baris manco »
1. türkiye denizcilik işletmelerine ait bir vapurun ismi.
2. muzigini pop olmasi sebebiyle cok da begenmedigim, vefatindan sonra milletin degerini anladigini dusundugum gercek bir sanatci.(bkz: sarkici olmakla sanatci olmak arasindaki farklar) anlayamadigim sey baris manco sarkilarini sevmemenin neden garip karsilandigidir.
3. asla unutmayacağımız galatasaraylılardan biri
4. 2 subat 1999 da olmus bir turk buyugu
5. öldükten sonra kıymete binen kişilerden biri..bm kültür merkezi.bm caddesi.bm parkı.bm cartı. bm curt.... diye gider.
6. bütün şarkılarında derin anlamlar olan aklıma geldikçe kasetlerini dinlediğim ve sıkılacağımı hiç sanmadığım gerçek bir sanatçı
7. oldugunde agladıgım, bidaha onun gibisinin gelecegine ihtimal vermedigim baba adam
8. eskiden pazar gunleri yayinlanan adam olacak cocuk (7den 77ye) programiyla cocuklari ne kadar sevdigi anlasilan, baba bizi eversene ile beyaz perdeyi de deneyen, turk insanin dunyadaki baris elcisi. cok ozledim kendisini.
9. yediden yetmiş yediye herkese hitap edebilmiş, herkese kendini sevdirmiş, türk halkının ortak paydası büyük müzik adamı, insan dostu, başarılı programcı... hakkındaki sıfatların ardı arkasının gelmediği gerçek anlamda sanatçı insan.
10. kanımca türkiye'nin en iyi şarkıcısı(ydı). şarkıcı demek dogru laf mıdır bilinmez, çünkü dünya onu abi olmasıyla tanıdı. japonya da çocuklar için verdiği konserler, türkiye de çocuklar için yaptığı programlar ile küçük-büyük çocukların gönüllerinde taht kurdu. ölümünde gerçekten aglamıslıgım wardır, onun gibisi bir daha gelmez sanırım türkiyeye..
11. (bkz: on puan on puan on puan)
12. ölümünden sonra feci üzüldüğüm günümüz sanatcılarına bakarak bir daha onun gibisinin gelmeyeceğine inandığım yüce insan(dı)
13. şarkılarıyla her yaştan insana hitap edebilen; arkadaşım eşek ile çocuklara, ve diğerleriyle büyüklere, japonya ile aramızda kültür elçisi olan gerçek sanatçı
14. gülpembe ve daglar daglar gibi şahane klasiklere, arkadaşım eşşek gibi şirinliklere imza atmış üretken müzik ve medya kişisi. *
15. sarkilarinda halkimizi anlattigi,halktan biri oldugu icin,devsirilemeyenlerden oldugu icin halk tarafindan sevilen degerli sanatci,insan
16. barış manço'yu sanırım şu kelimeler tam olarak özetler.
biz Şinasi ve fikret bir ağızdan
"vatanım ruy-ı zemin
milletim nev'i beşer " dediklerinde onlara inanmamıştık. ama barış manço ne kadar bizden ve ne kadar samimiydi ki "bu dünya benim memleket" dediğinde ona inanmıştık.

sanatçı kelimesini kullanırken şüpheye düşmeyeceğim sonuna kadar bu sıfatı layıkıyla yaşamış ve bunu hakeden bir insandır barış abi.

bir de ideolojilerini manyaklık noktasında bağnazlığa düşüren kafasızların ülkücü diye eleştirdiği bir insan. hoş saçı uzun diye de komünist diye suçlanmıştır kendisi.

bu tip adamlara kendisi sivas ellerinde sazım Çalınır türküsünün sonunda söyledikleriyle de kendi naif üslubuyla da cevabı verir.
17. bir zamanlar dunyayi dolasip program yapan fakat viagra bulunduktan sonra bundan vazgecen turk sarkicisi topragi bol olsun
18. "can bedenden çıkmayınca" şarkısını o öldükten sonra dinlediğimde ağladığım insan...
19. yazları moda ve anadolu kavağı arasında canlı müzik eşliğinde, tüm iskelelere uğrayarak giden, boğaz turu ve keyif amaçlı tdİ'ye ait vapur.

tur saat 18:00 gibi başlayıp 2 saat yolculuktan sonra anadolu hisarında 1 saatlik yemek molası ve iki saatlik dönüş yolculuğuyla devam eder. yolculuk sırasında sıkılmak neredeyse imkansızdır. alkollü içki serbesttir ve gemide de satışı yapılmaktadır. gezi sürekli değişen müzik grupları sayesinde eğlenceli bir şekle dönüşmektedir.
20. 7den 77ye hepimizin abisi
21. ancak öldüğü zaman değerinin herkes tarafından anlaşıldığı yılların büyük sanatçısı
22. çektiği belgeseller, kanallar tarafından geri çevrilmişti. onlar yerine televizyon kanalları televole yayınlamışlardı.
23. kelimelerle anlatamayacağım insanlardan bir tanesi. onun sesinden şarkı dinlemenin verdiği zevki hiçbi yerde bulamam.
24. hoşuma gitti paylaşmak istedim,

ali yazdı veli bozdu yıllarca keskin sirke küpüne zarardı ama biz halil İbrahim sofralarına buyurduk dostça. gün oldu sarı çizmeli mehmet ağa'larla doldu etrafımız. gün oldu seher vakti düştük yola nice hendeklerden atlayıp nice develer güttük. az gittik uz gittik dere tepe düz gittik. 1900'lü yıllarda 2023'e yolculuk yaptık. nereye gittiysek "hemşerim memleket nire" sorusuyla karşılaştık. bazen balböceği olduk bazen ayı, osman olduk sevdamız için canımıza kıydık ölüm allahın emri'ydi ama unutamadık can bedenden çıkmayınca ve anlatmaya çalıştık 'barış mançoyu' elimizden geldiğince...
halil berberoĞlu
25. 2 ocak 1943 yılında İstanbul´da dünyaya geldi.sahnelerle ilk kez 1958 yılında galatasaray lisesi´nde öğrenciyken tanıştı.galatasaray lisesi´ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini tamamlamak için belçika´daki 'kraliyet güzel sanatlar akademisi´ne gitti.

grubu 'kurtalan ekspres' ile beraber türkiye´de ve yurtdışında birçok ülkede konserler verdi.yaptığı 200´den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. ayrıca bu besteler arapça, japonca, farsça, İngilizce ve fransızca gibi birçok dile çevrilerek farklı sanatçılar tarafından yorumlandı.

manço´nun şarkıcı ve besteci kişiliği, sunucu ve program yapımcısı kişiliğiyle de birleşerek ortaya herkesin çok sevdiği 'barış manço' çıktı.ekranların en sevilen eğlence ve kültür programlarından biri olan '7´den 77´ye', ilk olarak 1988 yılında trt1´de yayınlanmaya başladı.
'türkiye´nin evliyası' lakabını da kazanan sanatçının, 'barış manço live in japan' (1996) adlı albümü, japonya´daki konserinin canlı kayıtlarının olduğu bir albüm . bu albümün özelliği, manço´nun bizlere veda etmeden önce yayınladığı son albüm olmasıydı.ancak ne yazık kı, 40 yıllık sanat hayatının en sevilen parçalarını yeniden düzenlediği 'mançoloji ' adlı albümünün piyasaya çıkışını kendisi göremedi. 311 ocak 1999 tarihinde İstanbul'da öldü.

kaynak: http://www.biyografi.net
»
Alakalı olabilir!
- baris mancho
- baris manco moda
- barios mangore
- barismak
- barista

nedir.Net