at gozlugu
1. atların koşum takımında, göz hizasında bulunan korumalık.
2. dolap beygirinin gözlerinin iki tarafından takılan, atın yan tarafları görmesini engelleyen, sadece önünü görmesine neden olan ki böylece atın sürekli döndüğünün farkında olmayıp ilerlediğini sanmasını sağlayan aksesuar.
3. bazı insanlar da takar bundan. bunlar sözlük yazarı bile olabilmektedir.
4. kimi insanlarda doğuştan var olan, kimilerinde ise aşırı konservatif bir ortamda ve tek kaynaktan eğitilmek yoluyla sonradan edinilen *, gözle görülüp elle tutulamayan amma ve lakin hayatın her alanında her daim var olan, her olayı, her kişiyi, her olguyu değerlendirmede asla çıkarılmayan, çıkarılamayan, var olduğunun farkında bile olunmayan, gören gözlerin ikazlarına kulak asılmayan, sıkı sıkı göze oturup hiç çıkarılmadığı için büyük ihtimalle çehreye azap verebilecek olan, belki de burunda çöküntü yaratan soyut gözlük..
5. kimilerinin bu söz öbeğini kullanım şekli aynen şöyledir;
''hımm bu adam benim düşüncelerime katılmıyor.. demek ki bu herif doğruyu göremiyor.. haa anladım bu adam at gözlüğü takıyooo!!''**
6. son zamanlarda çoğu kişinın ağzına pelesenk olmuş olan popüler laf öbeğinin kaynağı olan aksesuar. herhangi bir kişi görüşlerinin uyuşmadığı başka birine hemen "aaa ama sen olaylara şuna buna at gözlüğüyle bakıyorsun böle olmaz hede hede hödö hödö!" şeklinde konuşur ve akabinde bir çok boş açıklama da bulunur, karşı daki de haliyle ilk lafından dolayı kendisini pek takmaz.
7. (bkz: cevizkıran)
(bkz: sinan sağıroğlu)
(bkz: dikkat şahan çıkabilir)
8. gözlüğü atmak hususunda, devrik emir cümlesi.
9. son yıllarda lenslerin çıkmasıyla atlar arasında eski popülerliğini kaybetmiş nesne... at diyip geçmeyin, lazerle göz ameliyatı olanlar bile var...**
10. dünyanın en büyük yalanı.
hayır anlamadığım şu: şimdi bu hayvanın hareketli bir boynu yok mu?var.
e bu hayvan yanından dişisi* geçerken ne biliyim, ilgi çekici bir şey gördüğünde çevirir kafasını bakar. zerre işe yaramayan bir alet olduğu kanaatindeyim.
Alakalı olabilir!
- at gozlugu takmak
- at gozlugu takmis insanlar
- at gorur aksar su gorur susar
- at gibi
- at gitsin

nedir.Net