asik mahzuni serif
1. anadolunun yetiştirdiği son halk ozanı.
2. saygıyla andığımız değerli halk ozanımız
3. halk ozanı aşık mahzuni Şerif 1940’ın başlarında kahramanmaraş’ın afşin ilçesinin berçenek köyünde doğdu. o dönemde berçenek köyü’nde okul olmadığı için köyün diğer çocukları gibi elbistanın alembey köyü'nde hafız kuran kursuna giden mahzuni Şerif, berçenek’e öğretmen gelmesi ile 1956 yılında ilkokulu bitirdi. hayalini gerçekleştirip subay olabilmek için 1957 yılında başladığı mersin astsubay hazırlama okulu’nu başarıyla bitirdikten sonra ankara ordu donatım teknik okulu’na başladı. ordu donatım teknik okulu’nda çok kısa süren bir eğitim-öğretimden sonra sivasa gönderilen, ekreol tepede beş ay stajerlik yapan mahzuni Şerif, 27 mayıs 1960 askeri darbesini de bu dönemde yaşadı. İhtilalin ardından gelen, kendi deyişiyle “halkçılık ruhunun ağır bastığı”, “Şiirler yazmaya, türküler söylemeye başladığı” bir dönemin ardından ise okulu terk etmek zorunda kaldı.


17 yaşındayken babasının zoruyla dayısının kızı ile yaptığı ilk evliliğini, bir kızları olmasına rağmen bir mektupla bitirmiş olan mahzuni Şerif ikinci evliliğini, 1961 yılında ankara’da tanışarak köyüne kaçırdığı İtalyan asıllı sovina (suna) ile yaptı. mahzuni Şerif’in, suna’nın evi terketmesiyle biten bu evliliğinden züleyha, emrah, ferhat adlı üç çocuğu oldu. mahzuni Şerif 1971 yılında da, üçüncü eşi fatma hanım ile evlendi. bu evliliklerinden derya, ali, Şeyda ve yetiş adlı dört çocukları oldu.


1971 yılında tutuklanarak 4 ay cezaya çarptırılan, 1972 yılında gaziantep'deki evi kundaklanarak, söylenildiğine göre tüm ödülleri ve arşivi bu yangında yok olan mahzuni Şerif, 1973 yılında da halkı suça teşvik etmekten tutuklanarak ankara'da sıkıyönetim mahkemesi'nde yargılandı.


1997’de beyin kanaması geçiren 2001’de ise kalp ve solunum yetmezliği ile hastaneye kaldırılmasına rağmen hayata dönen mahzuni Şerif, 2002 yılı 17 mayıs’ında, bir dizi konser vermek için gittiği almanya’nın, köln şehrinde hayata gözlerini yumdu. mahzuni Şerif’in naaşı, vasiyeti üzerine hacı bektaş veli külliyesi'nin yakınındaki Çilehane adı verilen bölgede toprağa verildi. Öldüğünde 2001 yılında dgm’de açılan davası devam ediyordu.


mahzuni Şerif 60’lı yıllarından başlarından itibaren sevip gönül verdiği yoldan giderek, yüzlerce plak ve kaset yapmış, yurtdışında konserler vermiş, hakkında yazılan ve yazdığı kitaplarla uluslararası edebi tartışmalara konu olmuştur. mahzuni Şerif, hızla ünlenince daha 1970'lerde başka türkücüler ve pop sanatçıları onun eserlerini okumaya başlamışlar, ersen ve dadaşlar, edip akbayram, cem karaca, selda gibi sanatçılar, onun tutulan türkülerini okuyarak ün kazanmışlardır.


1989-1991 yılları arasında 'halk ozanları derneği' genel başkanlığını yapan, 1997 yılında hacıbektaş dostluk ve barış Ödülü’nü alan mahzuni Şerif, 1998 yılına gelindiğinde dünyanın yaşayan üç büyük ozanı arasında birinci sırayı almıştır. deyişleri, bir çok yabancı ülkede, değişik dillerde okunmuş olan mahzuni Şerif, bektaşi kültürünün ve anadolu ezgilerinin dünyaya tanıtılmasına önemli katkılarda bulunmasıyla tanınmaktadır. Ünlü ozanın 400’e yakın plağı, 50’nin üzerinde kaseti ve şiirlerine yer verdiği 9 kitabı bulunmaktadır.


