batman »
1. başta joker olmak
zere bütün iyilerin dostu kötülerin düşmanı olan şahsiyet. kendisi süper gücü olmayan ve teknoloji sayesinde kötülerle savaşan tek süper kahramandır.ilk batmanin adı bruce wayne olmasına rağmen sonralarda bayrağı terry mcginnis'e devretmiştir. robin ve batgirl adında iki sadık yardımcısı wardır.
2. çok pahalı oyuncakları olan, çok yanlı ve kişilik bunalımında olan, en sevdiğim çizgiroman karakteri

yapılmış en iyi filmi tim burton un batman returns üdür ayrıca ezeli düşmanı da joker dir(bkz: joker)
3. dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan batman ve antik kenti hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.
4. başlık ismine bakınca önce bizim şehir batman olarak algıladığım ve betmen'le olan ilgisini akabinde ilk defa farkettiğimi farkederek şaşırdığım isim.
5. bunun filmi olsa super olurdu heralde batman batman'da gıbılerınden....
6. isminden dolayi "en kahraman ilimiz" diye bilmecelerde sorulur. herkes otomatikman "kahramanmaras" yanitini verir fakat dogru yanit "batman"dir.
7. nedense paranın *mına koymuş olduğu halde gotham'ın fahri koruyuculuğunu üstlenmiştir . the penguin olsun , joker olsun , bane olsun , bunlarla habire didişip durur . ebe allahın yarasa kafalısı git malikanene krallar gibi bi yat , yayıl şöyle , söyle alfred'e kahve yapsın , robin'i gaste ekmek almaya yolla , bünyeyi dinlendir biraz bruce ...elalemin derdi seni mi gerdi!?
8. bi ilimzdir öncelikle..
ikici olarak kahraman bokudur kndisi.. küçüklüğümde oyuncklarını dövüştürür sonra sakat sakat futbol oynatırdım..
9. süper kahramanlar arasında tek süper gücü olmayanı... ama karizma da en bi bu abimizde vardır, öyle kırmızı donlu superman gibi filan değildir... kodummu da oturtur.
10. ayrıca bir ilimizin adı ingilizcesiyle ne kadar alakalıdır bilinmez ama...diye devam eden konuşmaların başlığı olabilecek il adı
batman ilinin iftar vaktinin tv de verilmesi batman filminin saati sanılmış il adıdır da
11. haritada weya coğrafik anlamdaki kullanımında her görüldüğünde farkında olmadan "betmen" diye okunan ve bu durum yüzünden çevrenizde bulunan insanların kopmasını sağlayan harf oyunlu cin bi ilimiz (?).
12. eski bir ağırlık ölçü birimi. 1 batman = 8 kilogram
13. çizgi roman kahramaıdır kendileri. tv ye aktarılırken onu ilk canlandıran kişi adam west tir.
14. tartılanın cinsine göre degişen ölçü birimi 8 kg hububatta kullanılan karşılıgı oldugunu sanıyorum
15. ilkinin müziklerini *, simpsons'ın da müziklerini yapan danny elfman compose etmiştir. biyerlerden bulup indirmeniz ve coşmanız şiddetle tavsiye olunur. ayrıca film noire'ın değişik bir örneği. batman'in annesinin ve babasınin hatırasına bıraktığı gül, filmin extra bonusudur. anlayana ... *
16. gotham city'nin cool kahramanı...çizgifilmini sanırım cıne5'te hala veriyorlar
17. yarasa bozması süper kahraman.
18. ailesinin joker tarafından gözlerinin önünde katledilmesinden- küçükken etkilemişti beni fazlasıyla - sonra gaza gelerek oturup çalışmış , taşı sıkıp suyunu çıkarmış sonrada gotham city'nin en zengini olmuş bruce wayne isimli kapitalist sahşın paranın verdiklerinin de yetmemesi sonucu - gerçi o kadar paraya rağmen hatun konusunda bir kaybedendir kendisi - kendini yarasa sanmasıyla geceleri ortamlara akması sonucu oluşmuş kahramansı şey. gerçi en sevdiğim süper kahramdır kendisi ağırdır karizmadır . batman, serinin ilk çizildiği yıllarda nazilerle uğraşan bir kahramandı .devam filmleri ilk iki filmin yanına yaklaşamaz ayrıca
19. ağır abidir bence spiderman kadar sıcak ve espritüel değil yani (bkz: gothic şehrin gothic kahramanı)
20. sinema filmi serisinin birincisinden sonra digerlerinin pek tat vermedigi kahraman. (bkz: tim burton, michael keaton, kim basinger, jack nicholson) aklimda en cok yer eden sahnesi ise batman'in ucagiyla (batplane falan deniyor sanirim) dolunayi kapatacak sekilde yükselip sonra isinin basina geri donmesiydi. sonralari teknoloji de gelisti ama ilk filmdeki gibi karizmatik hede hodoler yapamadilar adamcagiza..
21. (bkz: bartman)
22. türkiye'nin en yeni illerinden biridir. 1990 yılında mardin ilinden ayrılarak il olmuştur. batman topraklarının büyük bir bölümü güneydoğu anadolu bölgesi içinde yer alır. yüz ölçümü 4694 km², nüfusu 428 699, il plâka kodu 72'dir. İlçeleri; merkez, beşiri, gercüş, hasankeyf, kozluk ve sason'dur.

