antalya »
1. türkiyemizin tatil cenneti (bkz: tatil cenneti)
2. genelde rus ve alman turistlerin tercih ettiği güzel bir tatil mekanı (bkz: kemer,kiriş,belek)
3. turistik şehrimiz.sanıldıgının aksine yerli halkı hayli tutucudur.ama şehri saran turistlerin etkisiyle zamanla yeni nesil tarz değiştirmiştir.yazın aşırı sıcak ve nem yüzünden şehir neredeyse boşalır.turistik yerlerdeki klimalı oteller ve deniz havuz sayesinde insanlar bir nebze rahat edebilmekte ve nefes alabilmektedirler.
4. trafik plaka numarası 07 olan ilimiz.
5. içmek için en güzel mekan yarışmasında konya altı sahiliyle kesinlikle birinci olacak şehrimiz..
6. ingiliz kızların her sene geldiği,garsonlarına aşık olup skandal yarattığı şehir(bkz: musa-sarah çifti)
7. sanılanin aksine gelen turistlerin çogunun otelden dışarı çıkmadığı ve abazan türk gençliğinin hayal kırıklılığı yaşadığı şehir
(bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
8. antalya sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde "türk rivierası" adını almıştır. deniz, güneş, tarih ve doğanın sihirli bir uyum içinde bütünleştiği antalya, akdeniz'in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. 630 km. uzunluğundaki antalya kıyıları boyunca, antik kentler, antik limanlar, anıt mezarlar, dantel gibi koylar, kumsallar, yemyeşil ormanlar ve akarsular yer alır. palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisi ile şirin bir köşe oluşturan

kaleiçi ve modern mekanları ile türkiye'nin en önemli turizm merkezi olan antalya, aspendos opera ve bale festivali, uluslararası plaj voleybolu, triathlon, golf müsabakaları, okçuluk, tenis, kayak yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan antalya kültür merkezi ile de plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.


