arapca
1. bütün birbirleriyle ilintili sözcüklerin tek bir kökten gelmesinin çok mantıklı ve takdir edilesi bir olay olan öğrenmesi zor olan dil...
2. ayrıca hukuk dili de denilebilir. türkiye'de hukukta neredeyse türkçeden çok arapça kullanılır. bu türkçenin bazı şeyleri anlatmakta çok yetersiz kalmasının ve arapçanın mükemmel bir dil oluşunun bir sonucudur.
3. hami-sami dil ailesine mensup dil. gunumuzde yalnizca araplar konusur. bu dilden turkce`ye cok fazla sozcuk de gecmistir. zor bir dildir. isim tamlamalari turkce`ye gore terstendir. ( ornek: kuvayi milliye - milli kuvvetler) bir sozcukten bircok sozcuk turuyebilir.
4. hint avrupa dil ailesi nin üye dillerinden b iri artı osmanlıcanın kaynak dillerinden biri diğerleri için (bkz: farsça) (bkz: türkçe)
5. tüm dillerde en az bir kelimesi vardır (bkz: egzegre)
6. dünyanın en zengin dillerinden biridir. mesela tek bir kökten (k t b) türetebileceğiniz birçok kelime vardır.
7. örnegin "katl" kelimesini ele alalim. ism-i fail (etken) kalibiyla bu kökten "katil" kelimesi türetilmistir. ism- meful (edilgen) kalibiyla da "maktul" kelimesi türetilmistir.

kemal, kamil, mükemmel
hakk, hukuk, muhakkak
hakim, mahkum, mahkeme
hasan, tahsin
ahmed, mahmud, hamid, muhammed
nur (isik), münevver (aydin)
terk, metruk (ism- i meful)
her satirda ayni kökten olup farkli kaliplarla türetilmis kelimeler var.

arapca da kelimeler belirli köklerden belirli kaliplar araciligiyla türetiliyor. her kalip köke uygulanisiyla ona ayri bir anlam veriyor. türkce gibi arapca da da kelimelerin hangi kökten geldigi dili biraz ögrendikten sonra hemen anlasilabilir. yani arapca da da türkcede oldugu gibi cümle gramerinin yaninda kelime gramerinin varligindan söz edebiliriz. cagdas avrupa dillerinde kelimelerin köklerini ancak etimolojik aciklamalarla ögrenebilirken arapca ve türkce nin daha homojen kalabilmeleri neticesinde kelime gramerleri hala yok olmamistir. ( türkce cok fazla yabanci kelime almistir. ancak kelime türetme yetenegini ve sistemini su ana kadar yitirmemistir.)

hülasa, arapca daki bu vaziyet dili ilginc kilmakta ve ögrenme istegi yaratmaktadir.
8. arapların dilleriyle övünmesinin sebebi, bir kökten onlarca kelime türetebilmeleridir...
9. tartışmasız en mükemmel dil. bir önemli özelliği ise 1500 yıldır arapçanın hiç bir değişikliğe uğramamasıdır. ingilizce, yunanca, rusça, almanca gibi dillerin bir kaç yüz yıl önceki halini anlamak oldukça güçtür. chaucer ingilizcesini bugün sadece dil araştırmacıları anlayabilir. arapça ise müstesnadır, ne kelime haznesi, ne grameri, ne yazılışı ne de okunuşu herhangi bir değişikliğe uğramıştır. nadir olarak bazı farklar görülür bunlar ise iki eski kullanımdan birinin tercih edilmesi veya yeni şeyler ifade etmek için kelime anlamının genişletilmesi şeklinde gerçekleşmiştir.
10. dünyanın en basit ve en mükkemmel dili...
11. bilen insanların arapçadan türkçe ye çeviri yapması ile büyük paralar kazandıkları dil.
12. son dönemlerde ingilizcenin büyük ölçüde türkçeye karışmasıyla oluşan dil. *
13. ''türkçe’ den arapça ve farsça’ yı ayıklarsanız, hiçbir şey diyemezsiniz çünkü “hiç” farsça’ dır, “şey” arapça.''*
14. arapça rakamlar yamulmuyorsam şöyle okunur idi:

0-şifr*
1-ehad
2-isna
3-selase
4-erbaa
5-hamse
6-sitte
7-seb'a
8-seman
9-tis'a


15. farsça sıfatlar ve türkçe eklerle süslenmiş haline (bkz: osmanlıca) denilen zengin ve güçlü dil.
16. son derece musikişinas bir dildir. zelzele derken bile hissedersiniz dildeki musikiyi.
Alakalı olabilir!
- arap celal
- arap
- araplar
- arap ati
- arap sado

nedir.Net