ata bari
1. artvin yoresi halkoyunlarının baslangıc bolumudur.oynamasıda seyretmeside cok zevkli bir danstır.
2. kim bunlar isimli * grup tarafindan coverlanmis bar. *
3. artvin yoresi halk oyunudur.
1936-1937 yıllarında artvin oyun ekibi, büyük ata’nın isteği ile balkan festivaline çağrılır. murat coşkun ve ahmet Çevik’in anlattıklarına göre ekip, halvaşi servet başkanlığında hüseyin,murat,ahmet,ziver,tahsin ve ali beylerden kuruludur. Çağrı üzerine yola çıkan ekip 20 günde tophane’ye ulaşır. görevlilerce karşılanan ekip, konuk ekiplerle tanıştırılır. büyük ata, kırk gün, kırk gece süren eğlenceleri özellikle izlemektedir. dolmabahçe sarayında gösterilerin yapıldığı salon hınça hınç doludur.
ata savarona ile gece saat 11.00-11.30’da, bandonun vals çalışı ile gelirler. artvin oyun ekibi, o gece programın sunucusudur.
murat coşkun, bu geceyi şöyle anlatmaktadır:”oyunlarımız; düz horon, deli horon,sasa artvin barı ile oynayacağımız bugünkü atabarı idi. oyunlar beşer dakika ile sınırlıydı. Çağrıldık; diğer oyunlar bitip sıra artvin barına gelince, salon çınladı. Öteden beri ata’yı gözle izliyordum. yerinden kalktı, piste doğru ilerledi. ziver’le hüseyin gürel’in arasında oyuna girdi. ata’yı gören diğer büyüklerde kalktılar. oyuncular yirmibeş otuz kişi oldu. benden pınar gibi ter akmaya başladı. ata’nın oyununa çalgı çalmak zordu. gecenin en coşkun bölümü olan buan, yirmi dakika sürdü, ata ve yanındakiler ayrıldıktan sonra bizler maradit deli horonu adı ile “ Şimdiki hemşin horonu” oynadık ve gösteri bitti.
park otel’de ekiplere verilen yemekte ata özel beğeni ile artvin ekibine birer kadeh rakı sundular. bizler teşekkür ile karşılık verince, üçer tane badem verdiler. yemedik, sakladık. artvin’e dönüşte valimiz, gezi izlenimlerimizi dinlemek üzere bizleri topladı. bizde söz arasında ata’nın bizimle oyun oynadığını anlattık. bademlerini kendilerine sunduk.
İşte bu izlenimlerin verdiği duygu ve düşünce ile barın adının ata’mızın adı ile ölmezleştirilmesi ve vali beyin bizlere önder olmasını istedik. uygun buldular. anımsadığıma göre, ata’ya çekilen tel, şu anlamda idi: balkan festivalinde ekibimizle lütfederek oynadığınız artvin barını “atabari” olarak adınızla ölümsüzleştirmek istiyoruz, izninizi dileriz. gelen yanıt (cevapta) ise uygun bulunduğu “muvafıktır” şeklinde belirtmekte idi.”
İşte atabarı, o günleri yaşayanların anlatımı ile atatürk’e atfen “atabari” ismini almıştır. oyunda sayı sınırı olmayıp, kız-erkek-karma veya yalnız kız, yalnız erkek olarakta oynanır. oyun, sağ yay üzerinde yarım daire, başlangıç ve bitişte düz çizgi halinde oynamaktadır. oyun, günümüze kadar geleneksel forumları içerisinde sergilenmiştir
ata barı

bu babamın evidir
tahtaları kavidir
Çalın vurun oynayın
burası düğün yeridir.

uzun uzun kamışlar
ucunu budamışlar
benim elâ gözlümü
gurbete yollamışlar


ben bir uzun kamışım
yoluna dikilmişim
İster al ister alma
alnına yazılmışım.

bahçesi var bağı var
ayvası var narı var
atamızdan yadigâr
bizde ata barı var.
kaynak http://www.oyun.org.tr/artvin_tanitim
4. kelimenin esasına inmek gerekirse, barı, farsçada etrafı surlarla çevrilmiş yer anlamına gelir. sanırım ata barı ya da eski ismiyle artvin barı, (artvin'e ya da ata'ya aidiyet kesbederek) surlarla çevrili bir yere konan isim anlamına geliyor.*
5. artvin halkının ata'sına duyduğu sevgiyi göstermesine vesile olmuştur.
Alakalı olabilir!
- ata raki
- ata karnesi
- ata bakan ali
- ata binmek
- ata altini

nedir.Net