balikesir »
1. aşagı marmara'da bulunan marmara ve ege denizine sınırları bulunan bir ilimiz
2. plaka kodu 10 olan küçük bir memur şehri. 5 k sıyla ünlüdür. kavun, karpuz, kız, kolonya, kaymak tı herhalde
3. balıkesir, temiz deniz suyunun kumlu plajlara kavuştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış güzel kıyılara sahiptir. ayvalık, burhaniye, Ören, edremit, akçay ve altınoluk hoşa giden bir çevre içinde dinlenmek isteyenler ile tarihi ve arkeolojik yerlere ilgi duyanlar için cazip tatil mekanlarıdır.
4. oldukca kucuk bir sehirdir, yaklasik 1 saatte her bir yerini gezebilirsiniz, insanlari genelde tutucudur, fakat sahil kesimleri gercekten de harikadir, bol oksijen-temiz su kombinasyonu insanda yemek yeme istegi dogurur. sahil kesimlerinin temiz havasina ragmen balikesir merkezinde hava kirliligi etkisini gosterir.
5. eski kankimin evinde bir hafta kalarak ac yeri olarak tabir edilen lokanta, ev ve aybike internet cafe sinden baska bir yerini goremedigim anne ve babamin babamin subayligi sirasinda ikamet ettikleri guzel sehrimiz.
6. (bkz: bandırma)
7. dogup buyuduum cok iyi ve cok kotu zamanlarımın oldugu avuc ici kadar, insanların cevreye at gozlugu ile baktıgı kucuk bir yer. merkezde gelir durumu iyi olan insanlar genelde bahcelievler ya da 52 evlerde oturur. her cumartesi carsiya cikilir. geceleri hava kirliligi komsunuz mangal yapmıs gibi kokar. sahil kesimleri ise yazın gelen misafirler tarafından yüceltilir,seviyesi yükseltilir ama soyle bir gercek vardır ki balıkesirde yasanılan her yıl insan hayatından bir kayıptır bence.* *
8. uzun yillar ayri kaldigim sehir.. aradan gecen zaman icerisinde hicbirsey degismemis hersey yerli yerinde duruyordu,degisen teksey,sehir ici trafiginin cok kotu bir sekilde degistirilmesiydi,cift yon olan ana caddeler,tek yon yapilmis,igrenc olmus,kim hangi akla hizmet icin bu uygulamayi gerceklestirdiyse tokatlamak lazim:):)....

uzun bir aradan sonra 2 gunlugune olsada ugrayabildigimde edindigim izlenimler bunlar..

belki onumuzdeki yaz yine giderim bilemiyorum...
9. (bkz: balıkesir fen lisesi)
10. bu yaz tatilinde keyfime keyif kattıgım sehir.
11. batinin dogusu deyisi cok haklidir. 250 bin merkez nufusu olmasina ragmen carsida gezebileceginiz sadece 2 cadde vardir.
(bkz: millikuvvetler caddesi)
(bkz: anafartalar caddesi)
12. aman kimse öğrenip gelmesin diye tanıtımını yapmamak lazım, ki geri gidince aynen bıraktığım gibi bulayım.
13. balikesir universitesi bu ilimizde bulunur haliyle. degirmen bogazi, camlik gibi gezilip gorulebilecek yerleri mevcuttur.
14. sirin bir ildir de garaji / terminali pek fenadir.
15. baliklarin esir oldugu sehir.
16. balıkesir anadoluda kuvayi milliye hareketinin ilk başladığı şehirdir hatta kuvayi milliye anıtımız bile var....toprağım
17. iki caddesi arasında gezmekten başka yapacak hiçbirşeyin olmadığı il. *
18. bandırma 'nın karizması altında ezilmeye mahkum olan minti ilcik.
19. şehirde gençlerin gideceği bir yer olmadığı gibi, insanları da dejenere ** olmuş, eskiden ahlak ölçüleri bir nebze varken şimdi insanlar tuvalette sikişirken yakalanıyor*, ve bu insanlar muhafazakardır. * 13 yıl yaşadım ve bir bok yok, gideceğiniz varsa da gitmeyin..
20. 6 eylul 1922'de dusman isgalinden kurtulmustur.
21. küçük ama şirin bi şehirdir. hemen hemen hiçbir sosyal etkinlik olmaz arada birkaç konser olur birkaç tane de tiyatro oyunu gelir o kadar.ama yine de ailem orda yaşıyor hala bi sürü anım var.seviyorum balıksiri.
22. güney marmara bölümünde susurluk nehrinin aynı adla oluşturduğu ovada kurulmuştur. ilkçağlardan beri yerleşim yeridir. ida dağı efsanelerine kaynaklık etmiştir. türkiye tarihindeki asıl önemli nokta ise kuvayi milliye hareketinin başlangıç yeri olmasıdır. ayvalık, balya, bandırma, bigadiç, burhaniye, dursunbey, edremit, erdek, havran, ivrindi, gömeç, gönen, kepsut, manyas, marmara, savaştepe, sındırgı, susurluk olmak üzere toplam 18 ilçeye sahiptir.

ayrıntılı bilgi için (bkz. http://home.t-online.de/home/iergul/balikesiri_taniyalim.htm). güzel bir balıkesir haritasını da aynı adresten görebilirsiniz.
23. şehirler arası telefon kodu 266 olan il.
24. memleketim, iki denize sınırı olan olan ender illerden. özlediğim şehir.

(bkz: 266)
25. nerdeyse hicbir sey*
»
Alakalı olabilir!
- baliksirti
- baliketi
- balik eti
- balikesirspor
- baliknefesi

nedir.Net