armageddon
1. iyiyle kötü arasında kıyamete kadar süreceği kabul edilen mutlak savaş.bir tarafının yahudiler olduğu bilinir.onlar kendilerine iyi der karşıtı olan grup ise kötü olduklarını iddia eder
(bkz: aydoğan vatandaş-armageddon)
2. 1998 yılında çekilen bir michael bay filmi başrollerinde bruce willis,billy bob thornton,ben affleck,liv tyler,michael clarke duncan gibi kalburüstü oyuncular oynamıştır...
dünyaya büyük bir göktaşı hızla yaklaşmaktadır ve eğer yeryüzüne çarparsa bu aynı zamanda dünyanın da sonu demektir...bunun üzerine devlet harekete geçer ve göktaşının zeminine bir araç gönderip göktaşını patlatmayı ve böylece meteorun yörüngesini değiştirmeyi planlar... bu plan dahilinde dünyanın en ünlü petrol çıkarıcıları * bulunur ve başlarında da tabii sevgili bruce willis abimiz vardır... sonra bu ekip göktaşına yollanır...göktaşı patlatılır ama bruce willis de bu arada kendini feda eder...filmin sonunda bruce willis'in kerimesi müthiş güzel liv tyler aşk yaşadığı ben affleck'le birlikte gerdeğe girerler...*

güzel ve başarılı bir filmdi ama imdb sitesinde 10 üzerinden 5.7 oy alabilmiş az değil 37,827 kişi de oy vermiş iyi mi:::
3. uc buyuk din mensuplari tarafindan kiyameti getirecegine inanilan savas. hristiyan ve yahudiler armageddon kelimesinin har mediggo dan geldigine inananilir. mediggo dagi eteklerinde bulunan ova da gerceklesecek bu savasta mesih in ortaya cikacagina ve kendilerini kurtaracagina inanmaktadirlar.
4. türkcesi kıyamet olan kelime
5. bir rivayete göre de (ara: nuhun gemisi)nin tevrat'taki adı
bruce willis'in oynadığı üzücü film.farkediliyorsa film konujsunu nuhun soyumuzu kurtardığı gibi dünyayı kurtarır uzay gemisi fikri bunula özdeştir.
kaynakça(bkz: o dönem çıkmış film eleştirileri)
6. armagedon türkiye israil gizli savaşı
7. dünyanın her tarafına yayın yapıldığı bir bölümü vardır, arada türkiye de görünür. sultanahmet-ortaköy ve bilmediğim başka bir yer vardır. işin en komik tarafı sultanahmet camii avlusunda herkesin elinde birer meşale olmasıdır. felaket anlarında cami avlusunda meşalelerle toplanmak gibi bir geleneğimiz mi var nedir.
8. istanbul cekimleri sirasinda sette bulundugum, hatta michael bay le tanistigim film, mesale olayini sordugumda, sadece oyle hayal ettigini soylemisti. *
9. armageddon savaşı, özellikle abd'de yaşayan yahudilerin ve hıristiyan olan evangelist'lerin sahip çıktıkları bir inançtır. buna göre tevrat'ta şifreli olarak bahsedildiğine inanılan bu savaş, 2000'li yıllarda İsrail'de kudüs'e yakın megiddo tepesi'nde yaşanacaktır. yahudilerle bölgedeki araplar arasındaki çatışma, 3. dünya savaşı'na neden olacak ve hz. İsa gökten inerek savaşı bitirecektir.
10. tüm inanç sistemlerinde, panteonlarda, dünyadaki her türlü yaratığın savaşacağı, iki gruba bölüneceği bir savaş vardır. ve hiç birisinde bu savaş son demek değildir. sadece son savaştır. ama her şeyin sonu anlamına gelmez. bazı dinlerde bu savaş yaşanmış ve devamında bizler kalmışızdır bazılarında yaşanacaktır. armageddon bu savaşa incilde verilen isimdir . ve armageddon açıkça herşeyinde sonu anlamındadır diğerlerinden farklı olarak.

incilde geçen bu kelime tam olarak kıyamet gününde yaşanabilecek olan -kesin değildir- iyi ve kötülük savaşıdır. bu savaşta iyiler ve anticrist -tanrıkarşıtı savaşacaklar, dünya ve cennet yokolacaktır.

yalnız armageddon yunanca bir kelimedir. ibrani kökleri de henüz bulunamamıştır. bu isimde bir yer ya da kent yoktur ayrıca dünya üzerinde hiç olmamıştır.

