anti semitizm »
1. hangi siyasi akim "in" olursa olsun prim yapacagi bir cok ulke bulunan bir baska irkcilik turu.
2. tüm ırkçılık türleri gibi mantıksız ve hasta düşünce tarzı.bir milletten olmak onun suçu değildir.her ne kadar israil'in filistin'de yaptıkları-ki o da başka bir ırkçılık örneğidir-insanlık dışı olsa bile tek tek tüm bir milletin bireyleri kollektif olarak suçlanamaz.ayrıca araplar da yahudiler gibi sami ırkındandır*...bu yüzden arapların ve sempatizanlarının anti-semitist olmaları çelişkili bir durumdur.
3. ulkemizde yesevizade nin korukledigi, bugun adnan hoca nin harun yahya takma adiyla devam ettirmeye calistigi izm
4. kelime anlamı 'sami topluluğuna mensup kişilere
(ki bunlar, sam'ın oğulları olaraktan araplar ve yahudiler oluyor) karşı olma'dır. ancak, incil'de kullanıldığı bağlamıyla yahudi aleyhtarlığı anlamında kullanılagelmiştir kelime.
5. genelde musevi dusmanlıgı olarak bilinir.kendini bilmez bir suru denyo insanın sırf kendi kulturunden olmayan ve dangalakca bir neden olan bunların bizden fazla paraları var diye dusunulen bir dusunce tarzı.kaldıkı turkıyede yasıyan musevilerin tam tersi bir sekilde herzaman turk halkının yanında oldugu bır gercektir
6. sahte belgelere dayandırılarak su yüzüne çıkan eski mi eski ve avrupa kökenli bir akımdır.

(bkz: the protocols of the elders of zion)
7. anti-semitizm'in varlığı ironik bir şekilde yahudi cemaatini güçlendirmiş, yahudileri ve yaptıklarını hep haklı çıkarmak için yahudiler tarafından bir araç olarak kullanılmıştır.
8. anti siyonizmle karıştırılmaması gereken, ötekileştirici, ırkçı, faşist akım.
9. adolf hitlerin "yahudinin oldugu yerde baris olmaz" ögretisinden yola cikan ve yahudi toplumunun kokten kazinmasi seklinde icraatlari hayal eden kisiler tarafindan benimsenen akim. *
10. murat belge'nin hakkında şunları yazdığı siyasi akım.

"anti-semitizm, bütün dünyada yaygın olan 'komplocu siyaset' anlayışına, iyi seçilmiş bir eldiven gibi güzel uyan ve oturan bir yol arkadaşıdır. hayatın ve tarihin yığınla düzensizliğini, zihninizde kurduğunuz komplonun düzenli, mantıklı, zorunlu parçası haline getirerek, başka türlü anlamlandıramadığınız olaylara müthiş bir 'rasyonalite' temeli sağlamış olursunuz. her zaman, her yerde, müşterisi de boldur komplo teorilerinin. "
11. dünyanin her ülkesinde yahudilerin karşısına çıkan*, hitler ile birlikte yaygınlaşmış, düşmanlık. dünya'da olan her kötülükten hatta doğal felaketlerden bile yahudiler sorumlu tutulur. bütün komplo teorilerinin içine yahudiler karıştırılır. bütün bunlar sonucunda yahudilerin bunu nasıl yaptığı düşünülür ve korkudan kökleri kazınmaya çalışılır.
12. (bkz: of not being a jew) *
13. bu gece girilmiş#692439 ve#692396 gibi entrylerle sözlükte de olduğunu gözlemlediğim düpedüz ırkçılık şekli. *
14. buyrun tevrat ve antisemitizm ilişkisi:

