birlesmis milletler »
1. dunya uzerinde baris ve adalet tesis etmek ve uluslararasi dayanismayi saglamak icin kurulmus orguttur.
kendinden once milletler cemiyeti vardi. 2 dunya savasi ile bir ise yaramadigi goruldu. birlesmis milletler in de abd nin irak a girmesiyle bir ise yaramadigi gorulmustur.
(bkz: bm genel sekreteri)
2. (bkz: un)
3. küçükken un taşıdıklarını sandığım , büyüdüğümde ise keşke sandığım gibi olsa diye düşünmeme sebep olan örgüt.
4. * 1945' te türkiye' nin de dahil olduğu 51 ülke tarafından kuruldu. şu an 189 üyesi var.
* cenevre, viyana ve afrika' da binası vardır.
* bm memurları uluslararası statüdedir ve bm' yi temsil ederler. bu kişilere ve ülkesini bm' de temsil eden büyükelçilere abd ayrıcalık tanır. adli dokunulmazlıkları vardır, bunu sadece genel sekreter kaldırır. genel başkan, devlet başkanı statüsündedir. protokolde en başta yer alır.
* abd polisi, bm binasına, memurların ve büyükelçilik mensuplarının evlerine izinsiz giremez.
* eşyaları gümrüksüz ithal edebilirler.
* maaş üzerinden vergi vermezler.
* bm' de geçici olarak çalışan insanlar da vardır. bunlar uzman kişilerdir. yasal ve parasal ayrıcalıkları vardır. tutuklanamazlar. trafik cezaları almazlar. yargılanmaları genel sekreterin iznine bağlıdır.
* bm' de çalışan memurlar, abd' de oturma izni alması gerekmez. bu sadece new york' da çalışanlar için geçerlidir.

1- genel kurul: devletlerin gönderdiği temsilcilerden (siyasi komiser) oluşur. en yüksek organdır.
2- güvenlik konseyi: 5 devamlı üyesi vardır.(abd, rusya, çin, ingiltere, fransa) bu 5 devlet, 5 geçici üye seçer. kararları bu on devlet verir. oy birliği zorunludur. veto hakkı vardır. karar geçersiz sayılır. almanya ve japonya ikinci dünya savaşı yüzünden, üye olmak istedikleri halde üye yapılmıyorlar.
3- ekonomik ve sosyal konsey: devletler arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkileri düzenler. bütün yıl toplanır.
4- vesayet konseyi: artık işlevi pek kalmamıştır. çünkü üyelerin tamamına yakını bağımsız olmuştur.
5- sekreterlik
6- adalet konseyi: 15 tane yargıç vardır. isteyen ülkeler bu kuruluşa başvurarak şikayetlerini bildirirler.
5. ortalama güçte ya da güçsüz devletlerin politikalarını etkileyebilecek kurum. her şeyden önce belirtmeliyim ki birleşmiş milletler benim görüşümce de dünyanın ihtiyacı olduğu bir kurumdur. ancak görülmektedir ki büyük güçler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, problemin içine dahil olma riskini alamamakta, güvenlik konseyinin de yapısından anlaşılacağı gibi barış ve savaş gibi önemli konularda büyük güçler tarafından domine edilen kararlar çıkarmaktadır. yapısal olarak da politik olarak da büyük güçlerin ötesinde bir etkinlik gösterememekte olması üzücüdür
6. abd ve saz arkadaşları
7. bağlayıcı kararlar alma yetkisi olmayan, en fazla tavsiyede bulunabilen, olmadı barış gücü gönderen, hiç olmadı üyelerini savaşa davet edebilen kurum. devletler egemen oldukları için içişlerine karışamaz dolayısıyla eli ayağı bağlanır zaman zaman..*
8. dünyada baris ve güvenligi korumak, hak esitligi ve kendi kaderini belirleme ilkeleri temelinde ülkeler arasinda dostluk iliskilerini gelistirmek, ekonomik, toplumsal, kültürel ve beseri sorunlari çözmede uluslararasi isbirligi saglamak amaciyla 24 ekim 1945'te kurulan uluslararasi örgütün merkezi new york'tadir.
