auschwitz
1. polonya'da yahudilerin kokune kibrit suyu dökmek için kurulan toplama kampı.
2. sonradan muze yapilmistir.
3. (bkz: angel of death)
(bkz: slayer)
4. yahudilerin yakılarak sabun haline dönüştürüldüğü iddaa edilen toplama kampı.. *
5. berkenau ile beraber en büyük iki toplama kampından birisi. auschwitz cümle kapısından içeri doğru giren ve ölüm rayları adı verilen demiryoluyla ünlüdür. savaştan sonra basına açılan az sayıda kamptan birisidir ve gaz odası denilen nanelere neden sadece 100 lerce kampın arasında sadece burada rastlandığı da önemli bir sorunsaldır. iddialar vardır ki, general eisenhower ın bu kampı gazetecilerle beraber ziyaretinden önce gaz odaları vs yapılmıştır. yine de muammadır.
6. ikinci dünya savaşı'nın başladığı 1940'da naziler, polonya krakow'u kendilerine merkez edindikten sonra kentin 70 km. batısında bulunan oswiecim kasabasının adını değiştirerek bugünkü adı auschwitz'e çevirdiler.
naziler burada kurdukları dev kampları auschwitz i, auschwitz 2 "birkenau" ve auschwitz 3 "monowitz" diye üçe böldüler. bu kamplarla yetinmeyen naziler 40 kamp daha kurdular. naziler 1942'de bu kamplarda resmi kayıtlara göre; 1 milyon yüzbin musevi *, 140 bin polonyalı, 20 bin roman ve 10 bin sovyet esirini öldürdü.
nazi ordularını polonya'dan çıkaran sovyet ordusu ocak 1945'te auschwitz kampına girmiş ve birçoğu ölmek üzere olan 7 bin yahudiyi kurtarmıştır.
7. yahudi soykırımının simgesi. her yıl binlerce yahudi tarafından ziyaret edilir.
8. tarih dehasi olan (!) steven spielberg'in malzeme deposu.
en acikli sahnelerini bas bas bagirtan steven'in vazgecemedigi eylemlerin yasandigi yer.
bir deri bir kemik sekline getirilen yahudilerin, agir islerde (alman silah sanayii, yol yapimi, tasima, bina yapimi v.b.) calistirildigi zaman dilimi olan ikinci dunya savasinda, polonya'da kurulan kamp.
sabah kahveye benzer kahverengi bir su, oglen corba, aksam da peynir veriliyormus bir parca.. 200 gram ekmekle birlikte. sonralari kalbi yoran bir takim bitkileri isitip yedirmisler.. olumler artmaya baslayinca eski yemek duzenine donulmus.
cok organize bir kampmis.
9. israil'in tohum olarak düştüğü toprak. nasıl ki osmanlı söğüt'te kuruldu, israil de auschwitz'de kurulmuştur.

sabun, düğme, gaz odası vs vs...

israil'i kuran bunlardır.

heil başbuğ abraham hitler!
Alakalı olabilir!
- auschwitz den sonra siir yazmak barbarcadir

nedir.Net