daniel
bab: 2
ayet 44
s. 342 ve o krallarin günlerinde göklerin allahi (yehova) ebediyen harap olmayacak bir krallik kuracak ve onun hakimiyeti baska bir kavme birakilmayacak; ancak bu kralliklarin (devletlerin) hepsini o parçalayacak ve bitirecek.
tesnİye
bab: 11
ayet 23-24
s.139 o zaman rab yehova bütün bu milletleri önünüzden kovacak ve sizden büyük bir kuvvetli milletlerin mülkünü alacaksiniz. ayak tabaninizin basacagi her yer sizin olacak.
tesnİye
bab: 14
ayet 12
s: 191 siz allahiniz rabbin ogullarisiniz." Çünkü sen allah'in rabbe mukaddes bir kavimsin, ve rab yer üzerinde olan bütün kavimlerden üstün olarak kendisine has bir kavim olmak üzere seni seçti.
levililer
bab: 26
ayet: 12
s: 127 ve aranizda yürüyecegim ve sizin allahiniz olacagim ve siz benim kavmim olacaksiniz.
levililer
bab: 2
ayet: 24-26
s: 120 ... ve onlardan nefret ettim. fakat size dedim: siz onlarin topraklarini o miras olarak alacaksiniz ve ben size onu mülk olmak üzere verecegim, ben sizi milletlerden ayirt eden allahiniz rabbim, . ve bana mukaddes olacaksiniz, benim olmaniz için sizi kavimlerden ayirt ettim.
yeremyanin mersiyeleri
bab: 4 ayet: 2
s.785 saf altinda tartilan sionun degerli ogullari
Çikis
bab: 19
ayet: 5-6
s: 73 bana bütün kavimlerden has kavim olacaksiniz ve siz bana kahinler melekutu ve mukaddes millet olacaksiniz.
tesnİye
bab: 15
ayet: 6
s: 192 Çünkü allahin rab sana vadetmis oldugu gibi seni mübarek kilacaktir; ve çok milletlere ödünç vereceksin, fakat sen ödünç almayacaksin ve çok milletlere saltanat edeceksin fakat onlar sana saltanat etmeyecekler.
mezmurlar
bab: 82
ayet 6-8 ben dedim. siz ilahlarsiniz ve hepiniz yüce olanin ogullarisiniz. kalk ey allah yeryüzüne hükmet. zira milletlerin hepsine sen varis olacaksin.
İŞaya
bab: 60
ayet: 10-16
s: 709 ve ecnebiler senin duvarlarini yapacaklar ve kirallari sana hizmet edecekler. ve kapilarin daima açik duracak, milletlerin servetini ve sürgün getirilen kirallarini sana getirsinler diye gece gündüz kapanmayacaklar. Çünkü sana kulluk etmeyen millet harap olacak. ve seni sikistiranlarin ogullari sana egilerek gelecekler ve seni hor görenlerin hepsi senin ayaklarinin tabaninda yere kapanacaklar, ve sana rab bin sehri israil kuddüsunun sionu, diyecekler. ve milletleriri sütünü emeceksin ve kirallarin memelerini emeceksin.
ÇikiŞ
bab: 10
ayet: 3
s: 63 ibranilerin allahi rab söyle diyor: .
ii. kirallar
bab: 5
ayet: 15 iste, simdi bildim ki bütün dünyada allah yoktur, ancak israil'de vardir.
tesnİye
bab: 10
ayet: 15
s: 188 sizi bugün oldugu gibi bütün kavmlerin arasindan seçtim.
tesnİye
bab: 23
ayet: 20
s: 200 yabanciya faizle ödünç verebilirsin, fakat kardesine faizle ödünç vermeyeceksin, taki mülk olarak almak üzere gitmekte oldugun diyarda elini atacagin her seyde allahin rab seni mübarek kilsin
mezmurlar
bab: 89
ayet: 27-29
s: 593 bende onu ilk oglum dünya kirallarinin en yüksegi kilacagim, onun için inayetihi ebediyen tutacagim. ve ahdim onun ile sabit olacak. onun zürriyetini de ebedi, ve tahtini göklerin günleri gibi kilacagim.
mezmurlar
bab: 99
ayet: 1-2
s: 599 rab (yehova) saltanat sürüyor; kavimlar titresinler; kerubîler üstünde tahtindadir; yer sarsilsin rab sionda büyüktür.
daniel
bab: 2
ayet: 44
s: 842 ve o kirallarin günlerinde göklerin allahi ebediyen harap olmayacak bir kirallik kuracak ve onun hakimiyeti baska bir kavma birakilmayacak; ancak bu kiralliklarin hepsini o parçalayacak ve bitirecek, ve kendisi ebediyen duracak.
mezmurlar
bab: 67
ayet: 6
s: 576 yeryüzü mahsülünü verdi. allah bizim allahimiz, bizi mübarek kilacaktir.
İŞaya
bab: 9
ayet: 6
s: 679 Çünkü bize bir çocuk dogdu, bize bir ogul verildi; ve reislik onun omuzu üzerinde olacak, ve onun adi; acîp Ögütçü, kadir allah, ebediyet basi, selâmet reisi çagrilacaktir.
mezmurlar
bab: 48
ayet 2-3
simal taraflarinda büyük kralin sehri yüksekligi güzel olan sion dagi bütün yerin meserretidir.

