amishler
1. abd'nin ortasında İlginç bir halk

amerika şaşırtıcı bir kıta olmasının yanında; marjinalliğin de aşırısının tutuculuğunda aşırısının sergilendiği bir yeryüzü parçası... Örnek mi; amish’ ler... amerikan rüyasına inat araba yerine at, elektrik yerine gaz lambası kullanabilen ender bir topluluk onlar. pennsylvania kırlarında 19. yüzyıldan kalma antika bir öykü; amishler...

moderniteyi kullanmıyor değiller; ama eski inançlarından da zerre kadar taviz vermiyorlar. dini inancı uğruna kız öğrencilerin okullara dahi girmesine izin verilmediği ülkemize çok zıt bir kutupta amish’ler. sokakta gezerken dini inancı uğruna yıllardır sakalını kesmeyen yaşlılar görmeniz hiçte zor değil. bazı zorunlulukları da var bu kasabada yaşamanın. kaykay bisikletler çocuklara serbest, siyah fötr şapkalar erekeklere mecburi... buharlı otomobiller çok nadir. telefon kulübesi çocukların en büyük eğlencesi olsa da, çok gerekli olmadıkça telefonla konuşmak pek hoş karşılanmıyor yerli halk tarafından...

amish’lerin yaşam biçimini başta İncil olmak üzere rousseau’ nun “doğal düzen” i savunan felsefesi ve materyalizme karşı duyulan güvensizlik oluşturuyor. genç nesilden genel olarak şu sedalar yükseliyor:“ atalarımızın hepsi köylüydü, çocuklarımızda asla kentli olmayacak” . dahil oldukları cemaatte değil araba kullanmak, bisiklete bile binilmiyor, her türlü kauçuk malzeme, hatta hız kavramını çağrıştıran otomobil lastiği bile yasak.

amshler ne bıyık bırakıyor ne de askeri üniformaları çağrıştıran düğmeli ceketlere rağbet ediyor; çünkü en önemli özellikleri barışçı bir toplum olmaları. askere gitmeyi ise kesinlikle reddediyorlar. hayat görüşleri en başta İncil’e ve ayrıntılı olarak da amish mezhebinin kurucusu jacob amman’ ın öğretilerine dayanıyor. cemaatin uyması gerekli katı kurallar, köylü psikologlardan oluşan bir meclis tarafından denetleniyor. her tür gelişmeyi ve çağdaşlığı inkar eden bir dünya görüşünün egemen olduğu toplumda, zaman durmuş kimlikler yok olmuş gibi...
bÜtÜn bunlar new york’ un sadece 3 km uzaĞinda yaŞaniyor...

lancester sınırları dahilinde yer alan ekili tarım alanları o kadar fahiş fiyata el değiştiriyor ki(hektarı 16000 + normal ortlalamanın 3.5 katı) gençler ev kurmakta oldukça zorlanıyorlar;ancak kurallara göre iyi bir çiftçi ve aile babası olmak zorunda olduklarından bu paraları ödemekten başka çareleri yok. bölgede amish’ler tarafından yürütülen tarım ve hayvancılık sayesinde günümüzde pennsylvania, süt,tavuk, yumurta ve büyükbaş hayvan üretiminde 1 numara. süt ürünlerinin muhafaza edildiği depoların soğutulmasında, elektrik yerine mazotla çalışan jenaratörlerden yararlanılıyor.eve bağlanmasa da, dışarıda yer alan kulübelerden telefon edilebiliyor. tabii “gevezelik etme amacıyla değil, sadece acil durumlarda ...” kapalı bir toplum olan amish’ler, abd gibi bir ülkede kendilerine ait bir dünya kurmuşlar ve çok mutlular. suç oranının sıfır olduğu toplumda, ne elektrikli aletlere yer var, ne de tarım makinelerine . hatta fotoğraf makinesine bile karşılar, ama ne zamana kadar?

Çalışkan ve tutumlu insanlar olan amish’ler geçimlerini tarımdan sağlıyorlar. hormonsuz yetişen adam boyu ekinler görenlere parmak ısıtıyor. gençler ekonomik neden ve özel sebeplerle zaman zaman ev kurmakta zorlansalar da modernizme sırt çeviren bir toplumda ayağına lastik ayakkabı geçirip, oyuncak araba ile dolaşmak cesaret işi...

İnsan sureti oluşturmak çoğu ilahi dinde olduğu gibi İncil’de de günah olduğundan amishler fotoğraflarının çekilmesine kesinlikle karşı çıkıyor ve yabancıların bu konudaki ısrarlarını, tanrı inançlarını sınıyormuş gibi yorumluyorlar.

pennsylvania’da bazı girişimciler, amish’lerin sırtından para kazanmayı keşfetmişler. turistlere bölgeye özgü at arabalarıyla çiftlikleri gezdiriyor ve büyük ilgi gören el sanatları bu sayede ekonomiye kaynak oluşturuyor.
dini nedenlerle devletin eğitim politikasına pek sıcak bakmayan amish’ler, bir cemaat üyesinin denetiminde, devlet okullarında açılan, özel sınıflarda verilen eğitimi tercih ediyorlar; o da sadece ilkokul bazında. 15 günde bir 09.00-12.00 saatleri arasında düzenlenen pazar ayinleri kilise yerine, dönüşümlü olarak her 30 çiftlikten birinin tahıl ambarında düzenleniyor.

kaynak: netpano.com
ayrıca çevre hakkında daha detaylı bilgi için
http://www.amish.net
2. dünyanın en ilginç yaşam tarzlarına sahip topluluklarından biri.
3. (bkz: amish paradise)
4. pensilvanya yakınlarında dutch county de yaşayıp katı hristiyan inançlarına sahip ve teknolojiyi kullanmayan insan topluluğu.
5. bkz:http://www.800padutch.com/amish.shtml
6. dün geceki x-files bölümünde aslında uzaylı oldukları savlanmış, en büyük geçim kaynağı "ana bak bunlar nasıl da yaşıyor" diye kendilerine bakan turistler olan, sanki bir çeşit human safari parkına benzeyen halk.
7. dışa kapalı toplum
8. kendi düşünce sistemlerinde tutarlı, ortodox, ilginç bir topluluk.. ayrıntılı bilgi isteyenleri şöyle alalım;

http://www.holycrosslivonia.org/amish/amishfaq.htm#evan
Alakalı olabilir!
- amish
- amisos
- amish paradise
- amistad

nedir.Net