beyoglu »
1. beyoglu semt degil, bir ilçedir. istiklal caddesi gibi bir duayeni barindirir içinde. her türlü pisliği ve güzelliği aynı anda görebilirsiniz.
2. en sevdiğim , takılınası bulduğum ilçelerdenden biri.
(bkz: itinayla göz süzülür)
3. sevilesi, gidilesi, bol bol fotoğrafları çekilesi yer...
istiklal caddesi ve pera diye de anılır.
4. (bkz: beyoğlunda gezersin gözlerini süzersin)..istanbulda ne olursa olsun hiç bir zaman boş göremeyeceğiniz istiklal caddesini bünyesinde bulunduran semt...
5. sokak sokak bilmesemde kendimi evimde hissettiğim yer,her hafta gide gide alistigim,içinde yürürken içmeden sarhoş olduğum yegane yer..
6. istanbul un en güzel semtlerinden biri. İstanbul un özeti.
7. istanbulu istanbul yapan ilcelerden biridir.turistik bir yerdir ayni zamanda.
8. geceleri bir başka olur o sokaklarda yürümek -tehlikeyi göz ardı ediyorum
9. tinercileriyle ve eğlence mekanlarıyla ünlenmiş istanbul ilçesi.
10. akşama kadar türkiye nin en şahane kızlarının geçit töreni yaptığı cadde. Şu aralar rus lar da geldi, gözler bayram etti. birde insanların özgürlüklerini doya doya yaşadığı bir mekan oluyor burası.
11. (bkz: beyoğlu beyoğlu)
12. yagmur yagarken, kar yagarken , hic bir sey yagmazken bile guzel olan dunyada ki tek yer.
13. evim evim güzel evim..
14. ayrıca nazan öncel'in son albümünden güzel bir şarkı...
15. 18 yaş heyacanıyla düşülmüş... volvoxlu teomanlı yılların ardından güzel insanların bir bir kaybolup gittiği sonrada görme mekanı haline gelmiş yer.
16. her gün sayıları artan büyük büyük kahvecilerin(?!) işgali altında olan yer(bkz: starbucks)(bkz: gloria jeans)
17. tarihi yarımadanın kuzeyinde beşiktas, şişli ve kagıthane ilçeleri ile komşu olan ilçe. pera da denilmektedir.
adı ile ilgili olarak birkaç söylence vardır. bunlardan ilki fatih sultan mehmet zamanında islamiyeti kabul eden pontus prenslerinden aleksios komnenos'un burada ikamet etmesinden kaynaklanır. İkincisi ise; pontus prensinin değil, kanuni zamanındaki venedik elçisi andre giritti'nin oğlu luigi giritti'nin bu mevkide oturmasıdır. türkler'in "bey oğlu" diye andıkları bu adam, elçinin bir rum kadınla evlenmesinden dünyaya gelmiştir. oturduğu konak da taksim yakınında bir yerdedir. üçüncüsü ise kanuni sultan süleyman döneminde burada oturan venedik elçisine yazışmalarda beyoğlu dendiği için bu semt de beyoğlu adını almıştır.

ilçe hakkında daha çok bilgi edinebilmek için (bkz: http://www.istanbul.gov.tr/Default.aspx?pid=222)
18. bütün her şey gibi yozlaştırılmış güzelliğini yitirmiş istanbul semti.
19. hakkında -bir kaç sene önce-, "önlem alınmazsa bir kaç sene sonra istanbulun harlemi olabilir" denilen ilçe. galiba önlem almadılar...
20. monopoly de en ucuz yerlerden biri.
21. kim ne derse desin 70ler ve 80lerdeki halinden daha iyi durumda olan semt...
22. okulum,evim,gezmelerim,tecrübelerle sabittir ; yaşayan,yaşanan,yaşanacak yer
23. denince akıllara İstiklal caddesi'ni getiren ilçe. beyoğlu sokaklarıyla, yapı tipolojisiyle ve istanbul'un ilk avrupai gelişmesine sahip olmasıyla türkiye tarihinde önemli bir yere sahiptir. 1970 sonlarına kadar piyasa bir mekanken, lakin o zamanlarda piyasa kavramı şık olmak, davranmasını ve konuşmasını bilmekmiş, günümüzde her türlü insanı barındıran çok renkli fakat tehlikeli, daha çok gençlere hitap eden, sadece İstiklal caddesi'nde, üzerinize doğru gelen insan yağmurunu bir sel olarak görmeye başlayıp bunalabileceğiniz, ki eğer bu başınıza gelirse hemen bir sokağa giriniz ve alacağınız ilk nefesle kendinizi farklı ve rahatlamış hissedip yeniden insan yağmurunun keyfine varabileceğiniz, gerçek İstanbul denilebilecek ve denesi yer.
24. ara güler' e ait enfes fotoğraflara mekan sahipliği yapan ve asla taksim denilmemesi gereken/ markiz pastanesiyle, asmalı mescitiyle, galatasaray lisesiyle, kir akan mermer duvarlarıyla,hacı bekir lokumcusuyla, saçma katarsisler yaşatan kiliseleriyle, eski tiyatrolarıyla, emek sinemasıyla, pasajlarıyla, inci profiterolüyle, sırnaşık kalabalığıyla vazgeçilemeyesi/ sokaklarında ayakların acıyana dek yürünesi/ fotoğraf çekilesi/ kaldırıma oturup öylesine- ölesiye seyredilesi mekan.. ( semt değil.. bir minik ülke..)
25. bakire orospu
»
Alakalı olabilir!
- beyogolo
- beyoglu argosu
- beyoglu beyoglu
- beyoglu barlari
- beyoglu sinemasi

nedir.Net