asansor »
1. "iki nokta arası en kısa uzaklık dik olan uzaklıktır" prensibiyle çalışan toplu taşım aracı..
2. (bkz: asansor pozisyonu)
3. musevi isadamı nesim levi tarafindan İzmir in mithatpasa semtinin ust kismina cikmak isteyenlere kolaylik saglamasi icin yaptirilan asansor, gunumuzde izmir' in prestij noktalarindan birisi olmustur.

estetik degerlerin on planda oldugu binaya 1928 yilinda yapilan duzenleme asansor' u sosyal ihtiyaclari karsilayan bir merkez haline getirmistir.

1930' lu yillarda tiyatro sahnesi, sinema salonu, gazinosu ve fotografcisi bulunan asansör binası, izmir' in vazgecilmezlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

tarihi asansor 1992 yilinda, izmir buyuksehir belediyesi tarafindan gunun sartlarina uygun bir sekilde restore edilerek kultur kompleksi halini almistir.
4. (bkz: asansörde kalmak)
5. (bkz: asansor kapisinda gelen tuvalet)
(bkz: en ust kattaki asansor)
6. sürekli sorun çıkararak insanı deli eden aygıt.
7. bir mustafa altıoklar filmi...
8. fantezilere konu olmuş mekan.
(bkz: axe reklamı)
9. her ne kadar birçok fantezinin ana mekanı olsa da, fobiler arasında en kuvvetlilerindendir..
10. normal olanları 0,6 m/s hızlı tabir edilenler 1 m/s hızla yol alır. daha abuk modelleri 2,3,4 m/s ihtiyaca göre bulunabilir.
11. (bkz: katil asansör)
12. (bkz: elevator)
13. "asan sör"* şeklinde mekanik bir espriye kurban gitmiş çok katlı bina edevatı.
ayrıca (bkz: asansör müziği)
14. eski oturduğum apartmanda her hafta düzenli olarak içerisinde mahsur kaldığım, yüksek apartmanlarda kullanılan bir taşıma aracı..
15. gayrettepe de mikrosoft un olduğu binadaki modeli, inerken bi an için havada asılı kalmanızı sağlayacak kadar hızlı çalışabilmektedir.
16. kimse tarafından beğenilmeyen, başrollerini arzu yanardağ ve mustafa uğurlunun paylaştığı film.. mustafa uğurlu rolünün hakkını verip iyi bir performans sergilemiş. onun dışında filmde birşey yok..
17. henri frederic blanc'in yırtıcıların alacakaranlıkta savaşı romanından uyarlama, daha önce de wild games, ascenseur pour l echafaud gibi isimlerle gösterilmiş.
18. İnsanları veya eşyayı yüksek yerlere dikine çıkarıp indiren makineli dolap.
19. izmir in nezih ve ilginc kafelerinden biridir. özelliği bir yamaçta bulunması ve diğer binalar arasında çok göze çarpıcı bir inceliği olmasıdır. üst katında bulunan kafesi sabaha karşı 2 de çilek şarabınızı yudumlayıp yakamozu izlemek için uygun bir mekan.
20. eğer yanlız değilseniz beraber seyahat ettiğiniz kişi ile göz göze gelmemek için türlü şebeklikler yapmanıza sebebiyet veren, insek de bitse şu eziyet dedirtip geren, yanlız iseniz türlü şebeklikleri ayna vasıtasıyla devam ettirip yolculuğunuzu eğlenceli kılabileceğiniz, bir nevi ulaşım aracı...
21. genellikle kabini görmeden binmeyiniz şeklinde bir yazı asılı olan kabiniyle hayatımızın hergün bir kısmını geçirdiğimiz mekan. aynasıyla insanı yalnızlık hissinden mi kurtarmaya çalışmaktadır, kendi kendiyle başbaşa olması imkanını mı sağlamaktadır ben anlamadım henüz. yine de o yazıyı asacaklarsa kabinin içine değil de asansörün dış kapısına assalar, milyonda bir de olsa böyle kazalar, böyle geyikler yaşanmaz..
22. mustafa altıoklar'ın bir fransız filminden birebir arakladığı filmdir kendileri.
23. İstanbul'un eski binalarındaki süslü demirli, parlak mobilyalı, renkli camlı, çifte kapılı asansörleri korumayı düşünen var mı bilmiyoruz ama İstanbul'un bilinen en eski asansörü İstanbul'a birçok yeniliği getirmiş olan mısır hıdiv ailesinden abbas hilmi paşa'nın inşaatı 1907'de bittiği tahmin edilen Çubuklu kasrı'ndadır.

İnsan ya da hayvan gücüyle mekanik araçlarla üst katlara ulaşım sağlanmasının tarihi çok eskidir. romalı mimar vitruvius İÖ 1. yüzyılda yazdığı kitabında bu düzenekleri anlatmıştır.
İngilizler 1800'lerde buhar gücüyle çalışan asansörü geliştirdiler.
abd'de henry waterman ve george h. fox asansör üretip satmaya başladı. elevator adını alan bu asansörlerin halatları kenevirden yapılıp güvenilir bulunmadıklarından 1850'lere dek yük taşımacılığında kullanıldı.
1853'te elisha graves otis'in geliştirdği ve new york crystal palace sergisinde tanıtılan asansörün, halatların gevşemesi durumunda kabinin hareket ettiği rayları kavrayan mengeneleri vardı.
1857'de new york'da ilk yolcu asansörü hizmete girdi.
1867'de fransız mühendis edoux uluslararası sergi için yaptığı hidrolik aygıta asansör (ascenseur) adını veren kişi oldu.
elektriğin kullanıma girmesi ile asansör teknolojisi gelişti ve 1889'da ilk elektrikli ticari asansör yapıldı.
1894'te düğmeli kumanda sistemi geliştirildi.
gökdelen döneminin başlamasıyla asansörler bu gösteriş abidelerinin vazgeçilmez parçası oldular.
1931'de yapılan empire state binası'nın asansörü dakikada 365 m. katediyordu.
1950'lerden sonra kapıların otomatik kapanması, birden çok asansörün hareketini düzenleyen otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi güvenliği daha da arttırdı. İnsan, yük ve servis asansörleri yaygınlaşırken, büyük iş merkezlerinde ''paternoster'' denilen sürekli asansörlerle birlikte özellikle hastahanelerde sedye taşıyabilen asansörler ihtiyaç halina geldi. İlki eiffel kulesi'nde kurulan bina dışına yerleştirilmiş saydam seyir asansörleri de 1980'lerden sonra tekrar moda oldu.

kaynak: kudret emiroğlu - gündelik hayatımızın tarihi
24. asansör dört kişiliktir.
25. ingilizce : elevator
fransızca : ascenseur
almanca : fahrstuhl
italyanca : ascensore
ispanyolca : ascensor
portekizce : elevador
flemenkçe : lift
romence : ascensor
isveççe : hiss
danimarkaca : elevator
lehçe : winda
çekçe : zdvi
sırpça ve hırvatça : lift
macarca : felvonó
fince : hissi
esperanto : lifto
swahili dili : mashine kiinuacho

olan taşıma aracı.

kaynak : http://www.langtolang.com/
»
Alakalı olabilir!
- asansor urunu
- asansor takim
- asansor rapor
- asan
- asansor zamani

nedir.Net