bandirma »
1. son derece modern, il olması gereken bir ilçe.
2. (bkz: bandırmaspor)
3. erdek in kapı komşusu, abisi. il olsun artık
4. izmir ve istanbul arasında transit limanı görevi gören ilçe.
5. bursa ya bağlı bir ilçedir , İstanbul dan feribot ile 2 saatte ulaşım mümkündür , İzmir e gitmenin en kısa yolu ( İstanbul dan) bandırma feribotundan geçer.
6. bursa 'yla bir alakası olmayıp balıkesir 'e bağlı olan ilçe.*
7. "balıkesir bandırma boşver gitsin aldırma" şarkısına konu olmuş il olmayı çoktan hakeden büyük ilçe
8. balıkesirlilere kıl olan insanların ikamet ettiği yer.
9. mustafa kemal'i 19 mayıs 1919'da samsun'a ulaştıran vapurun adı. pusulası bile olmadığı, hatta iman gücüyle yol aldığı bile söylenmiştir **
10. atatürk'ün istanbuldan samsun'a giderken kullandığı geminin adı.
11. bandırmak eylemi
12. bandırmak eylemini yapmaması için zat ı muhteremlere söylenen emir kelimesi
"bandırma lan ekmegi çorbaya"
şeklinde cümle içinde kullanımı mevcuttur
13. yıllardır il olmayı bekleyen hatta zamanında tansu çillerin söz verdiği * deniz kenarı olmasına rağmen denize girilemeyen ilçe.
14. yeryüzünün görmüş olduğu en güzel kızın yaşadığı ilçe olma özelliğinin dışında bir madde sayamayacağım yerleşke.
15. insanlarını ve yaşamını hep güzel olarak hatırladığım ilçe.. *
16. kemal pireci'nin hibe ettiği okul binası yüzünden literatüründe pirelerle ilgili çok dalga geçme ibaresi bulunan ilçe. *
17. bandırma sabah erkenden fazla kilolarından kurtulmak için fenere yürüyüşe çıkan teyzelerin sabah kahvaltısında ne böreği yapacağını konuştuğu bir yerdir. fenerde koşan 50 yaşını geçmiş erkeklerin tanısın tanımasın gördüğü herkese gülücüklerle günaydın dağıttığı bir ilçedir. bandırmada hep rüzgar vardır. nerede oturursanız oturun denizin kokusu burnunuza gelir.
tost yemek için en kral yerdir bandırma. tostçu mehmet amcaya gidersiniz,900bin tl verirsiniz ve nefis tostunuzu yersiniz.
kayıkla gezmeyi seven insanların diyarıdır bandırma. ido geldi geleli sayıları azalsa da hala korkmadan denizde kayıkla açılır deli bandırmalılar. buradaki kadar çok balık tutulan çok az yer vardır. kayalıklardan olta sallayanlar bile bir şekilde doldurur kovasını balıkla.
bu şehrin çok güzel kızları vardır. izmir'in kızlarını aratmazlar.
erkekleri çok bilardo oynar ama yine de anlamaz bilardodan. kahveleri daima doludur bu mekanın. belki insanlarının efkarlı olduğundan, belki denizi görünce insanın içesi geldiğinden, belki de bandırmada içmek için çok harika mekanlar bulunduğundan buranın delikanlıları çok içer.
şehirde basketbol banvit sayesinde epey gelişmiştir. gençler hükümetin arkasında banvitin yaptırdığı basketbol sahasında da sık görülür.
bandırma'da tepe diye bir mekan bulunur. kişi abazan kaldığında buraya yerleşir ve fazla uğraşmadan da sevgili edinebilir. tepede edinilen sevgili gecenin ilerleyen saatlerinde grine götürülür.
burası öğrenciler için ucuz ve rahat bir memlekettir. yemek fazla pahalı değildir, ev sahiplerince öğrencilere ev kolaylığı yapılır.
buranın bir sineması vardır ki düşman başına. yaklaşık 7 ay kadar önce yanmıştır bu sinema. daha sonra uğraşlarla adam edilmiştir. eğer istanbul gibi bir yerden bandırma'ya gelmişseniz istanbul'da 6 ay önce izlediğiniz bir filmi vizyonda görünce şaşırmamanız gerekmektedir. mesela matrix reloaded bu sinemada 4 ay kadar gösterimde kalmıştır. ses sistemi kötü perdesi küçüktür sinemanın. pazartesileri halk günüdür bu sinemada. bilet 3.500.000tl olur pazartesileri. normalde öğrenci 4milyondur, tamsa 5 milyon.
denize girmek isterseniz şehre çok yakın mesafede erdek ve tatlısu bulunur, ki buraları çok kaliteli mekanlardır.
aç kalırsanız yemek için en ideal yer albiyedir. bu mekanın sandviçleri doyurucu ve bol malzemelidir.
bandırma'nın nüfusu 100.000'i aşmıştır. her haliyle il olmayı çoktan haketmiştir.
18. rakiplerinin her gol yediklerinde bandircaz diye bağırmasından dolayı futbol takımını destelerken yaşadıkları ilçenin ismini kullanmayanların oturdukları mekan
(bkz: bandirmaspor)
19. (bkz: banvit)
20. (bkz: tiridine bandım)
21. beton yığını
22. gnctrkcell abonesi tarafından 5025'e yollanınca birkaç bedava kontör kazanılan sözcük...
23. yenikapı'da bulunan ido * dan binildiğinde yaklaşık 2saatte * varılacak yurdumun ilçesi...
ayrıca bağlı olduğu vilayete * büyük fark atarak gelişmiş merkez yardımcısı yer
24. tadını hiç sevmediğim, değişik bir peynir çeşidi * ile ünlü ilçemiz
25. balya ve kepsut gibi 3-5 bin nüfuslu ilçeler gibi bandırma da balıkesir'in bir ilçesidir sonuçta. başında atanmış kaymakaam vardır, vali değil. erciş, İskenderun, akçaabat gibi bu güzide ilçemiz sakinleri de il olmayı isteyip dururlar.
nereli oldukları sorulduğunda da bağlı oldukları ili değil ilçelerini söylerler nedense, hafif bir eziklik emaresi olarak da algılanabilir bu tabi.
»
Alakalı olabilir!
- bandirmak
- bandira
- bandirmali
- bandra
- bandura

nedir.Net