bilincalti
1. stanislavskki dizgesinde insanın denetimi dışındaki duygusal tepkileri kapsayan iç mekanisma için kulanılan sözcük.
2. tdk der ki *:
isim, psikoloji.
bilinç dışı olmakla birlikte, dilendiği zaman kapsamındakilerin bilince çağrılabildiği zihin bölgesi, şuuraltı, tahteşşuur: "bilinçaltı bir baskı, belki de ilk kez su üstüne çıkıyordu."- Ç. altan.
3. freud'un * bilhassa ilgilendiği ve insan psikolojisinin tüm gizlerini sakladığını düşündüğü zihinsel alan
4. hatırlamadağımız yada farketmediğimiz olayları farkına bile varmadan beynimizin depolaması olayına denir ve hayatımızı şekillendiren başlıca nedenlerdendir. bilinçaltına inmek anca hipnoz ile olur. hipnoza giren bir kişi, yeni girdiği bir odaya dikkat etmese dahi, odanın rengini, şeklini, içerdeki eşyaları söyleyebilir.
fight club filminde brad pitt filmde aktif gözükmeden önce bir çok film karesinde anlık gösterilmiş ve izleyenler için bilinçaltı temeli oluşturulduğundan bu film bilinçaltının hayatta kullanılmasına örnek göstermeye çok uygun duşmüştür -ki bende öyle yaptım-.
pazarlamada da bilinçaltını kullanmak oldukça yaygındır ve iyi sonuçlar verir.
(bkz: bilinçaltı reklamcılık)
5. (bkz: berat)
6. psikanaliz'i hayli kafa yoran, siz dursanız da o dinlenmeyen, soyut-somut arası beyin işlevi. (bkz: tahteşşuur)

rüya moderatörü
7. sarhoş olunca kendiliğinden yukarı çıkan hede.*
8. duyguların kaba hali. duyguların bencil hali.
9. (bkz: denizaltı)*
10. bilinçle çakışıp üste geçerse sonu intihara giden zihinsel alan
11. sürrealizmin çıktısı, bilinçli bir beyinle kendisine ulaşmaya çalışmanın kendini bulmak adına kaybolmayı gerektirdiğinin ispatı, kendi içinde bir cevaplanamayan bir soru, ispatlanamayan teorem.
12. can atilla nın 1992 yılında sadece kaset formatında çıkardığı elektronik müzik ve new age tarzında yapmış olduğu müzikleri bir arada topladığı albümünün adı.
13. (bkz: ruhaltı)
14. öyle garip, öylesine çözümlemesi zor ki... 60'ların istanbul'unda haliç'in berrak sularında yüzerken buluyorsun kendini rüyanda. sahildeki ahşap evlere bakıp şimdi buralar beton yığını, deniz ise zehir yeşili dedikten sonra göz yaşlarını tutamıyorsun. uyandığında suların serinliği hala teninde, çıplak ayakla bastığın taşlar hala acıtıyor ayaklarını...
15. ing. subconscious.
16. beynimizin arka bahçesi.
Alakalı olabilir!
- bilinc kaybi
- bilinc akisi
- bilinc
- bilici
- bilica

nedir.Net