babayla camiye gitmek
1. bayramların müjdecisidir.

ayrı şehirlerde olduğunuz babanızla, senede 2 veya 3 kez görüştüğünüz durumlarda bu görüşmeler bayramlarda gerçekleşir.
arife gecesi herkes uyuduktan sonra sessiz sedasız girdiğiniz baba evinde, sabah babanın sesiyle uyanırsınız.
"hadi be oğlum, yer bulamayacağız"

yataktan fırlarsınız, alelacele alınan abdestin akabinde arabaya doluşursunuz. 20 yılınızı verdiğiniz şehirde; bahçesinin her karışını, ağaçlarının her dalını ezbere bildiğiniz, dış duvarlarının tepesinden saatlerce inmeyip, kubbesine tırmanma yarışları yaptığınız koskoca camiye yabancısınızdır artık.
Çünkü önde koşa koşa giden babanızın rehberlik ve evsahipliğine teslim etmişsinizdir kendinizi.

her zaman gidilen "padişah köşkü"nün altındaki ön saflarda yer alacağınızı bilmenize rağmen, yabancı gibi beklersiniz, önde babanız size yol gösterir.
30 küsur yaşında ama bir çocuk tedirginliğiyle babanıza emanet edersiniz kendinizi. her bayram namazı sabahında, "nasıl kılınıyordu baba?" diye sorarsınız tekrar tekrar. o da anlatır her defasında bıkmadan usanmadan... anlattıklarını değil, sesini dinlersiniz gözlerine bakarak.
saflar oluşturulmaya başlandığında bir korku kaplar içinizi. ya ayrı düşersek? Ön sırada bir yer boşalır, abinizi dürtüklersiniz, o da gitmek istemez, beklersiniz biraz bir umutla ama dolduran olmaz.
saflarda ayrılırsınız, ve bu iki rekatlık ayrılık size çook uzun bir zaman dilimi gibi gelir, hutbe bitse de babamla bayramlaşsam dersiniz.
babayla camiye gitmek, bayramın müjdecisidir.
2. resmi ideoloji çocukları tarafından yakında yasaklanacağını düşündüğüm eylem.
3. babaların çocuklarını beraberlerinde çok farklı yerlere* götürdükleri çağda, hem babanın hem de çocuğun alnından öpülesi durumdur.
Alakalı olabilir!
- babayi yemek
- babaya ismiyle hitap etmek
- babaya cekmek
- babaya amca demek
- baba parasi yemek

nedir.Net