9. türkiyenin en önemli tarihi turistik merkezlerinin bulunduğu güzel şehir,canım memleketim
10. taşlari yildizlari ile yarisan sahillerin, islak tenyaniklarina peskes cektigi surgun..
11. (bkz: lara plajı)
12. ulkemin en guzel bir iki sehrinden biri... ah bir de sosyal imkanlari daha genis, insanlari daha kulturlu olsaydi... ozellikle bu sebepten dolayi hicbir zaman metropol olamayacaktir. yine de yemek kulturu fena degildir. ziyarete gelenler icin yemek yenicek yerler:
100. yil caddesindeki sisci ramazan'da piyaz ve sis
stadyumun karsisindaki volkan salonu'nda karadeniz mutfagi
dogu garajindaki antalya balikevi'nde deniz urunleri
cakirlar yolundaki eskisehirli'nin yeri'nde et ve mangal
su an ac oldugum belli olmustur herhalde aklima bunlar geldi, bir de kemer yolu'na girdiginizde doner restaurant var tünektepe diye yuksek biyerde ordaki pansiyonda oda tutun ve sabah manzara esliginde kahvalti yapin... bu zahmete degdigini goreceksiniz.
13. (bkz: 07 gençlik)
14. telefon kodu 242 dir.
15. bu akşam otobüsümün gideceği şehir.. *
16. (bkz: gitmesekde kalmasakda o köy bizim köyümüzdür)
17. *"kalbimi bırakıyorum bu sokaklarda... duygularımı elektrik direklerine asa asa yürüyorum. geri dönmeyeceğim... biliyorum. bu griliğe son bakışım; bu hüznüne doyamadığım griliğe son bakışım...
nefes alabileceğim başka bir yere gitmenin hayaliyle yürüyorum.
ne çok tıkanır insanın nefesi nemli sonbahar günlerinde... sonra bir de kış gelince yürüyemez olursun sokaklarda yağmurun sesinden, yağmurun öfkesinden/yoğunluğundan.
bu griliğe son kez bakıyorum... biliyorum; tepemde bir daha aynı berrak griliğe sahip bir gök bulamayacağımı..." * * *
18. (bkz: memleket)
19. antalya dolmuştur.. nereye gideceğiniz önemli değil aynı parayı verirsiniz mesafe çok da uzak değildir çünkü! yüzüncü yıl'dan meteorolojinin yanından konyaaltı'na inerse dolmuşunuz, sağınızda kuğulu park ve parkın arkasıdndan masmavi akdeniz eklenir antalya'ya! sağına tramvayı alıp yoluna devam eder birkaç yüz metrede bir yolcu alır antalya.. sonra cumhuriyet meydanında "turist otobüsleri" eklenir antalya'ya ve eğer kalekapısı'na gidecekseniz ya burada ya da ziraat bankasında ineceksinizdir antalya'dan. pek alışamasak da trafik rahatlamıştır kaldırılınca durak. henüz inmediyseniz, saat kulesi ve karşısında şehre ismini veren attalos heykeli eklenir şehre.. antalya dönerciler çarşısının yanından sağa döner atatürk caddesine doğru bir anda tramvay yolunu solunuzda bulursunuz bu kez.. ilerledikçe antalya üç kapılar olur atatürk caddesi sonunda da karaalioğlu parkı.. sonra ışıklar ve tekrar akdeniz.. ne olursa olsun güzeldir antalya.
20. aşk yine eski bir fotoğrafta kaldı
gülüş...
bana kalan eski yara bu:
(bkz: eski aşk)
(bkz: eski sızı)
(bkz: eski acı)
21. 20 senelilk yaşanmışlığımın olduğu, yağmurlarında donunuza kadar ıslanıp mutlu olabileceğiniz, eskiden kayalıklarında içmenin büyük keyif olduğu, karaalioğlu parkında gezmenin büyük keyif olduğu, denizinin mavi bayrağı olan, turizm cenneti olan, hayatınızın bir döneminde geri döneceğinize inandığınız ve de her dönüşünüzde de yaa ben bu şehri özlemişim dediğiniz güzel ilimiz.
22. her an bir yerlerinde mutlaka bir yol çalışması, bir site inşaatı, bir de kanalizsyon çalışması olan, altyapı fakiri, türkiye'nin turizm başkentişehir. bu güzelim, cennet şehir, ömr-ü hayatımda gördüğüm en canice doğa katliamına maruz kalmıştır. şehir merkezindeki 10 metrekareden büyük her toprak parçasında kesilmesi unutulmuş orman çamları görülebilir. bu şehir bir ormanın yok edilmesiyle, üzerine kurulmuştur. en az 50'şer yıllık ağaçlarla dolu ormanlar hala yok edilmektedir site yapılması için eli kanlı mütahitler tarafından...yazık.
23. 24.03.2005 tarihinde baslayan 3 gunluk universite tanıtım fuarına ev sahipliği edecek olan sehir.*
24. gezmeye gelen için cennet gibi gözüken ama yaşayanlar için alternatifi çok fazla olmayan ve yaklaşık 13 yıldır yaşadığım şehir
25. **yerlisi olmaktan gurur duyulası sehir. yerlisi olmayıp sonradan gelenler buranın hakkında hiç iyi düşünmezler bir de sanki onları burda zorla tutuyorlarmış gibi laf ederler. yasanabilecek en güzel sehirlerden biridir. deniz desen tertemiz, kış sporu desen merkezde olmamakla beraber o da var. yerini bilene son derece uygun. orta gelirli bir aile gayet rahat ve eğlenceli bir biçimde yasamını sürdürebilir, bunun yanında yaz tatili içinde extra para ödemek zorunda kalmaz.**
»
Alakalı olabilir!
- antakya
- antalya yazi
- antalyaspor
- anta
- antalya lisesi

nedir.Net