bm adi ilk kez ii. dünya savasi sirasinda mihver'e (almanya, japonya, italya) karsi birlesen 26 ülkenin 1 ocak 1942'de washington d.c.'de imzaladigi bm bildirisinde kullanildi.
abd baskani franklin delanor roosevelt ile ingiltere basbakani winston churchill'in 14 agustos 1941'de yayinladiklari "atlantik bildirisi" bm'nin kurulmasi yolunda ilk adim olmustur. 21 agustos-7 ekim 1944 tarihleri arasinda washington yakinlarindaki dumbarton oaks'ta, abd, sscb, ingiltere ve Çin temsilcileri biraraya gelerek bm'nin kurulus çalismalarini baslatmislardir. bu çalismalar sirasinda güvenlik konseyi'nde oy verme yöntemi sorun olmustur. 3-11 subat 1945'te churchill, roosevelt ve josef stalin arasinda yapilan "yalta konferansi"nda Çin, abd, sscb, ingiltere, fransa'ya "veto" hakki verilmesi ile sorun çözülmüstür. 25 nisan 1945'te almanya ve japonya'ya savas açan devletler san fransisco'da toplanarak yüz onbir maddelik "birlesmis milletler" antlasmasini oybirligi ile kabul etmislerdir. yetmis maddelik "uluslararasi adalet divani statüsü"nün de eklendigi bm kurucu antlasmasi 24 ekim 1945 tarihinde yürürlüge girmistir. bm her ne kadar "milletler cemiyeti"nin siyasal ve hukuksal mirasçisi gibi görünse de ondan farkli ve daha kapsamlidir. bm antlasmasina göre tüm üye devletler esittirler. antlasmazliklar barisçi yollardan çözülecektir. Örgüt, baris ve güvenlik adina örgüte üye olmayan devletlere karsi da antlasma maddelerini uygulayabilmektedir. prensip olarak örgütün üye devletlerin iç islerine karismamasi esastir.
Örgütün alti temel organi, elliye yakin danisma ve teknik organi bulunmaktadir. temel organlar: 1)genel kurul, 2)güvenlik konseyi, 3)ekonomik ve sosyal konsey, 4)vesayet konseyi, 5)uluslararasi adalet divani, 6)sekreterlik.
1)genel kurul (general assembly): Örgüte üye tüm devletlerin en çok bes temsilci ile katildiklari ve bir oy hakkina sahip olduklari organdir. genel kurul bir komisyon sistemidir. komisyon dört kategoride toplanir: 1)ana komisyonlar, 2)ulusal komisyonlar, 3)daimi komisyonlar, 4)ad hoc (özel komisyonlar).
bunlardan özel komisyonlar a)siyasal isler ve güvenlik komisyonu, b)Özel siyasal isler komisyonu, c)ekonomik ve parasal isler komisyonu, d)sosyal, insancil ve kültürel isler komisyonu, e)yönetim ve bütçe isleri komisyonu, f)vesayet isleri komisyonu, g)hukuk isleri komisyonu olmak üzere toplam yedi tanedir. genel ve yetki belgeleri komisyonlari da ulusaldir. daimi komisyonlar ise iki tanedir. bütçe ve idari isler danisma komisyonu ve katkilar komisyonu.
genel kurul yilda bir kez olagan olarak toplanir. ancak istedigi kadar olaganüstü toplanti yapabilir. her oturum için bir baskan ve onüç basbakan yardimcisi seçilir. genel kurul kararlari genellikle oy çoklugu ile alinmaktadir. ancak önemli sorunlar sözkonusu oldugu zaman, hazir bulunan ve oylamaya katilan üyelerin 2/3 oy çoklugu gerekmektedir. bu önemli sorunlar; uluslararasi barisin ve güvenligin saglanmasi, güvenlik konseyi'nin sürekli olmayan üyelerinin ve ekonomik ve sosyal konsey'in ve vesayet konseyi'nin üyelerinin seçimi, üyelerin üyeliginin askiya alinmasi veya düsmesi, yeni üyelerinin kabulü ve vesayet rejimine iliskin kararlarla ilgili sorunlardir. genel kurul olagan çalismalari genellikle eylül ayinda baslayip ocak ayina dek sürmektedir. genel kurul kararlari hukuksal olarak baglayici degildir. sadece tavsiye niteligi tasir.
