anarkh
1. yeni yazarimiz, hosgelmis, sefa getirmistir...
bol entryli günler dilerim...
ayrica mümkünse nicki hakkinda hepimizi bilgilendiresi yazar **...
2. (bkz: yazgı)
3. pek yeni yazarlarımızdan, hoşgelmiş..
ayrıca (bkz: anarki) *
4. notre dame'daki kulelerden birinin karanlık bir köşesinde duvara meçhul bir zat tarafından elle kazınmış eski yunanca sözcük.
5. hoşgelmiştir
6. "yazgi" kavramina takilmis, umut veren yeni yazarimiz, hosbuyurmus.***
7. tanımam etmem ama kanım ısındı bi anda. * hosgeldin!
8. guzel entrylere imza atmaya baslamis yeni yazar, hos gelmis diyorum burdan kendisine.
9. victor hugo nun notre dame ı gezerken gördüğü, ve notre dame de paris kitabını ondan esinlenerek yazdığı kelime. eski yunancada yazgı.

bundan birkaç yıl önce, notre-dame ı gezerken, daha doğrusu, oraya buraya burnunu sokarken, bu kitabın yazarı, kulelerden birinin karanlık bir köşesinde duvara elle kazılmış şu sözcüğü buldu:

anarkh

grek alfabesinin büyük harfleriyle yazılmış, duvara oldukça derin kazılmış, eskilikten kararmış bu sözcüğün çizilişinde, duruşunda gotik yazıya özgü bilmem nasıl tuhaf bir biçim vardı; sanki oraya bunları yazanın bir ortaçağ eli olduğu belli edilmek istenmişti. bir yandan bu, bir yandan da, daha çok, bu sözcüğün içerdiği karanlık, uğursuz anlam yazarı derinden etkilemişti.
eski kilisenin alnına, bu suç, ya da felaket damgasını vurmadan bu dünyadan ayrılmak istemeyen acı içinde kıvranan ruh acaba kimindi? diye düşündü, bunu keşfetmeye çalıştı.
o günden bu yana duvarı badanalamışlar, ya da kazımışlar (hangisi, bilmiyorum) yazı kaybolmuş. Çünkü, aşağı-yukarı iki yüzyıldır ortaçağın harikulade kiliselerine karşı böyle davranılıyor. kiliselerde yapılan bu sakatlamalar, değiştirmeler her yandan geliyor, gerek içeriden, gerek dışarıdan. bunları işgüzar rahip badanalıyor, mimar kazıyor, sonra halk çıkageliyor, o da yakıp yıkıyor.
böylece, bu kitabın yazarının burada ona ayırdığı şu ufacık anının dışında, notre-dame ın o karanlık kulesinin içine kazılmış bu gizemli sözcükten de, bunun pek üzünçlü bir biçimde özetlendiği o bilinmez yazgıdan da bugün hiçbir iz kalmamıştır. o duvara bu yazıyı yazan kişi, gelip geçen kuşaklar arasında, yüzyıllardan beri silinip gitmiş, yazı kilisenin duvarlarından silinmiş; belki kilise de yakında yeryüzünden silinip gidecek, kimbilir.
bu kitap işte o sözcük üzerine yazıldı.
Şubat 1831
victor hugo
Alakalı olabilir!
- anarko
- anarki
- anar
- anarsik
- anarkia

nedir.Net