ben ordek deyince sen gole bak »
282. "obua
uluslararası seyahat acenteleri birliğinin resmi enstrümanı
ördek ötücü bir kuş olsaydı sesi böyle çıkarı:
genizden, terk edilmiş göçenlerin çağrısı..."
*
281. sen hiç bir arkadaşını kaybettin mi ördek?

ben hayatımda ilk kez bir arkadaşımı, bir dostumu, bir akranımı kaybettim, sevgili ördek. Üzerine toprak attım, ellerim titreye titreye... annem dedim, babam dedim, birilerinin daha oğlu oldum, acılarını dindiremesem de...
dünya güzeli bir adamdı, ağzından bir kötü laf işitmediğim, İstanbul trafiğinde bile en sinirli anında ağzından sadece "salak" lafını * duyduğum bir kişiydi... ben kesinlikle değilim, ama o bu dünyaya çok iyiydi be ördek...

rabbim rahmetini esirgemesin...
280. sayın ördek ben bir türkü insanıyım arz ederim. zaten bir ağıda doğmuşum üstelik otuz beş olmuşum. yaşamayı otuz beşime kadar becerdim üstelik daha hiç dinlemediğim türküler var.
umudumuz baki...
sayın.
279. selamlar bayim, bir ara bunu konuşalım. telefondan yazıyorum daktilo gibi ekran kayıyor bir ara bunu da konuşalım. güvenilir bir yer bulmak zor.

esas mesele:
"korma ben varım "okuyorum eğlenceli sayılır. kahramanımız aşık olduğu kızı kendine aşık etmek için büyü yapıyor. acik açık anlatınca yahu bunu dener mi insanlar diye düşünüyorum. verdiği ilaç isimleri şifalı otlar tutuyor. büyüyü de araştırmış midir gerçekten derken benim elimde olsa büyü dener miyim diye düşünürken kim için denerdim sorusu gelip çatıyor ve kendimi zorlasam da ağzımdan tek kelime alamıyorum.
kitaplar insanlara hayal kırıklıklarını hatırlatır ördek bir şekilde çıkarır ortaya en absürd yerde bile yeter ki zulan saglam olsun.
mentesce yazdım de mi asillar taklitleriyle yaslanir.
278. ozunde herkes yalniz degil midir, ordek?
sen, ben, o, hepimiz. hepimiz, birer biriz.
yalniz olmadan beraber de olunamiyor ki.

o halde insan yalniz diye uzulmemeli mi?
277. kimseye "seneye görüşürüz" diyemeden girdik yeni yıla ördek.
biraz fazla mı büyüdük, ne dersin?

buralar çok ıssız. sen neredesin?

mutlu yıllar ördek...
276. kadindan yönetici olmaz ördek,

her seye duygularimla bakıyorum, gözyaşlarimin izin verdiği kadar görüyorum.
275. bu sabah yaşadıklarımı kime, nereye anlatayım derken kendimi yine yıllar sonrasında burada buldum.

geçmiyor ördek. geçiyor gibi oluyor...

bu sabah şahit olduklarım beni yıllar öncesine götürdü. o ne olduğunu o zamanlar bilmediğim şeyin ismi travmaymış. bugün pırt diye fırladı olduğu yerden. darmadağın etti beni. budak, cam kırığı, savcılık, v yaka tshirt vs sözcükleri ile bir dolu acı hikayem var. sabah ağlamamak için kendimi zorladığım konuyu bir parça aktardım. saatlerce ağlamak istedim. hala içim ağlıyor.

büyüyünce geçerdi, geçmiyor. beddualar ediyorum. iyi olmak istiyorum.
274. en kötüsü de sevgili ördek onca yılın ardından hiçbir şey diyecek hevesinin kalmaması. çünkü böyle olduğunda yaşadığın zamanın bir hiç olduğunu kabullenmiş oluyorsun. hayatının bir kısmını çöpe atmış oluyorsun.
273. bir gölden bir göle ördek,
bütün ördekliğinle
ancak ve sadece
uçarak gidebilirsin.

ördeklerin uçabildiğini biliriz ama pek görmeyiz.
272. ördek;

başka göllerde yüz, başka nehirlere, başka su birikintilerine açıl. git ufkun değişsin, git ki kendini bulabil.
271. zamanın içine sıkışmış durumdayım ördek. belki de zaman ötesinde sıkışmışımdır, bilemiyorum... zaman da ben de -ve hatta sen de- farklı yönlere doğru ilerliyormuşuz gibi geliyor ara ara.
zamanı tutamamak değil benimki, zamanın farkında değilim ki uzatayım avuçlarımı... yarından sonra dünü, dünden sonra bugünü yaşıyorum sanki, kalmadı mantık ilişkisi günler ve benim aramda... takvimin yaprakları sırasız düşüyor yerlere... sahi, takvim yaprağı mı kaldı...

