apocalypto
1. mel gibson'ın son filmi.

türkçe'ye "kıyamet" şeklinde çevrildi.
2. film kızılderilileri anlatıyor. mel gibson filmin hemen başında işaret veriyor "ben ezber bozacağım; bir medeniyet hikayesi göreceksiniz" diye. fakat böyle olamıyor nedense. filmdeki en "iyi adam" bile bazen korku filmi müzikleriyle, dehşet verici planlarla ürkütücü bir hal alabiliyor. medeniyet anlattığını, ezber bozduğunu zanneden mel gibson, klasik aşağılayıcı üslubun kızılderilileri "geri kalmış, vahşi insanlar" belgeselinden başkasını yapmıyor.

filmin sürpriz finaliyse mel gibson'ın kariyerindeki en büyük tezatlardan biri olacaktır muhtemelen.

sevmedim, sevmem de; seveni de sevmem.
3. mükemmel bir filmdi.yerel dil kullanılıyor finali ise bence harika ve müzikleri etkileyici.
4. apocalypto'dan yola çıkarak şunu demeliyiz:

şimdiye kadar amerikan iç savaşı rezaletlerini, vietnam kalleşliğini, kore kepazeliğini, çanakkale savaşı ihanetini kutsayan filmlerde defaten rol alan mel gibson eğer ki samimi olduğunu iddia ediyorsa; apocalypto'dan daha iyisini yapmalı.

henüz mel gibson'dan böyle onurlu bir ses duyabilmiş değiliz.
5. mel gibson'ın ne menem biri olduğunu bildiğimiz için zaten önyargıyla izliyioruz bu filmi. filmin sonunda da bunda haksız olunmadığı anlaşılıyor.sanki yerliler birbirini yiyen bu yüzden de üstün beyazlar tarafından ve de tek tanrılı din tarafından aydınlatılması elzem olan halklar gibi gösterilmiş. bana öyle gelmiş diyeceğim ama yok hayır öyle diyor film..
fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim, gerçekten, kaçma-kovalamaca sahnelerinde bol adrenalinli anlar yaşıyorsunuz...
Alakalı olabilir!
- apocalyptica
- apocalypse
- apocalyptique
- apocalypse now
- apocalypse tank

nedir.Net