2)güvenlik konseyi (security council): Örgütün baris ve güvenligin korunmasindan sorumlu organidir. organ bu çerçevede iki tür yetki ile donatilmistir. 1. uluslararasi barisin ve güvenligin tehdit edilmesi, bozulmasi ve saldiri durumunda alacagi baglayici karar yetkisi, 2. uyusmazliklarin barisçi çözüm yollari konusunda verecegi tavsiye karari yetkisi. güvenlik konseyi bir sorunun çözümünde sorusturma, uzlastirma, arabuluculuk faaliyetlerinde bulunabilir. barisin tehdit edilmesi durumunda ise çesitli zorlama önlemleri alabilir. bunlar, ekonomik iliskileri ulastirma ve iletisim iliskilerini kesme biçiminde askeri müdahaleye kadar tirmanabilir. gerekli olan her zaman toplanmaya hazir olan konsey'de kararlar 3/5 oy çoklugu ile alinir. konsey'in üyesi olan onbes ülkenin bes tanesi (a.b.d., Çin, rusya, fransa, ingiltere) sürekli üyelerdir. digerleri ise geçicidir ve cografi dagilim esas alinarak iki yil için seçilir. güvenlik konseyi'nde yöntem ile ilgili kararlar için üyelerden dokuz tanesinin olumlu oyu gerekmektedir. yöntem disi kararlarda da sürekli üyelerden herhangi birinin vetosu yoksa dokuz oy aranir. sürekli üyelerden birinin olumsuz oy kullanarak kararin alinmasina engel olmasi "veto" anlamina gelmektedir.
3)ekonomik ve sosyal konsey (economic and social council): dünya barisini korumaya yönelik olarak ekonomik ve sosyal faaliyetlerde bulunan organdir. bu amaca iliskin görevi ekonomik, toplumsal, kültürel alanlarda, egitim ve saglik alanlarinda ve insan haklarinin korunmasi alaninda incelemeler yapmak ve bm genel kurulu üyelerine tavsiyede bulunmaktir. Önceleri onsekiz olan konsey üye sayisi bugün elli dörte yükselmistir. Üyeler üç yillik bir süre için seçilirler ve yeniden seçilebilme haklari vardir. Üyelerin cografik dagilimlari ise söyledir: afrika'dan dört, asya'dan onbir, latin amerika'dan on, dogu avrupa'dan alti, bati avrupa ve digerlerinden onüç'tür. konsey'in alt organi ise sunlardir: insan haklari komisyonu, uyusturucu ile mücadelede komisyonu, sosyal gelisme komisyonu, kadin statüsü komisyonu, istatistik komisyonu ve bölgesel komisyonlar. bölgesel komisyonlar da; afrika ekonomik komisyonu, avrupa ekonomik komisyonu, latin amerika ve karayipler ekonomik komisyonu, asya ve pasifik ekonomik ve sosyal komisyonu, bati asya ekonomik ve sosyal komisyonu'dur.
4)vesayet konseyi (trusteeship council): milletler cemiyeti'ndeki manda rejiminin yerini birlesmis milletler örgütünde vesayet konseyi almistir. vesayet altinda ülke statüsü örneklerinin günümüzde kalmamasi bu organin önemini azaltmistir. konsey, güvenlik konseyi'nin bes daimi üyesinden olusmaktadir. ancak kararlarda üyelerin veto hakki yoktur. kararlar oy çoklugu ile alinir.
5)uluslararasi adalet divani (international court of justice): bm'nin baslica yargi organidir. on bes bagimsiz yargiçtan olusur. yargiçlar ulusal gruplarin gösterdikleri adaylar arasindan genel kurul ve güvenlik konseyi tarafindan mutlak çogunluk esasina göre seçilirler. organ, üye devletler arasindaki uyusmazliklari, örgüt içi hukuksal sorunlari, uzmanlik kuruluslarinin danisma faaliyetlerini çözüme kavusturmakla görevlidir. divan önünde sadece devletler taraf olabilirler. kisilerin böyle bir hakki yoktur. divanda alinan kararlarin baglayici etkisi yoktur. ancak karara uyulmamasi durumunda güvenlik konseyi devreye girmektedir. uygulamada ise tüm devletlerin divan kararlarina uyduklari görülmektedir. divan'in, güvenlik konseyi'ne, genel kurul'a ve uluslararasi uzmanlik kuruluslarina istenildigi zaman danisma görüsü verme yetkisi vardir.
