big bang »
1. büyük patlama. evrenin oluşumunu açıklamaya çalışan bir teori. ne derece doğrudur hala tartışılır. sonsuz hacme sahip bir noktanın patlayıp, sonsuz hacme ulaştığı ve bu şekilde evrenin oluştuğunu anlatır.
2. sıfır hacimli sonsuz yoğunluklu (atomun bile yanında devasa kaldığı) bir noktanın patlayıp milyarlarca galaksiyi olusturduğuna inanılan bi teoridir.
3. bilim adamları böylesine kompleks bir yapıya sahip olan evrenin oluşumu hakkında tarih boyunca değişik fikirler ve teoriler ortaya atmışlardır. fakat diğer konulardaki anlaşmazlıklara rağmen günümüzde evrenin başlangıcı konusu, bilim adamları arasındaki tam bir fikir birliği ile "big bang" adı verilen teoriye dayandırılmaktadır. bu teori evrenin 10-20 milyar yıl önce "yoktan var edildiğini" ileri sürmektedir. yani zamanımızdan 10-20 milyar yıl önce madde ve zaman yokken "big bang" adı verilen büyük bir patlama ile aniden madde ve zaman yaratılmıştır. "big bang" teorisi ilk olarak 1922 yılında alexander friedmann tarafından ortaya atıldı. o güne kadar evrenin durağan olduğunu savunan bilim dünyasının bu yeni teoriyi kabullenmesi hiçte kolay değildi. Çünkü bu teori evrenin, zaman ve maddeden bağımsız olan tüm boyutların üzerindeki bir güç tarafından yaratıldığı anlamına geliyordu. aynı zamanda "maddenin sonsuzdan gelip sonsuza gittiğini" iddia eden materyalist felsefe kökünden çürütülmüş oluyordu. Özellikle materyalist bilim adamları bu teoriyi kabul etmek istemedi. fakat "big bang" gerçeğini görmezlikten gelmek çok zordu. Ünlü astronom edwin hubble 1929 yılında yaptığı gözlemler sonucunda evrenin devamlı genişlemekte olduğunu ispatladı, bu ispat big bang teorisi için çok büyük bir kanıttı. hubble'ın bu buluşu teorinin büyük bir bilim kesimi tarafından kabul görmesini sağladı, teoriyi kabullenmek istemeyen ve genişleyen evren modeline uygun değişik teoriler oluşturmaya çalışan bir kaç bilim adamı ise ancak1989 yılındaki "big bang" teorisinin kesin zaferine kadar dayanabildiler. teorik hesaplamalara göre büyük patlamadan arda kalması gereken radyasyonu araştırmak üzere nasa tarafından 1989 yılında fırlatılan cube uydusu bu radyasyonu fırlatılışından sekiz dakika sonra belirleyerek "big bang" teorisini kesin olarak kanıtladı. bu kanıttan sonra artarda gelen diğer kanıtlar teoriyi desteklemeğe devam etti. evrendeki enerjinin bilinen kısmının büyük bölümü yıldızlarda, hirojenin (h), füzyon sayesinde helyuma (he) dönüşmesi ile oluşmaktadır. bu enerji dönüşümü evrenin başlangıcından bu yana devam eden bir süreçtir. eğer evren sonsuzdan beri var olsaydı hidrojenin tümünün helyuma dönüşmüş olması gerekirdi. fakat şu an evrende var olan hidrojen, helyum oranı teorik hesaplamalara göre "big bang" 'den bu yana olması gerektiği gibidir. bu ve benzeri bir çok delil "big bang" teorisinin güçlenerek ilerlemesini sağlamaktadır.
(kaynak: bilim teknik)
4. kuşadasının içinde bulunan sanat sokağında yer alan,sokağa kız başınıza girdiğinizde çıkışı yeterince zor olan,bir o kadar tatlı olan sokakta yer alan küçük bir rock bar.yalnız pek tekin bir yer değildir.yanınızda blinçli biri olmadan gittiğinizde geri zekalı insanların anlamsız tepkilerine mağruz kalabilirsiniz.