tesnİye
bab: 2
ayet 25
s: 178 bütün göklerin altimda olan kavimler üzerine, bugün senin dehsetini ve korkunu koymaya baslayacagim, onlar senin haberini isitecekler ve senin yüzünden titreyip kivranacaklar.


tesnİye
bab: 7
ayet 15-16
s: 185 ve misirin bildigin kötü illetlerinden hiç birini senin üzerine koymayacak, fakat onlari bütün senden nefret edenlerin üzerine koyacak. ve allahin rabb'in sana teslim edecegi bütün kavimleri bitireceksin, gözün onlara acimayacak.
nehemya
bab: 13
ayet: 25
s: 491 kizlarinizi onlarin ogullarina vermiyeceksiniz ve ogullariniza ve kendinize onlarin kizlarindan almiyacaksiniz.
İŞaya
bab: 19
ayet: 16
s: 687 0 gün misirlilar kadin gibi olacaklar, ve ordularin rabbinin üzerlerine salladigi elinin sallanmasindan titreyip yilacaklar.
İŞaya
bab: 24
ayet: 17-18
s: 690 ey sen, dünyada oturan adam, dehset ve çukur ve tuzak senin üzerine ve vakit olacak ki, dehset velvelesinden kaçan çukura düsecekler ve çukurun içinden çikan tuzaga tutulacak.
tesnİye
bab: 7
ayet: 17-18-22-23-24 s.185 eger kendi yüreginde; bu milletler benden çokturlar; nasil onlarin mülkünü alabilirim? dersen, onlardan kokmiyacaksin; allah'in rabbin firavuna ve bütün misira yaptigi; ve allah'in rabb 0 milletleri senin önünden azar azar kovacak onlari çabukça bitiremezsin, yoksa senin üzerine kir hayvani çogalir. ve allah'in rabb onlari senin önünde ele verecek, ve onlari helâk edinceye kadar büyük kirginlikla kiracak ve onlarin kirallarini senin eline verecek, adlarini göklerin altindan yok eceksin; sen onlari yok edinceye kadar kimse senin önünde durmayacak.
ii. samual
bab: 22
ayet: 44-45-46-48
s: 331 milletlere bas olmak için beni korudun; bilmedigim bir kavim bana kulluk edeeek, yabanci ogullari bana boyun igecekler. kufaklari isitince bana itaat edecekler. yabanci ogullari takatsiz kalacaklar. ve hisarlarindan titreyerek çikacaklar. 0 allah ki, bana öçler verir, kavmleri bana tâbi kilar.
mezmurlar
bab: 2
ayet: 6-8-9-10-11-12
s: 540 fakat ben kiralimi mukaddes dagim sion üzerine koydum. iste benden ve miras olarak sana milletleri mülkün olarak yeryüzünün uçlarini da verecegim. onlari demir çomakla kiracaksin; bir çömlekçi kabi gibi onlari parçalayacaksin. ve simdi, ey kirallar aklinizi basiniza alin; ey dünya hakimleri ibret alin rabba korku ile kulluk edin ve titreyerek mesrur olun. oglu öpün ki, hiddet etmesin, siz de yolda yok olmiyasiniz.
mezmurlar
bab: 110 ayet: 5-6
s: 608 rab senin saginda öfkesi gününde kirallari vuracak. milletler arasinda hüküm verecek; yer lesler

*
15. yeremya
bab: 51
ayet: 19-23
s: 777 ... ve israil onun mirasinin siptidir; ismi ordularin rabbidir. sen benim topuzum ve cenk silahimsin; ve seninle milletleri kiracagim; ve seninle ülkeleri helak edecegim. ve seninle ati ve binicisini kiracagim. ve seninle cenk arabasini ve binicisini.kiracagim; ve seninle erkegi ve kadini kiracagim; ve seninle kocamis adami ve genci kiracagim; ve seninle genç adami ve ere varmamis kizi kiracagim; ve seninle çobani ve sürüsünü kiracagim; ve seninle çiftçiyi ve çiftini kiracagim; ve seninle valiyi ve kaymakami kiracagim.