6)sekreterlik (secretariat): bm örgütünün aktivitelerini düzenleyen ve yöneten organdir. sekreterlik; güvenlik konseyi'nin tavsiyesi ile bes yil içinde seçilen bir genel sekreter ve örgüt memurlarindan olusmaktadir. genel sekreter her yil örgüt faaliyetleri hakkinda genel kurul'a rapor verir. bm andlasmasi'nin 99. maddesi geregince uluslararasi baris ve güvenligin tehdit edildigine inandigindan güvenlik konseyi'nin dikkatini çekebilir. genel sekreter ve ona bagli olarak görev yapan uluslararasi personel, uyrugu altinda bulundugu ülkeden direktif alamazlar. bm'de simdiye kadar görev yapmis genel sekreterler sirasi ile sunlardir: trygvie lie, dag hammarskjöld (iki dönem), u'thant (iki dönem), kurt waldheim (iki dönem), perez de cuellar (iki dönem), boutros ghali bm üye sayisi yüzseksenbesi bulmaktadir. bm üyeleri iki gruba ayrilir. birinci grupta 51 kurucu üye ülke bulunmaktadir. ikinci grubu ise sonradan katilan üyeler olusturmaktadir.
9. su an itibariyle 190 uyesi olan ve dunyadaki uluslararasi iliskileri regule edici bir rolu olan ancak eski islevini coktan kaybetmis, rusvet ve bir cok pislige bulasmis olan kurum.
10. united nations
11. "neyi birleştirdin? tavuk mu?" diye sorulası milletler. birleşenlerdeki refah düzeyinin de pek arttığını sanmıyorum...
12. (bkz: gereksiz hadiseler)
13. bunyesinde staj yapabilmek için ya iyi bir torpile ya da peygamber sabrına ve azmıne sahıp olmanız gereken kurum
14. (bkz: cemiyetler birligi)
15. 2005 yılı itibariyle 191 üyesi bulunan devletlerüstü organizasyon. ulus devlet sisteminin belkemiğini oluşturan kurum. son iki üyesi isviçre ve doğu timor dur * . ayrıca devlet statüsü kazanamamış ve gözlemci durumunda olarak holy see *, filistin, tayvan * ve batı sahara bm genel kuruluna katılmaktadırlar. kuruluşunda altı tane ana kurum bulunan ama manda yönetimiyle ilgili olanın 1994te palaunun da bağımsızlığını kazanıp bm üye olmasıyla feshedilmesiyle 5 ana organizasyon üzerine kurulu bir sisteme sahip organizasyon. aslında ütopik bir amaca hizmet eden fakat işlevselliği gerçekten çok kısıtlı olduğu için eleştirilerin hedefi olan organizasyon.

(bkz: birleşmiş milletler genel kurulu)
(bkz: birleşmiş milletler güvenlik konseyi)
(bkz: birleşmiş milletler ekonomik ve sosyal konseyi)
(bkz: birleşmiş milletler sekreterliği)
(bkz: uluslararası adalet divanı)

16. ermeniler azerbaycana saldırıp binlerce insan öldürüp,binlercesini göçe zorlarken...
hutular,milyonlarca tutsiyi keserken...
sırplar, bosnalıları keserken...
rumlar, kıbrıslıları doğrarken...
ve daha bilimum katliam olurken,
siz hele bir kaç ay adam doğrayın biz sonra gelir sizi yargılarız diyen, ,%25 usa tarafından finanse edilen ve ne iş yaptığı belli olmayan kurum.
allah onlara kimseyi muhtaç etmesin.
17. gosteristen ve devletlerin bilgi degisiminden baska bir sey yapmadigi amerikada bulunan amerikan kontrolünden bir karari ile bile cikamamis işe yaramaz organizasyon,yetersizliği irak ve israilinin lubnan'a yaptigi saldirilari ayrica israilin gizli nukleer guc olması ile kaybetmiştir,kamuoyunu olusturmak ve dostlar pazarda gorsun mantığından da öteye geçememektedir.
