asena »
1. disi kurt
2. İbrahim tatlıses in sevgilisi dansöz karakterdir,geçen yıl ayağından vurulmuştur ama pek sallamamıştır.
3. turk efsanelerinde gokturklere yol gosteren disi kurdun adi olarak bilinir.
4. nereden aklıma geldi bilmem (bkz: duygu asena).
5. efsaneye göre ergenekon destanında göktürklere yol gösterdiği ne inanılan dişi kurt. * ** * * *
6. cin kayitlarinda bahsedilen türk destani, kisaca söyledir:

tukyu'larin atalari * Çinli'lerin (si-hayi) dedikleri bati denizi sahillerinde otururdu. komsu hükümdarlardan biri bunlarin yurdunu basarak, kadin, erkek, çocuk ve önlerine gelenleri kiliçtan geçirdi. bunlardan ancak on yasinda bir erkek çocuk kalabildi. bu da elleri, ayaklari kesilmis olarak bir batakliga atildi. Çocuk orada açliktan, yaralarindan akan fazla kandan ölmek üzere iken, bir disi kurt gelerek, ona bir parça et getirdi. kurt her gün böyle yaparak çocugu besledi. Çocugun yaralari iyilesti. yasi ilerleyince kurt bundan gebe kaldi.

atalarini öldüren hükümdar bir sure sonra bu çocugun sag kaldigini haber aldi. Çocugu öldürmek üzere aratti, buldular. hükümdar çocugun bulundugu yere birisini gönderdi. bu adam batakliga geldigi zaman çocugun yaninda bir kurt gördü, sasirdi. adam ikisini de öldürmek istedi. fakat bir tanri onlari korudu. kurt çocugu sirtlayarak bati denizinin dogu tarafina geçirdi. (kao-cang) yakinlarindaki daglardan birinde bulunan magaraya götürdü. magaranin arkasinda bereketli bir ova vardi. ovanin her tarafi yalçin kayalarla çevrilmisti. kurt burada sakat delikanlidan on çocuk dogurdu. bunlardan biri aile adi olan (asena)' yi aldi. bu çocuklar büyüdükleri zaman magaradan çikarak civardaki oymaklardan birer kiz kaçirdilar. bunlari magaralarina götürdüler. bu kizlarla evlendiler.

birkaç nesil geçince bunlar çogaldi. içlerinden (a-hien-se) adli birisi baslarina geçerek magaradan çikardi. (kin-san) daglarina giderek yerlestiler, (cu-cen) tatarlarina baglandilar. bu daglarin tepelerinden biri tabya seklinde oldugundan kendilerine bu anlamda (tu-kyu) adini verdiler. asillarina delalet etmek üzere de bayraklarina bir kurt basi yaptilar. *
7. (bkz: aso) *
8. bilgi üniversitesinde öğrenci olan ama öğrenmekle alakası olmayan okula uğramayan şahıs.
9. at suratlı dansöz..
10. (bkz: hasene)*
11. (bkz: kıvrak manda)
12. kelimeyi bir de bölüp parçalayıp anlamaya çalışalım.
a - sena
a burada olumsuzluk ekidir.
sena ise övgü demektir.
şimdi birleştirelim. * övülmeyen, övgü istemeyen anlamı çıktı.
* *
13. abbanın * bilinen bir parçasını tekrar yorumlamış yeni şarkıcı, dansöz. aslında çok da kötü olmamış, petek dinçöz'ün foolish kazanova'snının yanında güzel bile diyebiliriz.
14. asena benim kedimdir kedime kimse karismasin *
15. lafi kivirma, yanlis kelimeyi duzeltme eylemine girisildiginde akla gelen hatun.
bakınız;

a-ben leyla
b-hangi leyla?
a-benim iste ya, dun gece barda karsilastigin
b-sey evet.. leylacim, canimmm.
a-birak birak kivirma simdi,
a-asenalik yapma
16. the bangles klasiği eternal flame'i canlı canlı söyleyerek herkesi şaşırtan, kendini upgrade edebilen dansöz.

edit: bugünde * michael jackson klasiği man in the mirror parçasını söyledi. tarkan ingilizce dersi alsa iyi olur asena'dan!!!
17. (bkz: ibrahim tatlises)in ayar vererek meşhur ettiklerinden biri. dansida igrenctir.
18. (bkz: kıvrak zeka) * *
19. ibrahim tatlises gibi bir adama posta koymasıyla gönlümü kazanmış,fakat eternal flame yorumunu duyunca kendimi camlardan atmak istediğim** güzellikle uzaktan yakından alakası olmayan,ama bir dişi olaraka kanımca seksi eski dansöz,yeni şarkıcımsı.
20. karakedi nin bayan vokali.
21. (bkz: at)
22. gerçek adı onur çakmak olan dansöz.
23. türkleri kökenlerinden koparmak için bu isim gomünüstlerce verilmiş ve kızımız göbek atmak üzere meydana salınmıştır. * * entrylerden de anlaşıldığı üzere artık "asena" denilince aklımıza destanlarımızdan çok dansözlerimiz * * gelmektedir...* * *
24. batı kültürüyle olan en temel farklılığımızın kanıtı olan tarihi karakter. avrupa kurtları kötü, sinsi olarak nitelerken, biz türkler güvenilir, dost bulur, öykülerimizle yüceltiriz.

ayrıca çok ilginç bir ayrıntı daha vardır. asena sayesinde kafamızdaki kurt kalıbı hep anaçtır.

(bkz: white fang)
(bkz: buck)**
25. bu asenanın babası fındıklılı, yani laz bu da.
»
Alakalı olabilir!
- asenkron
- asena ozcetin
- asena gibi kivirmak
- asenkron motor
- asena benim kedimdir

nedir.Net