black metal »
1. kuzey ülkelerinden çıkma, amacının ne olduğunu anlayamadığım anlamsız nağmeler bütünü
2. (bkz: rebelling)
3. (bkz: burzum)
(bkz: gorgoroth)
4. hastasıyım.gerçekten çok severrk dinlediğim müzik türü.kuzey ülkelerinin bu işin uzmanı babası olduğu müzik .başlıca temsilcileri;
norveçli=borknagar,burzum,darkthrone,dimmu borgır,emperor,gorgoroth,immortal,khold,limbonic art,mayhem,old man's child,ragnorak,satyricon.
İsveçli=dark funeral,dissection,lord belial,marduk,setherial,siebenbürgen.
finlandiyalı=catamenia,horna,impaled nazarene.
konusunu mistik güçlerin,şeytani ögelerin oluşturduğu zaman zaman vampirleride konu alan müzik türü.
5. belirgin olarak scream vocal kullanılır.cift ritm gitar vardır
6. bana gece gece "fesuphanallah!" çektiren bir klibin içinde cozurdayan seslerin dahil olduğu tarz. komik, eğlenceli şarkıların ağırlıkta olduğu tarzın felsefesi "sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz, o yüzden birbirimizi ısıralım bir yandan." cümlesiyle özetlenebilir.
7. komik müzik türü. hele bazı fanatikleri vardır ki müziğin kendisinden daha komiktir.
8. türkiye'deki icracıları yıllarca "şebek" benzeri dergilerde makyajlı bir şekilde boy gösterip birbirleriyle laf dalaşı yapmıştır. paylaşılamayan nedir hiç anlamadım. bir de ülkücü camia içinden bu tarza ilgi gösterip "under our flag we always conquer" tadında şarkılar yapan gruplar vardı, ortalığı şenliğe çevirirlerdi. yapılan işin müzik kalitesini tartışmak saçma olur, beğenen beğenir, ancak "black metalci" adı altında dergilerde boy gösterip ahkam kesen gençler vardı ki, gerçekten komiklerdi. tarz içinde "müzik" açısından bariz bir "kendini tekrar" durumu olduğu da ortadadır.
9. hemen hemen tüm şarkıların jıngıdı jındıgı jıngıdı röüüaaagggghhhh gibi bir girişe sahip olduğu müzik türü.popçular are you ready filan diye girerken şarkılara, bunlar da böyle giriyorlar işte, herşeyin bir raconu var tabii.
10. sadece dinleyenleri tarafindan muzik oldugu iddia edilen ve kabul edilen sesler ve efektler butunu, deli sacmasi. klasik bati rock muziginin efektelere ve kopek kusma seslerine bulanmis ve en ticari hale getirilene kadar bozulmus, dejenere edilmis hali de denebilir.
11. underground olarak kalması gerekirken dimmiborger kıreydıloffith gibi deli saçması grupların ortaya çıkarak,15-19 yaş arası metal dinlemeye yeni başlamış tiplemeler ile ayağa düşmüş olan metal müzik türüdür. ayrıca eleştirisi bol bir müzik türüdür, herkes black metal konusunda birşeyler söyler..
(bkz: zevkler ve renkler tartışılmaz)
düzeltme : köpekler kusarken ses çıkartıyormuş..
not:black metal vokalistleri köpeğin kusarken çıkarttığı sesi çıkarta bildiğine göre vokal konusunda başka neler yapamaz.
not2: ticari gruplar genelde bellidir.kimse bana gelipte magane ticarettir diyemez
not3: not2yi anlamayanlar için (bkz: magane)
12. hakkında efekt yogunluklu derken anlatılmak isteneni merak ettigim müzik türüdür. anlayamadım bi türlü arkadan drumbeat mi ekliyolar, riffler bilgisayarla mı ekleniyor, ne ki bu şimdi
ayrıca köpek kusması, bögürtü olarak tanımlanan şeylerin ayrı bir yetenek gerektirdigi ve distortion kelimesini duyunca yüzüme boş boş bakıcak insanlara anlatmaya kasmak istemedigim bi sürü sebep nedeniyle oldukça komplike bi müziktir.
13. aynı zamanda cradle of filth çok güzel coverladığı hoş bir venom şarkısıdır *.. şarkıda bol bol böğürmeler ve çığırmalar vardır. dolayısıyla dinlendiği vakit insana huzur verir mutlu olursunuz..
14. cradle of filth'e ait olamayan parça. cradle of filth sadece coverlamıştır. parça venom'a aittir.
15. " ulan o kadar medeni bir ülkede yasiyorum, avrupanin göbegindeyim, sosyal haklarim canavar gibi, yedigim önümde, yemedigim arkamda, ne halt edersem edeyim devletim bana sahip cikar ve beni destekler, maddi hicbir sorunum yok, buralardaki hatunlar da inanilmaz tas, elimi sallasam ellisi, gel gör ki bir türlü mutlu olamiyorum. buralarda günes acmiyor be usta, karanliktan icim karardi ya intahar edecem va satanist olacam o derece yani. ama bir dakika bunun yerine söyle bol bögürmeli, aglak arabesk bir müzik türü icat etsem de tüm dünyayi psikopata baglasam. hatta söyle en siyahindan bir makyaj yapip, bir de pelerin takip sahnelerde firtina gibi essem " seklinde düsüncelere dalan bir vatandasin icat ettigi müzik türüdür. ne black`le ne de metal`le alakasi vardir. bol distortionlu arabesk desek yeterli olur sanirsam.
(bkz: hanim kos tespit yaptim)
16. bu tür hakkında ülkemizde en büyük otorite sayın orkun the mind slayer'dır.
17. venom' un bir albümünün ismi. albüm kapağında siyah zemin üstüne beyaz pentagram vardır.
(bkz: to hell and back)
(bkz: leave me in hell)

