artikel
1. almanca cins isimlerin önünde bulunan der, die, das kelimeciklerine verilen genel ad. bu artikeller, ait oldukları isimler türkçedeki hal ve tamlama eklerine karşılık gelebilecek şekilde çekildikleri takdirde den, dem, des hallerine dönüşebilirler. artikeller, almancayı yeni öğrenenlerin en çok çektiği şeylerdir.
2. der artikel: almancada makale anlamına gelen kelime. çoğulu die artikel.
3. hollandaca da sadece 2 tane olmasiyla beni sevindiren hede.
4. yedi yıl almanca gördükten sonra bile hala zorlanılabilen bir konu. birkaç püf nokta sayesinde bazı kelimelerin artikellerini hep bilirsiniz, fakat geriye kalanların en azından yarısını kafadan atmaya mahkumsunuzdur...
5. normalde bu artikellerden der erkeklerle ilgili olan kelimelerin başına gelirken, die kadınlarla ilgili olan kelimelerin başına gelir. das ise bunların haricindeki kelimeler için kullanılır. ne yazık ki bu kural pek de geçerli değildir. tabi geçerli olduğu bazı kelimeler vardır. mesela der vater, die mutter gibi. ancak der ball ve benzeri kelimeler insanı çelişkiye düşürmektedir. o yüzden bu mantıkla almanca öğrenmek mümkün değildir. yani artikellerin belirli bir kuralı yoktur.
6. (bkz: article)
7. almanca , ingilizceyle cümle öğelerinin dizilişinin benzerliği nedeniyle ingilizce bilenler için öğrenmesi kolay bir dildir . * bence almanca öğrenmeyi zorlaştıran şeylerin başında geliyor artikeller .
8. ogrenmek isteyenleri almancadan sogutan oluşum
9. alman hocamızın bile bazen tereddüt yaşayıp, sözlüğe baktığı, almanların ne kadar tuhaf olduklarını insanlar olduklarını dillerinden bile anlamamıza yarayan , anlamsız kelimeler der, die ,das
10. ispanyolca'da da iki tane vardır. erkeksi olan el ve kadınsı olan la
çoğul olunca da işler değişir: yine erkeksi olan los ve kedınsı olan las
11. belli bir konuda yazılmış makale anlamına da gelir. **
Alakalı olabilir!
- artik gel
- artik
- artie
- artik degil
- artik yil

nedir.Net