4. adinin baŞina devrimci sıfatını eklemeyince bir şeyler eksik kalıyor. nur içinde yat mahzuni şerif.

(bkz: asik mahzuni serif)

(bkz: devlet sanatcisi)
(bkz: seytan yatar)
5. en büyük türk ozanı. kendisini rahmetle anıyoruz...
6. alevi ozanımızdır;türküleri çok hoştur.
7. bu sayfada buyuk ustad' i oven yazarlardan birinin,

o' nu daha cok dinleyerek, turkulerindeki ezgi ve anlamlari ozumseyip; topraklar ustundeki tum insanligin din, dil, ırk, milliyet ve mezhep farki gozetilmeden, birbirlerine hosgoru ve sevgiyle davranmalari gerektigini aklina yerlestirmesini dilerim.
8. (bkz: iste gidiyorum cesmi siyahim)
9. türk halk müziğinin gelmiş geçmiş en önemli üstadlarından.... zihinlere kazınan yüzlerce türküye imza atmıştır... türkü dostları ona çağımızın pir sultanı diye seslenirler...kendisi bir türkücüden öte, bir sanatçı olabilmenin hazzını yaşatmıştır bizlere.lakin 2003 te kalp krizi sonucu aramızdan ayrılarak bizleri derin üzüntüye boğmuştur...
10. yıllar önce * !!!!!"katil amerika"!!!!! adında bir türkü yazığı için hapishaneye atılmış büyük ozan...
11. ozanlar arasında en fazla acı çektirilen ama en fazla ülkesine bağlı ozan.. yuh yuh birilerine kapak olmuştur zaten
12. çok sevdiği memleketinde o kadar tehlikeli görülmüştür ki, ölene kadar yargılanmıştır.
13. ne dedimse halka hiç yaramadı
ben gittikten sonra ararlar beni
boşa cahillerin gözü karardı
kuru çene ile yorarlar beni

mahzuni Şerif'im gayri gam yemem
ondan ötesini kimseye demem
ufak vücuduma kefen istemem
varsa insanlıkla sararlar beni

dizeleriyle beni benden alan halk ozanı
14. mahzuni şerif, aşık veysel'in huzuruna çıktığında aşık veysel ayağa kalkar. çevresindekiler aşık veysel'in hiçte huyu olmayan bu davranışı üzerine şaşırır ve niçin ayağa kalktığını sorarlar, cevap adeta mahzuni şerif'in ne denli büyük bir ozan olduğunu vurgulamaktadır "gelen pir sultan olsa gerektir".

bu hoş anı dilden dile dolaşır, bunun yanısıra benim mahzuni şerif hakkındaki kişisel görüşüm ozanımızın, anadolu topraklarında doğmuş en aydın insan olduğudur. ayrıca kendisi hakkında en çok bilgi toplayabileceğiniz site;

http://www.mahzuniserif.net
15. âh ki, ne çok ölü'm var. ve ben ne çok özlemişim onları. isimleri bir bir geçiyor içimden, çizim çizim geçiyor hem de. al, bir tane daha: mahzunî. ölümünü öğrendiğim diyarbakır gecesi. a takımı'nda ilk çıktığında izlemiş olduğum ve öldüğünü öğrendiğim gece bir daha aynı programda katılan ahmedim'le karşılıklı çalmaları/söylemeleri. ağlaşmaları. ağlatmaları. o geceden birkaç yıl sonra, bir mecidiyeköy gecesinde, "boşu boşuna" deyişi ve benim boğazıma koskoca bir düğüm oturtması. ağlatması. mahzunî ve diğer ölüler'im. çok özlüyorum sizi...
16. halk ozanları hakkında bilgisi olmayan cahillerin * soldaki başlıklar arasında görünce sonunda serif olmasından dolayı bir font adı zannettiği başlık. (bkz: ms sans serif)
17. "mahzuni ünümüz bizim
bulunmaz kinimiz bizim
cahil bize dinsiz demiş
sevgidir dinimiz bizim"
*
Alakalı olabilir!
- asik feymani
- asik olmak istemek
- asik sirin
- asik oldum anne
- asik oldugumuz kisi

nedir.Net