belki ibranice "har megiddo " dan gelebileceği söylenmektedir bu da megiddo dağı demektir.

eğer öyle ise bakalım, tarihte zaten bir megiddo dağı savaşı vardır.

m.ö. 14. yüzyılda thutmosis iii komutasındaki mısır ordusu filistin'e doğru ilerler. megiddo dağında yapılan savaş sonucunda neredeyse tüm yahudiler yok edilir. yahudilerin babilden sonra en çok nefret ettikleri olaydır bu. öçlerinin alınacağı inancı ile yaşarlar. bu savaşın sonuçları 19. hanedanlık döneminde ramses ii ve hitit kralı muwatalli'yi suriye meselesi yüzünden kadeş'te karşı karşıya getirecek sürecin başlangıcıdır. bu arada yahudiler gidip babilde esaret yaşarlar. tevratı orada yeniden düzenlerler. incil de çoğunlukla onun devamıdır. tanrı marduk un sayısı olarak babil ortamlarında görülen 666 sayısı yahudilerce şeytanın oluverir. aynı şekilde kendi yaşamlarını, filistinde başladıkları yeni yaşamlarını bir anda yok ediveren bu savaşı da; har megiddo savaşını da ölümsüzleştirir ve aynı yerde yapılacak son bir savaş beklerler. yunanlılar bunu armageddon diye çevirir. yüzyıllar bounca unutulur olay. bir gün biri atom bombası yapar. herkesin aklına ulan acaba gelir. çünkü baş aktörler ve olay çakışmaktadır.

3-5 atom bombası dünyayı yok edebilir son savaş olur bu da. İsrail de yine olayların göbeğindedir.

burda önemli nokta şudur ki, artık son savaşta korkulan tanrı ya da şeytan değil atomun gücü olmuştur.
11. ilk defa bugün izlediğim, amerika' nın biz dünyalıları bir kez daha kurtardığı, onlara nasıl teşekkür edeceğimi şaşırmama sebep olmuş american filmi. god bless america!
12. bu filmi izledikten sonra insanın 'keşke bir göktaşı dünyaya düşer gibi yapsa da onun üzerine inip 800 feet delik açıp taşı ortadan ikiye bölsem kahraman olsam' diyesi geliyor.. hakikaten de etkileyici bir film.. *
13. isveçli death metal grubu.
14. ingiliz hard rock grubu da var .
15. yapmacık, kötü bir film.amerika yine hayatımızı kurtarıyor.
16. (bkz: carmageddon)
17. worms world party adlı mükemmel oyunun en iyi silahı neredeyse bütün harita sulara gömülür.
18. worms world party'de "x2 damage"le birlikte kullanıldığında bir kısmı boşa bile gidebilen, kullanımı çok zevkli olan bir silah.
19. film demeye bin sahit ister. sucuk bu sucuk, uzay sucugu
su an atv'de yayimlaniyor ki, kosarak kacilasi....
20. alttan alttan "bakın petrol arayan, petrol çıkaran insanlar o kadar da kötü değillerdir, baksanıza gezegenimizi bile onlar kurtarıyor, onları sevin" mesajı veren bir filmdir. yer miyiz be michael...
21. güzel bir alkaline trio sarkısı.
22. sonunda liv tyler gibi bir insanın ağladığını görerek kahrolduğumuz bir filmdir..
23. alkaline trio'nun from here to infirmary (2001) albümünün 8. şarkısı.

i wrote the words to this song on the back of a photograph
behind your back it goes
a little something like this is way too big to miss
i got a letter in the mail
the sender failed to let me know where it came from
opened it up and sure enough there we were
arm in arm again

i know it's small but my last call's been called
half an hour ago
i know it's late but do you think you could at least
fix it for me
then i'll go i'll go alone i swear
i won't tell a soul
i'll drink this beer and write in fear
of a song everybody hates

[chorus:]
armageddon, let the light in
before we say goodbye give us something to believe in
armageddon, we're not begging
for too much i don't think
need a goodbye kiss
before we sink

i wrote the words to this song on the back of a photograph
behind your back it goes
a little something like this is way too big to miss
i got a letter in the mail
the sender failed to let me know where it came from
opened it up and sure enough there we were
up in arms again

[chorus]
we sink [x4]

armageddon, let the light in
before we say goodbye give us something to believe in
armageddon, we're not begging
for too much i don't think
need one last salute
before we sink
Alakalı olabilir!
- armageddon x 7
- armageddon s blade
- armagan
- armador
- armadillo

nedir.Net