ayrıca black metal şarkısının sözleri aşağıdaki gibidir.

black is the night, metal we fight
power amps set to explode
energy screams, magic and dreams
satan records the first note.
we chime the bell, chaos and hell
metal for maniacs pure.
fast melting steel, fortune on wheels
brain haemorrhage is the cure
for black metal
lay down your soul to the gods rock `n' roll

freaking so wild, nobody's mild
giving it all that you've got.
wild is so right, metal tonight
faster than over the top.
open the door, enter hells core
black is the code for tonight
atomic force, feel no remorse
trunk up the amps now it's night
black metal
lay down your soul to the gods rock `n' roll
metal ten fold through the deadly black hole
riding hells stallions bareback and free
faking our chances with raw energy

come ride the night with us
rock hard and fight
united my legions we stand
freak hard and wild for us
give up your souls
live for the guest satans band

against the adds, black metal gods
fight to achieve our goal
tasting a spell, leather and hell
black metal gods rock `n' roll
building up steam, nuclear screams
war-heads are ready to fight
black leather hounds, faster than sound
metal our purpose in life.
black metal
lay down your soul to the gods rock `n' roll
black metal
18. bilekçi
19. şimdi "metal müzik" uzmanı olmamakla, hele hele black metal ile çok az alakalı olmakla beraber bir kaç gözlemimi yazmak istediğim metal türüdür. şimdi efendim black metal kendi içinde bir çok alt türü olduğu için insanlar genelde en yaygın olanı bir burzum şarkısı dinlerler, "ne biçim müzik lan bu" diyerek hadiseden koparlar. bu insanların en büyük yanılgısı black metalin "manasız rifflerin üzerine kusmuk vokali" olduğunu zannetmeleridir. amma velakin "black metal" tanımı genel olarak sadece melodi yapısını tanımlamaktadır. iki örnek vermek gerekirse marduk'da black metal'dir, borknagar'da black metaldir, amma velakin ikisini arka arkaya dinleseniz hiç bir ortak nokta bulamazsınız, onları bağlayan tek şey melodik yapıdır.
sözler açısından "black metal=satanizm" pek doğru olmaz, immortal gibi en büyük black metal gruplarından biri paganizm ve norveç folku üzerine albümler yapar, keza burzum da öyle. ancak black metal gruplarınnın %70'inin "satan" manyağı olduğuda bir gerçektir.
müzikten anlayan birisi değilim, nota mota bilmem doğru düzgün ama gözlemlediğim kadarıyla bütün black metal gruplarına şarkılarda belli bir kalıp mevcut, nasıl tanımlayabilirim bilemiyorum ama mesela;