ördek... göl yok, ördek...
270. ördek,

dünya bazenleri çok büyük görünüyor, ama baktığında bazı şeyler için çok küçük... göl de öyle...
269. ey caanım ördek,

dünya uzunca bir yolmuş da ben çiçeklere basmayayım insanlara çarpmayayım diye yavaş yavaş yürüyormuş gibiyim. işte bu yüzden geç de kalmışım bir de çok kaba insanlar varmış yaşarken çarpım özür de dilemiyorlarmış, seni düşürseler bile dönüp bakmıyorlarmış. öylece oturup kalıyormuşsun düştüğün yerde yaranla.

...
268. insan vakti tükenene kadar yanında bir soluk olsun istiyor. istiyor istemesine de her şey insanın istediği gibi olmuyor be ördek. şükür ki olmuyor yoksa kendimizi parça parça edebilirdik. parçalarımızdan yeni acılar peyda edip onlarla büyüyebilirdik. büyüdükçe kendine dönemeyen her sürülmüş gibi kaybolabilirdik. şükür ki her şey insanın istediği gibi olmuyor.
267. çok tepkisizsin ördek...
sana bir şeyler karalıyorum buralarda... ama yazmak birşeyler sana, göğe balon bırakmak gibi... gidiyor bir yerlere ama ne oluyor o balon sonra?

266. sen oğuz atay'ın ördeği misin?


sen selim ışık' ın olric'i, hikmet'in albay'ı misin?..

sen niye "toparlanıp gitmiyorsun" mevsimin geçmedi mi senin?..

sen kimin öfkesisin, kimin vicdanısın sen ?!..
265. ördek, sen de kendini yalnız hissediyor musun, yağan yağmurun altında?
ben ördek desem de bana bakma sen, göle bak... ben yine yaşayayım yalnızlığımı...
264. Ördek,
geçen gün (arefe günü) seni gördük. birinci çoğul şahıs evet, kızçemle gördük. ona adını öğretemedim henüz ama ben ördek deyince o altınpark'ın göletine bakıp "vak vak" diyor artık. Şarjım bitiyor ördek, kapatmak zorundayım. sana da iyi bayramlar. sonuçta seni kesen yok henüz. evet, bazen mutsuzum güzel şeylere rağmen. hoşçakal...
263. ördek,

biz küçükken, aslında büyürken yavru bir kuş misali kanatlarımızı her açtığımızda sevmek bahanesiyle hep geri kapattılar onları. sonra biz sevildiğimizi sandığımız her anda aslında, kanatlarımızı gözmezden geldiğimizi fark ettik sonra işte görmezden gelmeyi sevilmek sandık...

sahi sen uçabiliyor musun gercekten ?

262. sonra, perdeleri kapat, televizyonu, bilgisayarı, telefonunu, kapıyı kimseye açma...

yok, yok ağlama...
261. ördek,

gizem aradı. hukuk kazanmış.

gizem kim mi ?

gizem babası öldükten hemen sonra bir haftada girdiği bütün sınavlardan sınıfın en yüksek notunu alan kız. babasondan hiçbir sosyal güvence, hiçbir maaş, hiçbir akraba kalmayan 14 yaşında yetim kalmış bir kız. tanıdığım en güçlü kız. çok başarılı, çok özel. insan ona karşı borçlu hissediyor kendini.

istanbul'da özel bir üniversitede burslu hukuk kazanmış. tam ona göre avukatlık. mutlu ol diye anlattım ördek. özet geçtim bu çok güzel bir hikaye hepsini sana veremem.
260. sadece insan olduğun için olabilir dedi kadin ve beni sorulacak bütün sorulardan kurtardi.


bizim en zayif noktamiz ördek, yani bütün insanlik adina konuşuyorum burda, ne zaman olecegimizi bilmemek, bizi insanliktan çıkaran bu kilit bilgi. olecegimizi bilmek yetmiyor.
259. 10 yıl olmuş sevgili ördek. sana seslendiğim ilk günün üzerinden tam 10 yıl geçmiş. insan ömrü ne kısa değil mi?
258. ördek de burda !sevgili ördek ben başımı belaya soktum ya da sokmak üzereyim yakında salya sümük damlarım. şimdi seni de buldum ya melankolinin dibine dibine vururum ama bak aramızda çünkü daha kendime bile yeni açtım bu meseleyi.
»
Alakalı olabilir!
- ben ordek deyince sen gote bak
- ben ordek deyince sen gole
- ben ordek deyince sen goethe bak
- ben ordek deyince sen yola bak
- ben ordek deyince sen gole gir

nedir.Net