky fitts' in bulunmasından ve benzer bir tepkiyi vermesinden dolayı çok açıktır. kuşun uçabilme özelliğinden ötürü özgürlüğü simgelemesi olasıdır ve işte içinde sıkışıp kaldığı hayatından kaçmaya çalışan lester da mücadelesinin sonucunda ölümle karşılaşır. fakat yüzünde mücadelesinden kaynaklanan bir tebessüm vardır.
21. akılda iki güzel replik kalmıştır. ilki ve en hoşu hanım kızımızın babasına sulanan arkadaşına söylediği(yahu nefret ettim ne biçim bir kaşarmışsın kıvamında);

"just don't fuck my dad all right?"

diğeri ise, kırk yılın başı romantizmi tutan spacy amcamıza "birayı dökecen kanepenin içine edecen" diyen hanım teyzemizden geliyor.. akabinde;

its just a couch, this isn't life!(hı hımm ünlem var burada) this is just stuff..
bu kısımla da fight club'ımsı bir felsefeye hafif bir giriş yapılmış.

hoş film ama imdb 33. sü olacak film mi? ı ıh bence değil.
Alakalı olabilir!
- american baby
- americana
- american style
- american jesus
- american eagle

nedir.Net