bir power metal şarkısı düz bir çizgide ilerlerken bu çizgi nakaratlarla birlikte yukarıya(+) yöne kıvrılır, yani neşelidir, gaz verir, vs.. ancak bir black metal şarkısında bu çizgi nakaratla beraber/veya daha önce aşağıya kıvrılır, (-) yönde, karanlık, iç karartıcı bir yönde biter. tabi bu "karanlık ve iç karartıcı" doom olduğu manasına gelmiyor, doom şarkılarının yapısı apayrı, onuda bilen anlatsın.
mesela bu (-) yön hadisesini opeth'de bolca kullanır, bu sebeptendir ki bazı kişiler opeth'i black metal grubu olarak tanımlamaktadırlar.
black metal'in bolca çıktığı ülke norveçtir bilindiği üzere. bu yüzden norveçli grupların black metal üzerine türlü çeşitlemeleri bulunur. mesela
progressif black metal
(bkz: borknagar)
elektronik black metal
(bkz: arcturus)
bu gruplar da black metal yapmaktadır, ancak oldukça farklı ve müzikal açıdan zengin bir black metal.
ayrıca daha buraya yazamadığım bir çok grup vardır böyle.
görüldüğü üzere black metal o kadar da küçümsenecek bir tür değildir, sanıldığı kadar basit ve tekdüze bir tür değildir. oldukça geniş bir kapsamı vardır, ancak herdaim kendine özgülüğünü korumayı bilir.
20. gerçek hislerin ve yalnızca kendine inanan eşsiz insanların müziği. her ne kadar pure black metal en lezizi olsa da black metal yapmak için ne gitar,ne davul ne de piano gereklidir. bana kalırsa "black metal hissi" ni insan yalnız kaldığında aynaya bakarak dahi hissedebilir. işte bu, bir iletidir...
21. venomun bir albümü. sonradan müzik türü olarak tarihe geçmiştir...
(bkz: venom)
22. böğürtülerin üzerine biraz gitar sesi, biraz da davul gümbürtüsü (o sesler meldi olamaz) katılarak yapılmış saçma tür. bir iki böğürtü ile (bu genelde yagarahaaaaaaaaktsımını * diye olur) paraya para dememektir. hele bazı grupları yok mu, harbiden komikler. yav gitmiş grup kurmuşlar, tip tip bakarak poz veriyorlar. 'ya gülümsesen ne olur, oradan şöyle bir ":)" da mı yapamıyorsun?' denilesi insanlardır bu müziği icra edenler (!).
23. ilginc bir sekilde cogu türk black metal gruplari, sarkilarina ingilizcelerini zorlayarak soz yazmislardir. * her ne kadar bir genelleme olsa da, buram buram kasinti ingilizce kokan bu sozleri, sokakta sizin yaninizda simit yiyip cay icen bir turk gencinden duymak garip gelmektedir.
24. özentilerce istila edilmiş müzik türü... metali özentilik için sevdiğini söyleyip yeni başlamış tipler genelde blackci olur nedense... herkes için demiyorum tabi
25. dünyadan bir süreliğine kopup bu şarkıyı bağıra bağıra söyleme isteği uyandıran metal türü
en iyisi için (bkz: cradle of filth)
»
Alakalı olabilir!
- black mesa
- black pearl
- black metal radio
- black eagle
- black tar

nedir.Net