tesnİye

bab: 20
ayet: 10-17
s: 197 13- ve allah'in rab onu senin eline verdigi zaman, onun her erkegini kiliçtan geçireceksin; 14- ancak kadinlari, ve çocuklari, ve hayvanlari, ve sehirde olan her seyi, bütün malini kendin için çapul edeceksin; ve allah'in rabbin sana verdigi düsmanlarinin malinin yiyeceksin. 15- bu milletlerin sehirlerinden olmayip senden çok uzakta bulunan bütün sehirlere böyle yapacaksin. 16- ancak allah'in rabbin miras olarak sana vermekte oldugu bu kavmlarin sehirlerinden nefes alan kimseyi sag birakmayacaksin; 17- fakat onlari, hittileri, ve amorileri, ve kenanlilari, ve prezzileri, ve hivileri, ve yabusileri, allahin rabbin sana emrettigi gibi tamamen yok edeceksin;
16. yeremya
bab: 16
ayet: 4
s: 739 acikli ölümlerle ölecekler; onlar için dövünen olmayacak

yeremya
bab: 12
ayet: 3
s: 736 onlari kasaplik koyunlar gibi ayir, ve öldürme günü için onlari hazirla


İŞaya
bab: 13
ayet: 15
s: 683 ele geçen her adamin gövdesi delik-desik edilecek ve tutulan her adam kiliçla düsecek. yavrulari da gözleri önünde yere çalinacak, evleri çapul edilecek ve karilari kirletilecek.


yeremya
bab: 26
ayet: 32-35
s: 749 32ordularin rabbi söyle diyor: iste milltten millete bela çikacak, ve dünyanin uçlarindan büyük kasirga kopacak. 33ve o gün yerin bir ucundan yerin öteki ucuna kadar rabbin öldürdügü adamlar olacak; onlar için dövünmeyecekler, ve ...
... ve onlar gömülmeyecekler; topragin üzerinde gübre gibi olacaklar; lesleri de yerin canavarlarina ve göklerin kuslarina yem olacaklar.

hezekiel
bab: 9
ayet: 5-6
s: 794 ihtiyari, genci ve ere varmamis kızı ve çocuklarla kadinlari helak için vurun, gözünüz esirgemesin, ve acimayin;

i. samuel
bab: 15
ayet: 3
s: 286 onlarin herseylerini tamamen yok et, ve onlari esirgeme; erkekten kadina,...
...çocuktan...
...emzikte olana...
...öküzden koyuna, deveden esege kadar hepsini öldür...

tesnİye
bab: 7
ayet: 1-3
s: 184
ve allah'in rab onlari senin önünde ele verecegi, ve sen onlari vuracagin zaman; onlari tamamen yok edeceksin; onlarla ahdetmeyeceksin ve onlara acimayacaksin.


İŞaya
bab: 33
ayet: 12
s: 697 ve kavmlar kirecin yanmasi gibi, kesilip atesle yakilan dikenler gibi olacaklar

hezekiel
bab: 23
ayet: 25
s: 810 burnunu ve kulaklarini kesip düsürecekler, ve senden arta kalan kiliçla düsecek,