batman ili akarsu vadileriyle parçalanmış dalgalı düzlüklerden oluşur. en önemli dağları, zupser (subaşı) dağı, sason dağları ve raman dağı'dır. İl topraklarından kaynaklanan sular, dicle ırmağına katılarak basra körfezi'ne dökülür. en önemli ırmakları, dicle ırmağının kolları olan batman ve garzan çaylarıdır. batman ilinde genellikle kara iklimi görülür. doğu kesimlerine gidildikçe iklim yumuşar. kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak olur. bitki örtüsü bozkırdır. dağlık kesimlerde ormanlık alanlara rastlanır. dağlık kesimlerde bulunan dağ keçileri, geyikler, atmacalar ve kartalların soyları tükenmek üzere olduğundan koruma altına alınmışlardır.

halkın yaklaşık % 43'ü batman kentinde yaşar. en önemli gelir kaynakları petrole dayalı sanayi, tarım ve ticarettir. raman dağı'nda zengin petrol yatakları vardır. batman petrol rafinerisi il ekonomisinin en önemli sanayi kuruluşudur. diğer sanayi kolları, un, tuğla ve kiremit fabrikalarıdır. kırsal kesimde yaşayan halk ile diğer ilçelerde yaşayanların en önemli gelir kaynağı tarımdır. yetiştirilen başlıca ürünler, buğday, üzüm, arpa, mercimek, pamuk, tütün ve soğandır. gap (güneydoğu anadolu projesi) kapsamında olan illerdendir. proje bitiminde üretim ve verim artışı olması beklenmektedir. bir diğer gelir kaynağı hayvancılıktır. yöreye özgü siyah ve kahverengi tiftikli ankara keçisi beslenir. hayvancılıktan elde edilen tiftik, kıl ve yünler dokumacılıkta değerlendirilir.

batman ilinin topraklarında, milâttan bin yıl öncesine dayanan uygarlıkların yaşadığı tespit edilmişti. Özellikle 10. yüzyılda kurulmuş olan artuklu devleti'nin başkenti hasankeyf, oldukça önemli bir kentti. o dönemlerden kalan bir çok tarihî eserin gap kapsamında yer alan ilısu barajı suları altında kalma tehlikesi vardır.
23. bir ilimiz...
24. turkiye'de petrolun ilk bulundugu ildir
25. zengindir.yakışıklıdır.süper kahramandır.karizmatiktir ama bunda da diğer uçan kaçan süper kahramanlarda süperman vbolduğu gibi bir sorun vardır.bu abimizde diğerleri gibi iç çamaşırını taytının üstüne giyer.nedendir hiç anlamam.ama yaptığı işe saygı duyarım o ayrı...
»
Alakalı olabilir!
- batmak
- batman hush
- batman part 2
- batman beyond
- batman begins

nedir.Net