5. fikir tümdengelim yoluyla ortaya çıkmıştır
6. gta vice city de etraftaki arabaları patlatan şifre.
7. (bkz: bang bang)*
8. patlama seslerinin hala evrenin cesitli yerlerinde yankılandığı söylenir bilir kişilerce.
9. (bkz: mısır)
10. evrenın ılk olusum patlaması. (buyuk patlama)
11. (bkz: gang bang)*
12. essay*lerde dalga konusu olmus olay, nitekim hoca girisi cok genel yazmamalisiniz demisti , bir adam "since the first human have been created..." ve diger bi adam da olayi abartmisti
"since the big bang...."
13. nerede olduğu bilinmeyen patlamadır.zaten nerede olduğu bilinseydi bu patlamaya gerek kalmazdı ya da en azından kafalarda bu kadar karışıklık kalmazdı.
14. sonsuz kucuklukte ve sonsuz hacımdeki tekil bir noktanın aniden patlamasıyla evrenın bugunku olusumunu saglayan patlama.
15. bir tür varoluşsal sorundur. nerede olduğu pek bilinmeyen bir patlama cinsi..lütfen nerede olduğunu bilen varsa hemen söylesin...
16. 0 hacmin olduğu bir yerde tek bir noktada olmuş.
17. mantıklı yaklaşırsak şu anki evrenin tam merkezinde olması gerekir...
18. herşeyin başı...
angels and demons adlı kitapta da belirtilir evrenin başlangıcı. hiç birşey yoktan var olamaz vardan da yok olamaz diye.... e o zaman hiçbir şey yokken büyük patlama oldu da nasıl herşey bir anda ortaya çıktı gibi soruları da sorarım kendime.
19. kuresel ısınma sonucu bir kez daha gerceklesecek olan olay.
20. penzias ve wilson tarafından ortaya atılan ve şu anda maddenin yaratılışına dair yürütmelerde temel alınan teorem. bu teorem evren ilk oluştuğunda bir gaz ve toz bulutu halindedir. bir şekilde bu bulut patlamış, ki dinciler buna allah'ın yaratılsın emrini vermesi diyorlar, ve evreni oluşturmuştur. evren halen genişlemektedir ve bu teoriye göre evren belli bir noktaya kadar sürekli genişleyecek, daha sonra tıpkı parabollerdeki gibi, maksimumdan sonra eski haline dönecek, toplanıp devasa bir gaz ve toz bulutu olacaktır
21. tersi için (bkz: big rip) ya da (bkz: big crunch) **
22. zemın ustu bır kat cıkılarak gırılen kusadası'nda bır zamanlar tek olan** ilginç* bir de sahnesi olan sıcak bar. 04.00a kadar hızmet verır. zatım tarafından hıcbır zararı gorulmemıstır.
23. adnan abimizin yıllardır kuşadasında işlettiği kuşadası`ndaki tek rock bar
24. barmen*lerinin rahatsız edici boyutlara ulasabılmesi** muhtemel; yine de alternatifi olmadıgından... tercih edilesi ada barı.
25. bu konuda evreninbig bang big crunch, big bang big crunch sırasıyla sonsuzdan beri geldiğini iddia eden fizikçiler de vardır. yani bir evren var, genişliyor sonra kendi üzerine çöküp bir* tekillik oluşuyor ve bu da tekrar bir big bang'a yol açıyor. big crunch da friedman modellerindeki muhtemel sonuçlardan birisidir. yani en kaba deyimiyle big bangden kaynaklanan hızın maddelerin kütleçekimine yenik düşmesi ve evrenin tekrar kendi üzerine çökmesi anlamına gelir.

»
Alakalı olabilir!
- big band
- big bang menu
- big bang baby
- big ben
- big king

nedir.Net