18. (bkz: bm)
19. kuruluş amacını yerine getirmeyen topluluktur. roma da yiyip içip dağılmak için mi toplandılar nedir anlaşılmadı, amacını yerine getirmeyen kim olursa ne olursa olsun artık taşıdığı adı hak etmiyorudur. artık yokturlar, yalan olmuşlardır, bugün ses çıkarmayacaksa dağılabilirler kendileri, bir daha birleşmemek üzere.

ne mal olduklarını bosna katliamında görmüştük şimdi de görüyoruz. katledilenin inancı verilecek tepkiyi, çıkarılacak sesi belirliyorsa madem istemiyoruz kendilerini, dünyayı yaşanabilir bir yer yapamayacaklarsa iddiaları nedir, israil e bir yazıklar olsun, diyemeyen milletler birleşse ne olur birleşmese ne olur. yemişim onların birleşimlerini, kendilerini adamdan saymayan abd yi adamdan saymamayı beceremiyorlar. onların birleşip de çıkaramadıkları sesi dötümün iki lobunu birbirine vurarak çıkarırım. onlar gitsinler bağ bahçe kursunlar, at yetiştirsinler, ağaç diksinler ne bileyim başka becerebilecekleri daha faydalı olacakları uğraşlar edinsinler kendilerine. hiç birleşmeselerdi belki dünya daha güzel bir yer olacaktı. şu anda yokluklarının varlıklarından daha iyi olacağı kesin. en azından kimse bir bm var diye düşünüp de güvenle yaşamaya kalkmazdı.
20. resmi dilleri arapça, çince,fransızca, ingilizce, ispanyolca ve rusça'dır yani yönetimi elinde bulunduran ülkelerin dilleri resmi dillerdir. dünya barışını korumak amacıyla kurulmuş!!! olan birleşmiş milletler günümüzdeki militarist hareketler karşısında sesini çıkartmamasıyla vizyonunu uygulamadığını bir kez daha göstermiştir.

ayrıca güvenlik konseyi ve genel kurul tarafından secilen 15 yargıçtan oluşan bir yargı organı vardır birleşmiş milletlerin. bu yargıçların görev süreleri 9 yıldır. uluslararası adalet divanı lahey'de bulunmaktadır.
21. tüm savaşlara seyirci kalmayı görev edinmiş,çıkarlar cemiyeti...
22. soğuk savaşın bitimiyle amerikanın oncağı halini almış yanlı ve barışa hizmet etmeyen manasız oluşum. kendi eliyle kurduğu israil bile bu kurumu sallamazken nasıl dünya çapında faliyet sağlıyor anlamak güç.
23. lübnan'a barış gücü gönderilmesi oylamasından birkaç saat sonra birleşmiş milletlerin internet sitesi ortadoğu'daki son gelişmeleri protesto etmek amacıyla türk hacker tarafından hacklenen menfaatleri birleştirmeyi başarabilmiş bir kuruluş.

bm'nin hacklenen sitesinin giriş sayfasında atatürk ve ayyildiz tİm simgesinin altında "eno7 tarafından hacklendi" yazılı. siteye bırakılan İngilizce mesajda ise İsrail, lübnan'da sivil halkı, günahsız çocukları vururken, sizin de haber kuleleriniz bombalandı. İsrail dünyaya kafa tutuyor. size soruyoruz, siz kimin birleşmiş milletlerisiniz. siz milletleri değil menfaatlerinizi birleştirmeyi becerebilmişsiniz ancak. bize demokrasiden, insan haklarından bahsediyorsunuz. bu mudur sizin insan haklarınız? biz sizin oyuncağınız değiliz."" deniliyor

http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler&alt=&trh=20060816&hn=331736
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=37867
24. amerikanın sürekli becerdiği organizasyon.en büyük baaşıda amerikan firmaları yapmaktadır.
25. artık işlevini yitirmiş prestijini kaybetmiş kurum. 30 kusur günlük savaş sırasında abd'nin buyrukları dışına çıkamamış ateşkes ve ya kınama bile yapmaktan aciz kalmış abd'nin sivil toplum kuruluşu.
»
Alakalı olabilir!
- birlesmis zilletler
- birlesmis milletler caddesi
- birlesik eyaletler
- birlesik devletler
- birlesmis milletlerin utanmazligi

nedir.Net