behcet necatigil
1. İsmine ödül verilen şairin yalın eserlerinin yanı sıra anlaşılması güç eserlere de sahiptir.edebiyat öğretmenliği yapmıştır zamanında.
2. 1916'da İstanbul'da doğup 1979'da İstanbul'da ölmüş ozanımızdır.

yüksek Öğretmen okulu öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirdi. Çeşitli liselerde ve İstanbul eğitim enstitüsünde edebiyat öğretmenliği yaptı.

İlk şiiri öğrenciyken varlık dergisinde çıktı. kırk yılı aşan sanat çabası içinde, orta hâlli insanların, sade vatandaşların yaşamlarından gerçekçi kesitler verdi. ev, aile, yakın çevre izlenimlerini anlattı. romantizm ve gerçekçilik karışımı simgeler kullandı. yeni şiir akımının önemli bir temsilcisi oldu. yapıtlarıyla çeşitli ödüller aldı.

radyo oyunları, almancadan çevirileri de vardır.

başlıca yapıtları şunlardır: Şiirleri: kapalı Çarşı, Çevre, evler, eski toprak, arada, dar Çağ, yaz dönemi, divançe, İki başına yürümek, en/cam, zebra, karalar aklar; radyo oyunları: yıldızlara bakmak, gece aş evi, Üç turunçlar, pencere; inceleme ve sözlükleri: edebiyatımızda İsimler sözlüğü, 100 soruda mitologya, edebiyatımızda eserler sözlüğü
3. "sevgilerde" gibi basit ama her şeyi çok açık anlatatan olağanüstü bir şiiiri yazmış kişi.
4. ölümünün 25. yilinda saygiyla andigimiz sair

hilmi yavuz(Öğrencisi-Şair): behçet necatigil, türk şiir tarihinde bir 'sessiz devrim'i gerçekleştirdi; belki de, 'sessiz devrimler'i demek daha doğru. Çünkü, ilk kitabı 'kapalı Çarşı'dan 'yaz dönemi'ne kadar olan şiiri ile, 'yaz dönemi'nden 'kareler aklar'a kadar olan şiiri, türk şiir tarihinde, iki ayrı 'şiirsel kopma'yı işaret eder. necatigil'in büyüklüğü, bize gelenek anakarasını açmış olmasındandır. geleneği, necatigil'in keşfiyle önümüzde açılmış bulduk.

5. (bkz: yıldızlar)
6. "sevmeyi az buldunuz/ yahut vakit olmadı" diyerek; "vakit ayırmaya" kertmiştir ömrümü.. güzel-liği, saklıdır, toprağa gömülmüş yıllanmasını bekledikleri bir şişe şaraba dönük..
7. (bkz: bas sagligi)
(bkz: gizli sevda)
(bkz: kirli soru)
(bkz: nilüfer)
(bkz: resim)
(bkz: sevgilerde)
(bkz: solgun bir gül dokununca)
(bkz: tahta kürsü Çocuklar)
(bkz: yıldızlarda uyku)
8. en sevdiği kelime dünyadır necatigil'in
Alakalı olabilir!
- behcet hastaligi
- behcet nacar
- behcet kemal caglar
- behcet canturk
- behcet uner

nedir.Net