andrew mango
1. 'ataturk: modern turkiye'nin kurucusu' kitabının yazarı ingiliz tarihbilimci.
2. akici türkçesi ve atatürk hayranligi ile saygi duyulan insan.
3. cumhuriyet gazetesi'nin ,10 kasım 2004 tarihli sayısı aynen

mango atatürk dersi verdi
ortadoğu ve avrupa uzmanı ingiliz gazeteci andrew mango ,genişletilmiş ortadoğu ve kuzey afrika projesi'ni değerlendirirken "türkiye'nin geçirdiği deneyimlerden gop ülkeleri büyük ölçüde faydalanabilir .ama bugünkü türkiye'yi değil 1930'ların türkiyesi'ni örnek almalılar .bugünkü türkiye'nin bu hale nasıl geldiğini incelemek suretiyle kendilerini düzeltebilirler" dedi ...
4. İstanbul da doğdu. dil öğrenimini, londra daki school of oriental studies de farsça ve arapça öğrenerek geliştirdi. büyük ıskender olayının İslamiyet içinde yer alan biçimleri üzerine yaptığı araştırmayla doktorasını verdi. 1947de öğrenciyken katıldığı bbc de on dört yıl boyunca türkçe yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu. burada güney avrupa ve fransızca yayınlar müdürüyken 1986'da emekliye ayrıldı. o günden bu yana, bütün çalışmalarını türkiyeyle ilgili konularda araştırmalara ayırıyor. sık sık türkiyeyi ziyaret eden andrew mango londra da oturuyor. mangonun, türkiyeyle ilgili ilk yazısı 1957 yılında political quarterly adlı dergide yayınlandı. turkey ve discovering turkey adlı tanıtıcı çalışmalarını turkey: the challenge of a new role (1994) adlı kitabı izledi. türkçede atatürk (modern türkiye'nin kurucusu) 2000 yılında yayımlandı.

eserlerİ

ataturk
atatürk
turks today
türkiye ve türkler (1938'den günümüze)
5. kitaplarına ek olarak 2005'te çıkan türkiye'nin terörle savaşı/ turkey and the war on terror'u eklemeliyiz. türkiye'yi çok iyi analiz etmiştir, tavsiye edilecek bir kitaptır.

"türk (daha çok kürt) hizbullahı ile pkk arasındaki çatışma zaman zaman türk devleti'ni de ilgilendiren, adeta bir iç savaş halini almıştı. bunun sebebi güneydoğu'da rakip örgütlerin bölgeye hakim olma mücadelesiydi." (syf 90)

açıkçası bu cümle benim ezberimi bozdu çünkü bize öğretilen neydi, pkk kürttür, hizbullah islamcıdır. bunların kesişimini hiç düşünmedik. kürt hizbullahı tabirini açıkçası ilk kez duydum...

1 kasım 2006'da izmir ekonomi üniversitesinde vereceği konferansa katılıp sorularımı sorduktan sonra daha geniş bir yazı yazabilirim.
Alakalı olabilir!
- andre macanga
- andrew carnegie
- andre kona ngole
- andrea
- andrew niccol

nedir.Net