ayvalik tostu »
1. tadına doyulmaz ama birde boyutu daha büyük olsa da doyursa...
2. izmir güzelyalıda rahatlıkça bulunabilecek tost
3. odtu'de butun yurt kantinlerinde bulunur ve bolca tuketilir.
4. evde malzemeler bulunduğunda yapması gayet kolaydır, yemek ise olağanüstü zevklidir.
5. hiç yemedigim ama en kisa zamanda yemek istedigim sey...
(bkz: nedir net ayvalik tostu zirvesi)
6. ayvalıkta yediğimdede sevmemiştim.hafta sonu taksimde galatasaray lisesinin karşısında ayvalık tostu satan bir yer var ordada yedim sevmedim.tost dediğinin içinde kaşar erir
7. kumrunun yanından geçemeyecek bir tür tost modeli.
8. ayvalık'ta iki sene önce ortaya çıkartılmış geleneksel olmayan tost modeli.
9. tostun içinde bezelyenin işi ne sorusunu kendimize ve çevremize sormamıza sebep olan tostçuların sattığı bir tür tost
10. mükemmel lezzetteki,tadına doyum olmayan kumpirin tostlaşmış hal(bkz: herşeyi başka birşeye benzetme isteği)
11. ac olunan bir gün yine bir cafede ayvalık tostu yenilmek için yeşil kapakla cafeye girilir..
daha sonra bu tostu isterken içinede acı konsun denir..
sonuçta neon ve yeşil kapak bu tostu yerken ağızları uyuşmuştur o muhteşem acının sonunda
o günden sonra bir daha yememeye karar verilir çünkü ders alınmıştır...
* (bkz: acıyla ilgili anılar)
12. (bkz: ayvalık dostu)
13. soğuk ekmek ve malzemelerle yapılan, içine sıcak olarak sadece kaşarı koyulan tosttur, şahanedir, tüketilmesi çok zevklidir. okulumdaki versiyonu* da ayvalık tostundan başka herşeye benzemektedir.
14. aman yarabbim bu kadar mı güzel olur dedirten tost yalnız ayvalık'da yemek makbuldur.
her yerde bulunabilir ayvalık'a gidildiğinde çünkü esnaf neyden para kazanacağını gayet iyi bilmektedir *.
15. içine malzemeyi bol koyduklarından ve ketçap mayoneze abandıklarından yemesi pek bi meşakatli olan hede. tam ısırıyorsun diğer taraftan malzemeler patır patır dökülüyor. elin ağzın yağ oluyor. temizlemeye temizlersin ama tostun yanına anca iki peçete veriyorlar. kolonyalı mendil verseler daha bi makbule geçer. ama yine çok lezzetli bir besin kaynağıdır*.
16. putzie yle yemesi daha bir hoş olan nimet..
17. yerken kara kara düşündüren yiyeceklerden birisi daha. ağzına kadar basılmış ketçap mayonez, acayip yağlı bir tost ekmeği, opsiyonel olarak kaşar, sosis, sucuk vs.. fast food un bütün çirkefliğini somutlaştırmış bi yiyecek gibi. ağzına kadar yağ, hayvansal gıda, kolestrol vs..
18. bildiğiniz tosttan farkı yoktur. eğer ankara'da yediğiniz çift katlı tosta aldanıp ayvalık'da da aynısını yemeği bekliyorsanız avucunuzu yalarsınız.
19. sadece ayvalıkta ki ayvalık tostudur yani istanbul da ya da ankara da ayvalık tostu yiyemezsiniz orjinaldir ayvalık taki fırınlar ekmegi daha farklı yaparlar daha degişiktir hoştur güzeldir ekmegi farklıdır ayvalık tostu nun özelligi ekmeginde bitmektedir.yedikçe yiyesin gelir harika ayvalığa selamlar olsun buradan
20. ayvalıkta özel olarak pişirilen ekmekle yapılan tosttur. ekmeğin mayasında mı yoksa hamurunda mı bir şey var bilinmez, diğer ayvalık tostu yaptığını iddia eden yerlerin tostuna hiç mi hiç benzemez. ayvalıkta yediğiniz tost daha kıtır kıtır, daha bir lezzetlidir. ayrıca bu tostu ayvalık meydanındaki çay bahçesinde, buz gibi, leziz limonata içerek yemenizi tavsiye ederim.
21. resimlerinde göründüğü gibi olmayan ya da yapılamayan ya da yapılmayan tost. *
22. diğer tostlara oranla hiçbir alameti farikası bulunmayan, fakat bir kere ismi çıktığı için toplum tarafından "ünlü" olarak adlandırılan yiyecek çeşididir. maliyetinin ve hazırlanmasının kolaylığı dolayısıyla son zamanlarda simit gibi üne kavuşmuştur.
23. güzel tadı vardır, domates turşu falan katılır içine. istanbulda galatasaray lisesinin karşısındaki tostçuda güzeldir. denemeniz tavsiye edilir.
24. izmir'de yaklasik her cafe'de bulunan tost cesidi.resimlerinde agzina kadar dolu oldugu görünsede, icinde resimdekinin yarisi kadar malzeme oldugu aciktir.
25. yurdumuzun belli bölegelerinde bit gibi türemiş, büfe zincirimsi bir hal almış olsa da ayvalık tostu ayvalıkta yenir. çocukluğumun daha dağlanmamış damak tadına vurduğu o darbe ile ayvalık tostunun tadını ne unuttum, ne de başka bir şeyde bulabildim.* çok küçüktüm ama hatırladığım kadarıyla; ayvalıkta, sahile doğru küçüçük, sadece kendisinin sığdığı bir büfede yapardı adamın biri o tostu, şahaneydi, ötesi yalandı. şimdi yesem aynı tadı almam belki, ama yine de, ille de o büfeden yemek isterim. taklitlerini karışık tost niyetine yemekteyim hala.
»
Alakalı olabilir!
- ayvalik dostu
- ayvalik tostcusu
- ayvalik
- ayvali
- ayvacik

nedir.Net