İŞaya
bab: 54
ayet: 17
s: 714 sana karsi yapilan hiçbir silah ise yaramayacak; ve hükümde sana karsi kalkan her dili suçlu çikaracaksin.
17. (bkz: antisemitist cahillikler komedyası)
18. yahudilerin çocuk katliamlarıyla, diğer ırkları aşağılamalarıyla kendilerinin yarattığı, sonra da ''ühühü ühühü bizim soyumuzu kırdılar, gitti güzelim soyumuz'' diye salya sümük ağlayarak her sene soykırımla ilgili film yapmalarını sağlayan düşmanlık şekli..
19. insanların ihtiyarları* dışındaki özelliklerinden* dolayı mesul olamayacaklarını anlayamayan bir telakkinin tecellisi. kesinlikle dehşet verici olmakla beraber belli bir ırkın ya da dinin müntesiplerinin bazı zulüm ve haksızlıkları dolayısıyla diğerlerinin de mesul tutulmaması gerektiği anlaşılırsa kolaylıkla çözülebileceğini tahmin ettiğim ideoloji.***
20. semitizm tehlikesine karşı olarak doğması çok normal olan tutum. siyah paltolu casusun bu kadar kanıtı ortaya koymasından sonra bile yazarlarımızın uyanamaması ise tehlikenin sadece dışarıdan değil içeriden de bizi tehdit ettiğine işarettir.
21. türkiye'nin nüfusunun % 99'u müslümandır. * bu durumda türkiye'de yaşayan hıristiyan, yahudi ve diğer diğer dinlere inananların oranı % 1 dir. gerçekten de türkiye'deki yahudilerin sayısı 20 - 30 bini geçmez. o halde kendini %99 a ait hisseden bir insan niçin yahudi düşmanı olur. veya niçin yahudileri kaale almak ihtiyacı hisseder.
bu sorunun cevabı aslında tarihte yatar. tarihte birçok defalar görüldüğü gibi bir grubu oluşturmak ve büyütmek için bir amaca ihtiyaç vardır. amaçsız grup olmaz. ancak bazen gerçek amaçların söylenmesi hem grubun kurulmasını zorlaştırır, hem de gruptan zarar görecek olan kesimlerin grubu yok etmek için saldırmasını sağlar. bu nedenle gerçek amaçların saklanması gerektiği durumlarda, bazı yan amaçlar ön plana çıkartılır.
yahudi düşmanlığı bu yan amaçlardan biridir.
niçin yahudi düşmanlığı. Çünkü en kolay sağlanabilecek düşmanlıktır. dünya'nın her yerinde bulunurlar, dinleri farklıdır, daha önce denenmiş ve işe yaramış bir düşmanlıktır, bilgi ve belgeleri * hazırdır, yahudi düşmanlığına yahudiler dışında tepki veren fazla olmaz o yüzden fazla ters etki çekmez.
nazi almanyası ve İran bu yöntemin en iyi ve yakın tarihli örnekleridir. her ikisinde de yahudi düşmanlığı amacı ile biraraya gelen "kandırılmış" kitleler daha sonra kendilerini, geriye dönemeyecekleri başka hedeflerin içinde bulmuşlardır.
bu anlamda bir dönüp çevremizdeki yahudi düşmanlarına sormak lazım. yahudi düşmanlığından amacınız gerçekten türkiye'de yaşayan 20 - 30 bin yahudiden kurtulmak mı. bunun için mi bir sürü kitaplar yazıyor, sözlüklere sürekli entryler giriyor, bazı partilerin başkanları olarak meydanlarda nutuklar atıyorsunuz. var sayalım başardınız ve halkın % 99 u yahudilerin çok tehlikeli olduğuna ve derhal "doğup büyüdükleri ve vatanları kabul ettikleri "türkiye'den kovulmaları gerektiğine inandı. ve daha önce 6-7 eylül olaylarının ardından rumlara yapıldığı gibi, yahudiler de türkiye'yi terk ettiler. sonra ne olacak. israil'e savaş mı açacaksınız.
allah hepinize akıl fikir ihsan etsin.
22. butun yahudiler tu kaka ya buyrun hitler'in tohumları 'haim yavin' gibi "insanlar" da var:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=154973

23. israil'e göç edilmesine destek olan kavram.
24. israil veya yahudiler hakkında en küçük bir eleştiride bulunmaya kalktığınızda, ilginç bir savunma refleksiyle suçlanacağınız şeyin adıdır, antisemitzm. yahudiler ve israil devleti ırkçılığa varmayacak şekilde, makul eleştiri sınırları içinde eleştirildiğinde dahi antisemitizm yaygarası koparılmasının mantığını anlamak güçtür. bir milletin vaktiyle soykırıma maruz kalmış olması, elbette ki o millete dokunulmazlık zırhı kazandırmaz. antisemitizm kavramını ayakta tutan payandalardan biri ırkçılık ise, bir diğeri de, israil devleti ve bazı yahudilerin aşırı alıngan tavrıdır.

ırkçılık elbette ki her zaman mücadele edilmesi gereken, insan onuruna en zıt ideolojidir. fakat bazen eğri oturup doğruları konuşmanın kaçınılmaz olduğunu da unutmamak gerekir.
25. - evet cözdüm yahudileri, bak burda kanitlar; adamlar dünyayi ele gecirecekler helele hüle falan filan.
- önce bir cay koy, sonra cay demlenene kadar sürekli "bir daha kimseye irki ve dini yüzünde düsmanlik beslemeyecegim" yaz.
»
Alakalı olabilir!
- antisemitizm
- antisemitisme
- antisemitik
- antisemit
- antisemitist

nedir.Net