biz buyuduk ve kirlendi dunya
1. çok ta güzel ve anlamlı bir cümledir.. anıların yaşanılan o eski günlerin özlemi olarak ta bi nevi ifade edilebilir bu cümle...
ayrıca telli telli isimli parçada geçen söz öbeğidir
2. her şeyin zamana yenik düşmesinin gerçeği midir bu, yoksa insanoğlunun kirliliğini paylaşması mıdır doğayla. biz temizlendiğimizi zannederken, dünyayı da rezilliğe götürüşümüzdür... bilinen tek şey, kirlenme yarışmasında birinciliği beyazın almasıdır, kendimize bakmadan, "en çok sen kirlendin" diyip beyaza, oyundan atmamızdır.
3. çünkü beklentilerimiz büyüdü.. isteklerimiz, amaçlarımız, alışlarımız büyüdü.. dünyamız genişledi, etrafımız çoğaldı.. hepsi bir arada iyi giderdi ya, temiz kalması imkansızdı.. zaten kalamadı.. leke birine bulaştı mı, ondan ona sıçradı.. sen yıkadıkça yeni leke.. sen yıkadıkça yeni bir leke daha..
4. (bkz: kirlenmek güzeldir)
5. biz tüketen bir kuşağın çocuklarıyız çünkü..
ağaçtan meyva koparılan, sokaklarda ıhlamur kokusu olan günlerimiz olmadı bizim.. lap-top' larımız, hamburgerlerimiz, bize bi' kaç numara bol gelen femme fatale/ delikanlı hallerimiz oldu..
"kirlenmek güzeldir" diye yuttuk; aldırmadık lekelerimize.. bakıyorum da şimdi; masumane "oyun" larımızın çamur lekeleri ya da ateşle içtiğimiz "vişne suyu" kiri değil ki üzerimizdeki..
..yine "toksik", amonyak, karbonmonoksit, ruh kirliliği...
reklam kuşaklarımız bile bihaber bir yaprağın damarları olduğundan...
..ve hala * aynı şarkılar dilimizde *
"geçse de yolumuz bozkırlardan
denizlere çıkar sokaklar..."
6. biz küçükken masmavi bir gökyüzü vardı; oyunlar vardı. saklambaç mesela, sadece bir oyundu.
biz büyüdük; baktık ki yeni türkü de bunun farkında...
7. izmir körfezine baktıkça, yanlış olduğunu düşündüğüm laftır ayrıca.
(bkz: ahmet priştina)
8. dünyayı izleyen gözlerinin arkasında o çocuksu saflığı bulamayınca, deliksiz uyuduğun günlerin aklına gelince, her şeye ve herkese masumane bir şekilde inandığın ve sevdiğin anlara özlem duyunca, içindeki ses artık seni mesut edecek laflar fısıldamayınca dünyanın kiri daha bir gözüne batar insanın. oysa ki dünya kirlenmedi, zaten kirliydi sadece biz daha onun gibi kirli değildik. belki de esas suç dünyada değil de onu kirleten bizlerdedir.**
9. biz büyüdükce sictik dünyanin icine demenin bi baska yolu. (bkz: sucu dünyaya atmak)
10. (bkz: goodbye blue sky)
11. (bkz: bir salyangoza)**
Alakalı olabilir!
- biz bu safak vaktinin
- biz burda yenileri sevmeyiz
- biz buradayiz sen neredesin
- biz gerekeni yapariz
- biz oys ye girdik

nedir.Net